Հատուկ ծառայությունների հակերները կոտրել են Վրաստանի Լուգարի լաբորատորիայի համակարգչային բազան
Սեպտեմբերի 1-ին օտարերկրյա հատուկ ծառայություններից մեկի հակերները կիբերհարձակում են իրականացրել և կոտրել են Վրաստանի առողջապահության նախարարության և Թբիլիսիի մերձակայքում գտնվող Ռիչարդ Լուգարի անվան առողջության պահպանման հետազոտական կենտրոնի տեղեկատվական համակարգը: «Ինտերֆաքս»-ի փոխանցմամբ, հինգշաբթի նման հաղորդում է տարածել Վրաստանի ՆԳՆ-ն:
«Այս փուլում հավաքված ապացույցների համաձայն՝ կիբերհարձակումը իրականացրել է օտարերկրյա պետություններից մեկի հատուկ ծառայությունը», - ասված է նախարարության հայտարարության մեջ:
«Նախարարության կենտրոնական գրասենյակի և դրա կառուցվածքային ստորաբաժանումների, ներառյալ Թբիլիսիի մերձակայքում գործող Ռիչարդ Լուգարի անվան հասարակական առողջության հետազոտական կենտրոնի վրա կիբերհարձակման նպատակը, բազաներում պահվող տվյալների՝ նաև համաճարակի դեմ պայքարի վերաբերյալ կարևոր տեղեկության ապօրինի յուրացումն ու օգտագործումն է»,- նշվում է զեկույցում:
Ըստ ՆԳՆ-ի, ապօրինի կերպով ստացված տեղեկատվության մի մասը վերբեռնվել է արտասահմանյան կայքերից մեկում: Միևնույն ժամանակ, նշվում է, որ այդ կայք է ներբեռնվել ակնհայտորեն կեղծված փաստաթղթեր՝ հասարակությանը խաբելու և մոլորեցնելու համար համար:
Վրաստանի ներքին գործերի նախարարությունը հետաքննություն  է սկսել երկրի առողջապահության նախարարության համակարգչային ցանց անօրինական ներթափանցման դեպքի առթիվ: Մոտ ապագայում նախարարությունը կապվելու է գործընկեր երկրների համապատասխան ծառայությունների հետ` խնդրելով օժանդակել կիբերհարձակման հետաքննության հարցում:

Хакеры атаковали лабораторию Лугара в Грузии
акеры одной из иностранных спецслужб 1 сентября совершили кибератаку и взломали информационную систему Минздрава Грузии и исследовательского центра общественного здравоохранения имени Ричарда Лугара под Тбилиси, сообщает в четверг МВД Грузии.
"Согласно собранным на данном этапе доказательствам, кибератака была осуществлена специальной службой одной из зарубежных стран", - говорится в сообщении министерства.
Целью кибератаки было незаконное присвоение и использование хранящейся в базах данных центрального аппарата министерства и его структурных единиц, включая действующий под Тбилиси исследовательский центр общественного здравоохранения имени Ричарда Лугара, защищенной документации медицинского характера и важной информации, связанной с борьбой с пандемией, говорится в сообщении.
По данным МВД, часть незаконно полученной информации была загружена на один из зарубежных вебсайтов. Вместе с тем отмечается, что на данный вебсайт были загружены "явно сфальсифицированные документы" с целью введения в заблуждение и запугивания общественности.
МВД Грузии начало расследование по факту незаконного проникновения в компьютерную систему Минздрава страны. В ближайшее время министерство обратится к профильным службам стран-партнеров с просьбой оказать помощь в расследовании кибератаки.