COVID-19 համաճարակի պատճառով յոթ ամիս դադարից հետո Իրանում մեկնարկում է նոր ուսումնական տարին։ Դպրոցականներն ու ուսանողները շաբաթ օրվանից Իրանում վերադարձել են ուսումնական հաստատություններում մեկնարկած ուսումնական գործընթացին, որը մի քանի ամիս առաջ ընդհատվել էր COVID-19 կորոնավիրուսի համաճարակի պատճառով,հաղորդում է Associated Press-ը։
«Մեր երկրում կրթությունը չի փակվի նույնիսկ ամենավատ իրավիճակներում»,- տեսաուղերձում ասել է Նախագահ Հասան Ռոհանին:
Նա նշել է, որ Իրանում 15 միլիոն ուսանողների և դպրոցականների ուսումնառությունը պակաս կարևոր չէ, քան առողջապահական համակարգի համակարգված աշխատանքը:
Ռոհանին հավելել է, որ ուսումնական հաստատություններում պետք է լինեն պաշտպանության լուրջ միջոցառումներ: Մինչ այդ Իրանում կիրառվում էին հեռավար ուսուցման մեթոդներ:
Իրանում, համաճարակի սկզբից ի վեր, հայտնաբերվել է կորոնավիրուսային վարակի ավելի քան 382 հազար դեպք, մոտ 22 հազար մարդ մահացել է COVID-19-ից:

Через 7 месяцев перерыва из-за COVID-19: в Иране начался учебный год
Школьники и студенты в Иране с субботы вернулись к учебному процессу в образовательных учреждениях, который был прерван пандемией коронавируса COVID-19 несколько месяцев назад, сообщает Интерфакс со ссылкой на Associated Press.
"Образование в нашей стране не будет закрыто даже в самой худшей из ситуаций", - заявил в ходе видеообращения президент страны Хасан Роухани.
Он отметил, что учеба 15 млн студентов и школьников Ирана не менее важна, чем слаженная работа системы здравоохранения. Рухани добавил, что в образовательных учреждениях должны действовать серьезные меры защиты. До этого в Иране применили методы дистанционного обучения.
В Иране с начала пандемии выявили более 382 тыс. случаев заражения коронавирусом, скончались с COVID-19 около 22 тыс. человек.