Երևանի կոնյակի գործարանը պատրաստ է մթերել ոչ ավելի քան 25 000 տոննա խաղող
Երևանի կոնյակի գործարանն այս տարի ավելի քիչ խաղող կմթերի։ Նախորդ տարի 29 հազար տոննա խաղող մթերած ընկերությունն այս տարի պատրաստ է մթերել ոչ ավելի քան 25 000 տ։
Գործարանից Panorama.am-ին հայտնեցին՝ պատճառը ֆինանստանտեսական խնդիրներն են, միաժամանկ վստահեցրեցին, որ խաղողագործների հետ կնքված պայմանգրերում առկա ծավալներն ամբողջությամբ մթերելու են, այս պահին աշխատում են պայմանգրերի հավելվածների վրա։
«Սահմանակից Բերդ քաղաքում ԵԿԳ-ն կգնի ամբողջ բերքը, որն առաջարկում են պայմանագրային խաղողագործները: Հաշվի առնելով հակահամաճարակային պահանջները՝ ԵԿԳ-ն այժմ ավարտին է հասցնում անվտանգ գնումների կազմակերպման համար անհրաժեշտ աշխատանքները»,-հայտնում են ընկերությունից ու ավելացնում՝  գալիք օրերին կհայտարարվի մթերման մեկնարկի օրը:
Չնայած զգալի տնտեսական մարտահրավերներին՝ Երևանի կոնյակի գործարանն այս տարի բարձրացրել է մթերման գինը և 1կգ-ի դիմաց կվճարի 155 դրամ, ինչը 5 դրամով ավելի է նախորդ տարվա գնից:
Մթերման գները ներկայացվել են բոլոր հետաքրքրված կողմերին սկսած 2020 թվ.-ի ապրիլից՝ պայմանագրերի կնքման պահից:  Ինչպես և նախորդ տարիներին, ԵԿԳ-ի բոլոր մասնաճյուղերի համար կգործի մեկ միասնական գին՝ ներառյալ Բերդի մասնաճյուղը:
Վճարումները կիրականացվեն խաղողը հանձնելուց հետո 3-4 բանկային օրվա ընթացքում:
Նշենք, որ համաձայն ԵԿԳ-ի կողմից տարիներ շարունակ վարած քաղաքականությանը սահմանված գինը կգործի ընկերության կողմից ամբողջ մթերվող խաղողի համար և չի տատանվի կախված շաքարայնությունից:
«Երևանի կոնյակի գործարանը հայտարարում է մթերման գինը բացառապես իր ձեռնարկության համար և պատասխանատվություն չի կրում այլ շահարկումային բնույթի հայտարարությունների համար»,-նշում են ընկերությունից։
Հիշեցնենք, որ երեկ Արարատի մազրի մի քանի գյուղերի այգեգործներ փակել էին միջպետական ճանապարհը՝ դժգոհելով, որ Երևանի կոնյակի գործարանը վերանայում է պայմանագրերը՝ կիսով չափ կրճատելով պայմանագրերով նախատեսված մթերման ենթակա բերքի ծավալը։

Yerevan brandy firm to purchase no more than 25,000 tons of grapes this year
The Yerevan Brandy Company (YBC) has cut down on purchases of grapes from grape farmers this year. The firm is willing to buy no more than 25,000 tons of grapes this year against 29,000 tones purchased last year.
The company told Panorama.am that the decision to cut purchases is based on financial and economic problems. At the same time, it assed that the grape purchase level agreed with farmers will be fully procured as they are working on the contract annexes at the moment.
"In the border town of Berd, YBC will buy up the grapes offered by contract farmers. Taking into account the anti-epidemiological rules, YBC is now completing the work necessary for the organization of safe procurement," the company said, adding that the date for the lunch of purchases will be announced in the next few days.
Despite facing significant economic challenges, the Yerevaan Brandy Company has raised its purchasing price this year to 155 drams per 1 kilogram, which is 5 drams more than last year.
The purchasing price has been submitted to all interested parties starting from April 2020, when the contracts were signed. As in previous years, there will be a single price for all YBC branches, including the Berd branch.
Payments will be made within 3-4 banking days after delivery of the grapes, the firm said.
According to the policy pursued by the YBC for many years, the price will apply to all the grapes purchased by the company and will not change depending on the sugar content.
"The Yerevan Brandy Company announces the purchasing price exclusively for its enterprise and it is not responsible for other speculative statements," the company said.
A group of farmers from several villages of Ararat Province blocked a mayor highway on Thursday in protest against the company’s decision to review the contracts signed with them and to cut the grape purchase level by half.