Ֆրանսիայի դեսպան. Գյումրին այսօր Հայաստանի կենսունակության ապացույցն է
Հայաստանում Ֆրանսիայի  դեսպան Ժոնաթան Լաքոթը ֆեյսբուքյան գրառմամբ շնորհավորել է գյումրեցիներին հարազատ քաղաքի տոնի առթիվ։
«Այս սեպտեմբերի 5-ին ուրախ տոն եմ մաղթում Գյումրի քաղաքին և նրա բնակիչներին։
Հայ ժողովրդի տոկունության խորհրդանիշ Գյումրին այսօր Հայաստանի կենսունակության ապացույցն է։
Քաղաքի բացառիկ պատմական ժառանգությունը և նրա բնակիչների դինամիզմը Գյումրին դարձնում են մշակութային մայրաքաղաք։
Հայաստանում Ֆրանսիայի դեսպանությունը հպարտ է մասնակցել Գյումրու նորացմանը և աջակցել քաղաքում ֆրանսիական մշակույթի և լեզվի զարգացմանը` Գյումրու համալսարանի, ֆրանսերենի խորացված ուսուցմամբ N10 և N 45 դպրոցների, SPFA Հայաստան և KASA կենտրոնների հետ միասին։
Եվ չմոռանանք քաղաքի ռեստորանատերերին և Տիրամայր Հայաստանի Պօղոսեան Կրթահամալիրը, որոնց հետ համատեղ 2019 թվականին կազմակերպել էինք « Goût de France »/ Ֆրանսիայի համը գաստրոնոմիկ միջոցառումը։

Посол Франции: Гюмри сегодня является доказательством жизнеспособности Армении
Посол Франции в Армении Джонатан Лакотт на своей странице в Facebook на армянском и французском языках поздравил гюмрийцев с Днем города, сопроводив запись фотографиями.
В этот день, 5 сентября, желаю веселого праздника городу Гюмри и его жителям.
Символ стойкости армянского народа – Гюмри – сегодня является доказательством жизнеспособности Армении.
Уникальное историческое наследие города и динамизм его жителей делают Гюмри культурной столицей.
Посольство Франции в Армении с гордостью участвует в обновлении Гюмри, поддерживая развитие французской культуры и французского языка в городе – совместно с Гюмрийским университетом, школами №10 и №45 с углубленным изучением французского языка, центрами SPFA Armenia и KASA.
И не будем забывать рестораторов города, а также образовательный комплекс Богосян, с которыми в 2019 году мы организовали гастрономическое мероприятие Goût de France/Вкус Франции.