«Մշակութային վակումը քիչ-քիչ հաղթահարում ենք։ Զարմանալիորեն այս վակումը հաղթահարում ենք նոր գաղափարներով, հագեցած նոր մտահղացումներով, որոնք աստիճանաբար պետք է կյանքի կոչենք»,- ասուլիսում ասաց ԿԳՄՍ նախարարի տեղակալ Արա Խզմալյանը։
Նա առանձնացրեց «Թիկունքը՝ մշակույթ» խորագրով միջոցառումների շարքը, որի շրջանակում սեպտեմբերի 7-ին «Երևանյան հեռանկարներ» 21-րդ միջազգային երաժշտական փառատոնի մեկնարկը տրվելու է Տավուշի մարզում՝ Բերդ քաղաքում. «Սորաններ» դենդրոպարկում «Երևանյան հեռանկարներ» միջազգային երաժշտական փառատոնն ու Հայաստանի ազգային ֆիլհարմոնիկ նվագախումբը հանդես են գալու ուրույն ծրագրով։
«Այս նախագիծը սկսեցինք տավուշյան սահմանագծին եղած բախումներից հետո, որոշեցինք ամբողջ տարվա ընթացքում մշակութային բովանդակությամբ հեղեղել Տավուշը, ինքներս մեզ, նաև միջազգային հանրության առջև հերթական անգամ դիրավորվենք որպես ոչ միայն ամուր բանակ, բազուկ ունեցող ժողովուրդ, միաժամանակ քաղաքակիրթ, խաղաղասեր, մշակութակենտրոն ազգ և հանրություն»,- նշեց փոխնախարարը։
Ա. Խզմալյանն ասաց, որ այս ծրագրի շրջանակում մի քանի խմբեր արդեն ելույթ ունեցել են սահմանամերձ համայնքներում, ոգևորությունը պարզապես աննկարագրելի է, բայց այն, ինչ տեղի է ունենալու սետեմբերի 7-ին, կարելի է համարել պատմական իրադարձություն․ «Երբևէ այնպիսի հեղինակավոր, ահռելի պատմություն ունեցող փառատոնի մեկնարկ, ինչպիսին «Երևանյան հեռանկարներն են», չի տրվել Տավուշում՝ Բերդում, երբեք չի եղել այնպես, որ մեր ամենահեղինակավոր կոլեկտիվներից մեկը՝ Ֆիլհարմոնիկ պետական նվագախումբը, ելույթ ունենա սահմանամերձ համայքում։ Վստահ եմ, որ այս երկու ծանրակշիռ կառույցների նախագծերի համատեղ ներկայությունը սահմանագծին, չի կարող չփոխել իրականություն, մշակույթի հանդեպ մեր պատկերացումները»։
Ասուլիսին ներկա «Երևանյան Հեռանկարներ» միջազգային երաժշտական փառատոնի հիմնադիր նախագահ և գեղարվեստական ղեկավար, կոմպոզիտոր Ստեփան Ռոստոմյանը նշեց, որ այս կորոնավիրուսային պատմության մեջ մի դրական բան են ունեցել. «Մինչ այսօր փառատոնը դահլիճների խնդիր ուներ։ Մեր բոլոր համերգների մեծ մասն անցկացվում էր Արամ Խաչատրյանի համերգասրահում, քանի որ դա կարող էինք աշխարհին ցույց տալ, որ ունենք նման որակ։ Հիմա ամբողջ աշխարհում տեղի են ունենում բացօթյա համերգներ, օպերաներ, մենք բացառություն չենք։
Ուրախ եմ, որ փառատոնի բացումը կկայանա Տավուշում, դաշում, բացօթյա, լավագույն նվագախմբի ֆանտաստիկ կատարումներում։ Արվեստն իր բնույթով հաղթական է, մենք միանում ենք այդ հաղթանակներին՝ ցույց տալով, որ մեր երկրի զենքը միշտ իր ինտելեկտուալ պոտենցիալն է, խոսելու ձևը սա է, մշակույթով ենք աշխարհի հետ խոսում։ Մենք ամեն ձևով կարող ենք խոսել, բայց մեր կերպարը, ձևն արվեստն է, որը երբևէ չի մեռնում։ Փառատոնի համար մեծագույն պատիվ է, որ պետք է մասնակցենք այս պատմական իրողությանը»։
Հայաստանի ազգային ֆիլհարմոնիկ նվագախմբի գլխավոր դիրիժոր և գեղարվեստական ղեկավար Էդուարդ Թոփչյանը նշեց, որ կողմնակից է՝ Հայաստանի բոլոր քաղաքներում, կետերում լինեն համերգներ, մինչդեռ հիմա հիմնականում կենտրոնացած է Երևանում։
«Իմ երազանք է եղել։ Երբեք չի կարելի մտածել՝ դե այնտեղ պատրաստված չեն, չեն հասկանում։ Պետք է նվագել, պատրաստել, սկսեն հասկանալ»,- ասաց Է.Թոփչյանը։
Նա նշեց, որ Տավուշ են գնում մեծ կազմով, իրենց հետ լինելու է նաև թավջութակահար Նարեկ Հախնազարյանը։
«Գնալու ենք սահմանին ելութ ունենալ, այն էլ այդ սահմանին, որտեղ կրակոցներ եղան։ Մենք պետք է ցույց տանք, որ մշակույթով ենք պատասխանում»,- ասաց Է.Թոփչյանը։

«Мы постепенно преодолеваем культурный вакуум. Удивительно, но мы преодолеваем этот вакуум новыми идеями, замыслами, которые мы должны постепенно претворять в жизнь», – заявил на пресс-конференции заместитель министра образования, науки, культуры и спорта Армении Ара Хзмалян.
Он выделил ряд мероприятий под девизом «Тыл – культура», в рамках которых в дендропарке «Сораннер» приграничного города Берд Тавушской области Армении будет дан старт XXI Международному музыкальному фестивалю «Ереванские перспективы», а также пройдет выступление Национального филармонического оркестра Армении.
«Мы начали этот проект после столкновений на границе с Тавушем. Мы решили наводнять Тавуш культурным контентом в течение года, позиционировать себя перед международным сообществом в очередной раз не только как имеющий сильную армию и мощный кулак народ, но и одновременно как цивилизованную, миролюбивую, культурную общественность», – сказал заместитель министра.
«В рамках этой программы уже несколько групп выступили в приграничных общинах Тавуша, и воодушевление просто неописуемо. Однако то, что произойдет 7 сентября, без преувеличения, считаю историческим событием, поскольку никогда не было подобного, чтобы такой весомый, авторитетный, имеющий колоссальную историю фестиваль, как Международный музыкальный фестиваль “Ереванские перспективы”, начинался бы в Тавуше, в приграничном городе Берд. Никогда не было такого, чтобы один из наших самых престижных коллективов – Государственный филармонический оркестр, выступал бы в приграничной общине. Уверен, что эти 2 весомых проекта на границе не могут не поменять реальность, не изменить наши представления о культуре», – подчеркнул Хзмалян.
В свою очередь учредитель и художественный руководитель Международного музыкального фестиваля «Ереванские перспективы», композитор Степан Ростомян отметил, что у них было кое-что позитивное в этой истории с коронавирусом. «До сегодняшнего дня у фестиваля были проблемы с залами. Как правило, наши концерты проходили в Концертном зале Арама Хачатуряна, потому что мы могли показать миру, что у нас есть такое качество. Сейчас по всему миру под открытым небом проходят концерты, звучат оперы, мы – не исключение.
Рад, что открытие фестиваля состоится в Тавуше, под открытым небом, с фантастическими выступлениями лучшего оркестра. Искусство победоносно по своей природе, мы присоединяемся к этим победам, демонстрируя, что оружие нашей страны – это всегда ее интеллектуальный потенциал. Говорить нужно именно так. Мы говорим с миром через культуру. Мы можем говорить по-разному, но наш образ, облик – это искусство, которое никогда не умирает. Для фестиваля большая честь участвовать в этой исторической реальности», – отметил он.
Главный дирижер и художественный руководитель Национального филармонического оркестра Армении Эдуард Топчян же отметил, что он за то, чтобы концерты проводились во всех городах и точках Армении, в то время как сейчас они в основном сосредоточены в Ереване.
«Это была моя мечта. Никогда нельзя думать, что там не подготовлены, не понимают. Нужно сыграть, подготавливать, чтобы начинали понимать», - указал Э. Топчян.
Он отметил, что они отправляются в Тавуш в большом составе, с ними будет виолончелист Нарек Ахназарян.
«Мы будем выступать на границе, где были обстрелы. Мы должны показать, что отвечаем культурой», – сказал Э. Топчян.