Իտալական ֆուտբոլը թերագնահատված է. Հենրիխ Մխիթարյան
«Ռոմայի» կիսապաշտպան Հենրիխ Մխիթարյանը կիսվել է Իտալիայի առաջնությունում իր դեբյուտային մրցաշրջանի վերաբերյալ կարծիքով: Այդ հարցազրույցից հատված է ներկայացրել «Սպորտս. ռու» կայքը:
«Կարող եմ ասել, որ իտալական ֆուտբոլը թերագնահատված է: Նա այն չէ, ինչ մտածում և խոսում են նրա մասին:
Այստեղ տեղափոխվելուց առաջ ես հաճախ էի լսում, որ այստեղ առաջնությունը բավական ուժեղ չէ, որ թիմերն ամենաուժեղը չեն: Կարող եմ ասել, որ դա ճիշտ չէ:
«Սասուոլոյի» դեմ առաջին իսկ խաղից ես հասկացա, որ իտալական ֆուտբոլն ավելի լավն է, քան ասում են:
Ես իսկապես տպավորված էի խաղացողների մակարդակից, նույնիսկ աղյուսակի ներքևի թիմերն ունեն հիանալի խաղացողներ:
Բոլոր թիմերն էլ ցանկանում են տիրել գնդակին, գրոհել, այլ ոչ թե միայն պաշտպանվել և սպասել մրցակցի սխալներին: Ընդհակառակը, նրանք փորձում են խաղալ իրենց ֆուտբոլը, հաճույք ստանալ խաղից և միավորներ վաստակել:
Դա ինձ իսկապես տպավորեց, քանի որ այստեղի թիմերից չէի սպասում նման բարձր մակարդակի խաղ»,- ասել է Մխիթարյանը:
Նախորդ մրցաշրջանը կիսապաշտպանը վարձավճարով անցկացրեց «Ռոմայում»: Օգոստոսի վերջին նա չեղյալ հայտարարեց պայմանագիրը «Արսենալի» հետ և լիարժեք պայմանագիր կնքեց հռոմեական ակումբի հետ:

Генрих Мхитарян: Итальянский футбол недооценен
Армянский полузащитник «Ромы» Генрих Мхитарян поделился мнением о своем дебютном сезоне в чемпионате Италии. Об этом пишет sports.ru.
«Могу сказать, что итальянский футбол недооценен. Он не такой, как о нем думают и как о нем говорят.
Перед тем, как перейти сюда, я часто слышал, что чемпионат здесь недостаточно сильный, что команды не самые сильные… Могу заявить, что это неправда.
С первого же матча против «Сассуоло» я понял, что итальянский футбол лучше, чем говорят.
Меня действительно впечатлил уровень футболистов, даже в командах из нижней части таблицы есть отличные игроки.
Все команды хотят владеть мячом, атаковать, они не только обороняются и ждут ошибки соперника. Напротив, они стараются играть в свой футбол, получать удовольствие от игры и набирать очки.
Меня это реально впечатлило, потому что я не ожидал столь высокого уровня игры от всех команд здесь», – сказал Мхитарян. Его слова приводит официальный сайт «Ромы».
Прошлый сезон хавбек провел в «Роме» на правах аренды. В конце августа он расторг контракт с «Арсеналом» и заключил полноценный договор с римским клубом.