Երևանի կոնյակի գործարանը պատրաստ է մթերել ոչ ավելի քան 25 000 տոննա խաղող
Երևանի կոնյակի գործարանն այս տարի ավելի քիչ խաղող կմթերի։ Նախորդ տարի 29 հազար տոննա խաղող մթերած ընկերությունն այս տարի պատրաստ է մթերել ոչ ավելի քան 25 000 տ։
Գործարանից Panorama.am-ին հայտնեցին՝ պատճառը ֆինանստանտեսական խնդիրներն են, միաժամանկ վստահեցրեցին, որ խաղողագործների հետ կնքված պայմանգրերում առկա ծավալներն ամբողջությամբ մթերելու են, այս պահին աշխատում են պայմանգրերի հավելվածների վրա։
«Սահմանակից Բերդ քաղաքում ԵԿԳ-ն կգնի ամբողջ բերքը, որն առաջարկում են պայմանագրային խաղողագործները: Հաշվի առնելով հակահամաճարակային պահանջները՝ ԵԿԳ-ն այժմ ավարտին է հասցնում անվտանգ գնումների կազմակերպման համար անհրաժեշտ աշխատանքները»,-հայտնում են ընկերությունից ու ավելացնում՝  գալիք օրերին կհայտարարվի մթերման մեկնարկի օրը:
Չնայած զգալի տնտեսական մարտահրավերներին՝ Երևանի կոնյակի գործարանն այս տարի բարձրացրել է մթերման գինը և 1կգ-ի դիմաց կվճարի 155 դրամ, ինչը 5 դրամով ավելի է նախորդ տարվա գնից:
Մթերման գները ներկայացվել են բոլոր հետաքրքրված կողմերին սկսած 2020 թվ.-ի ապրիլից՝ պայմանագրերի կնքման պահից:  Ինչպես և նախորդ տարիներին, ԵԿԳ-ի բոլոր մասնաճյուղերի համար կգործի մեկ միասնական գին՝ ներառյալ Բերդի մասնաճյուղը:
Վճարումները կիրականացվեն խաղողը հանձնելուց հետո 3-4 բանկային օրվա ընթացքում:
Նշենք, որ համաձայն ԵԿԳ-ի կողմից տարիներ շարունակ վարած քաղաքականությանը սահմանված գինը կգործի ընկերության կողմից ամբողջ մթերվող խաղողի համար և չի տատանվի կախված շաքարայնությունից:
«Երևանի կոնյակի գործարանը հայտարարում է մթերման գինը բացառապես իր ձեռնարկության համար և պատասխանատվություն չի կրում այլ շահարկումային բնույթի հայտարարությունների համար»,-նշում են ընկերությունից։
Հիշեցնենք, որ երեկ Արարատի մազրի մի քանի գյուղերի այգեգործներ փակել էին միջպետական ճանապարհը՝ դժգոհելով, որ Երևանի կոնյակի գործարանը վերանայում է պայմանագրերը՝ կիսով չափ կրճատելով պայմանագրերով նախատեսված մթերման ենթակա բերքի ծավալը։

Ереванский коньячный завод готов закупить не более 25 тыс. т урожая винограда
Ереванский коньячный завод (ЕКЗ) в этом году закупит меньше урожая винограда. Закупившее в прошлом году 29 тысяч тонн винограда предприятие в этом году готово закупить не более 25 тысяч тонн.
Из завода Panorama.am сообщили, что причина кроется в финансовых и экономических проблемах, при этом заверили, что указанные в заключенных с виноградарями контрактах объемы будут полностью закуплены, в настоящее время они работают над приложениями к контрактам.
«В приграничном городе Берд ЕКЗ закупит весь урожай, предложенный заключившими контракт виноградарями. Принимая во внимание противоэпидемические требования, ЕКЗ в настоящее время завершает работы, необходимые для организации безопасных закупок», – сообщают из предприятия, добавляя, что дата начала закупок будет объявлена в ближайшие дни.
Несмотря на серьезные экономические вызовы, Ереванский коньячный завод в этом году повысил закупочную цену до 155 драмов за 1 кг, что на 5 драмов больше стоимости, которая была в прошлом году.
Закупочные цены были представлены всем заинтересованным сторонам с апреля 2020 года, когда были подписаны контракты. Как и в предыдущие годы, для всех филиалов ЕКЗ, включая Бердский, будет действовать единая цена.
Выплаты будут произведены в течение 3-4 банковских дней после доставки урожая винограда.
Следует отметить, что согласно политике, проводимой ЕКЗ на протяжении многих лет, установленная цена будет действовать на весь закупаемый компанией урожай винограда, она не будет колебаться в зависимости от содержания сахара.
«ЕКЗ объявляет закупочную цену исключительно для своего предприятия, за другие спекулятивные объявления он ответственности не несет», – отмечают в компании.
Напомним, вчера садоводы нескольких сел Араратской области перекрыли межгосударственную дорогу, выражая недовольство тем, что ЕКЗ пересматривает контракты, уменьшая вдвое объем урожая, который должен быть закуплен по контрактам.