«Փաստ». ԲԴԽ-ից և իշխանական շրջանակներից փորձել են համոզել դատավորին, որ նա մերժի Ղազինյանի բողոքը
«Փաստ» թերթը գրում է. «Ինչպես հայտնի է, Երևանի ընդհանուր իրավասության դատարանում օրերս մեկ ամսով հետաձգվեց նոր կորոնավիրուսի համավարակի դեմ պայքարը տապալելու փաստի առիթով քրեական գործ հարուցելու պահանջով «Մեկ Հայաստան» կուսակցության նախագահ Արթուր Ղազինյանի բողոքի քննությունը։
«Փաստ» թերթի տեղեկություններով` այս հարցը խիստ մտահոգում է իշխանություններին: Ըստ մեր աղբյուրների` ԲԴԽ-ից և իշխանական շրջանակներից փորձել են համոզել դատավորին, որ նա մերժի Ղազինյանի բողոքը: Սակայն դատավոր Մանվել Շահգելդյանն ասել է, որ բողոքը պինդ է, հիմնավորված, և չի պատրաստվում իր վրա վերցնել այդպիսի բեռ ու պատասխանատվություն:
Ըստ այդմ` որոշվել է դատարանում հարցի քննությունը տարբեր պատճառաբանություններով հնարավորինս ձգձգել: Հույսն այն է, որ ժամանակի ընթացքում երկրում տեղի կունենան այլ իրադարձություններ, և «նոր կորոնավիրուսի համավարակի դեմ պայքարը տապալելու» թեմայի նկատմամբ հանրային հետաքրքրությունը կմարի:
Հիշեցնենք, որ առաջին իսկ նիստը հետաձգվեց այն պատճառաբանությամբ, որ դատարանը չէր հասցրել ծանոթանալ նյութերին, քանզի քննիչը դրանք ուշ էր ուղարկել, ավելին` ինքն էլ չէր մասնակցում նիստին»։

«Паст»: Судью пытались уговорить отклонить иск Артура Казиняна из ВСС и правящих кругов
Как известно, на днях в суде общей юрисдикции Еревана отложено на месяц рассмотрение иска председателя партии «Одна Армения» Артура Казиняна с требованием возбудить уголовное дело по факту провала борьбы с новым коронавирусом, пишет газета «Паст».
По сведениям издания, этот вопрос крайне тревожит власти. Как передают источники издания, представители Высшего судебного совета и правящих кругов пытались уговорить судью, чтобы он отклонил жалобу Артура Казиняна. Однако судья Манвел Шахгельдян сказал, что жалоба четко обоснована, и он не собирается брать на себя такую ответственность.
Посему было принято решение по возможности затянуть рассмотрение иска в суде. Надежда на то, что со временем в стране произойдут другие события и общественный интерес к «теме провала борьбы с коронавирусом» потухнет.
Напомним, что первое же заседание суда было отложено по той причине, что суд не успел ознакомиться с материалами дела, поскольку следователь отправил их поздно, более того он сам не участвовал в заседании суда.