Արթուր Վանեցյան. Երկար ամիսներ չդադարող լայվը շատ մեծ վնաս է հասցրել մեր պետությանը
Գիտակցել խոսքի արժեքը՝ տարբերել պետությունը լայվից։ Գործող իշխանություններին խորհուրդ է տալիս «Հայրենիք» կուսակցության նախագահ, ԱԱԾ նախկին տնօրեն Արթուր Վանեցյանը։ Նրա դիտարկումները հայաստանցի պաշտոնյաների հայտարարությունների վերաբերյալ այսօր հրապարակվել են «Հրապարակ»-ում։
«Հայաստանի բարձրաստիճան պաշտոնյաների հայտարարությունները, մեկնաբանությունները պարբերաբար դուրս են գալիս պետականության ընկալման սահմաններից։
Ես ուզում եմ, որ մեր բարձրաստիճան պաշտոնյաները, նաև ոչ իշխանական ազդեցիկ ուժերի ղեկավարները, հստակ իմանան, որ այդ բոլոր մտքերը մեր հարևան, բարեկամ և ոչ բարեկամ ու նաև թշնամի պետություններում արձանագրվում են, վերլուծվում, քննարկվում են տարբեր ծառայություններում, տարբեր աշխատասենյակներում։
Եվ նաև այդկերպ են ձևավորվում մեր պետության ընթացիկ վիճակի ու հեռանկարի մասին պատկերացումները։ Երկար ամիսներ չդադարող լայվը շատ մեծ վնաս է հասցրել մեր պետությանը, և տարբեր մակարդակի պաշտոնյաներ շարունակում են անել նույնը։
Սա զավեշտի կամ հումորի թեմա չէ. սա ազգային անվտանգությանն ուղիղ հարվածող խնդիր է։ Ես դժվար եմ գտնում բառեր՝ նկարագրելու այդ վտանգավորության չափը։ Այլ պետություններում պարտավոր չեն հասկանալ, որ այս կամ այն բարձրաստիճան պաշտոնյան, նախարարը, պատգամավորը պատահականության արդյունք են, և նրանց Հայաստանում արդեն լուրջ չեն վերաբերվում. դրսի աշխարհը նրանց ընկալում է որպես Հայաստանի Հանրապետության պաշտոնական դեմքեր։
Էլ չեմ խոսում, թե առանց հասկանալու ինչ գաղտնիքներ են հրապարակվում, ինչ հարաբերություններ են վնասվում, ինչ պրոցեսների են խանգարում կամ օգնում։ Որպես ժամանակավոր լուծում, քանի դեռ այս իշխանությունն է, առաջարկում եմ՝ քիչ խոսել Արցախի, ապրիլյան պատերազմի, Տավուշի ռազմական գործողությունների, բանակի, ՀՀ ընդհանուր անվտանգության համակարգի, սփյուռքի մեր լոբբիստական կարողությունների և որոշ այլ թեմաների մասին։ Կրկնում եմ՝ սա ժամանակավոր լուծում է»,-ասված է Վանեցյանի խոսքում։

Артур Ванецян: Непрекращающийся уже долгие месяцы лайв нанес нашему государству большой ущерб
Осознавать цену слова, различать государство от лайва, советует действующим властям Армении бывший директор Службы национальной безопасности Армении, председатель партии «Айреник» («Родина») Артур Ванецян. Его наблюдения касательно заявлений армянских должностных лиц публикует «Грапарк»:
«Заявления и комментарии высокопоставленных должностных лиц Армении периодически выходят за рамки восприятий государственности.
Хочу, чтобы наши высокопоставленные должностные лица, а также лидеры влиятельных не провластных сил четко знали, что все эти мысли фиксируются, анализируются, обсуждаются в разных службах, в разных кабинетах наших соседних, дружественных и недружественных, а также вражеских стран.
А также подобным образом формируются и представления о текущем состоянии и перспективах нашего государства. Не прекращающийся уже долгие месяцы лайв нанес нашему государству большой ущерб, и чиновники разного уровня продолжают делать то же самое.
Это не тема для курьеза или юмора. Это проблема, которая напрямую наносит удар по национальной безопасности. Я с трудом могу подобрать слова, чтобы описать степень этой опасности. В других странах не обязаны понимать, что тот или иной высокопоставленный чиновник, министр, депутат – это результат случайности, и в Армении к ним уже не относятся всерьез. Внешний мир воспринимает их как официальных лиц Республики Армения.
Не говорю уже о том, какие секреты публикуются без понимания, какие отношения портятся, каким процессам мешают или помогают.
Как временное решение, пока у нас эта власть, предлагаю говорить меньше об Арцахе, Апрельской войне, военных действиях в Тавуше, армии, общей системе безопасности Республики Армения, наших лоббистских возможностях диаспоры и некоторых других темах. Повторяю, это временное решение».