Երևանի ընդհանուր իրավասության դատարանի՝ Ավան-Նոր Նորք նստավայրում, նախագահությամբ՝ դատավոր Հարություն Մանուկյանի, այսօր շարունակվել է Ազգային ժողովի նախկին նախագահ Արա Բաբլոյանի և ԱԺ աշխատակազմի ղեկավարի նախկին տեղակալ Արսեն Բաբայանի գործով դատական նիստը:
Դատարանը բավարարեց Արա Բաբլոյանի պաշտպան Արամ Վարդևանյանի միջնորդությունը. ԱԺ նախկին նախագահը կարող է որոշ ժամանակով մեկնել երկրից:
Մեղադրող դատախազը չառարկեց ներկայացված միջնորդության դեմ:
Դատավորը հայտարարեց. «Դատարանը, հաշվի առնելով Արա Բաբլոյանի անձը, նրա ընտանեկան դրությունը, կապը Հայաստանի Հանրապետության հետ, զբաղեցրած պաշտոնը, ինչպես նաև նրա կողմից նախաքննության, դատաքննության ընթացքում դրսևորած վարքագիծը, որոշեց բավարարել միջնորդությունը, թույլատրում է միջնորդության մեջ նշված ժամանակահատվածով նշված վայր մեկնել և վերադառնալ»:
Հիշեցնենք՝ ըստ Արա Բաբլոյանին առաջադրված մեղադրանքի, նա, 2018 թ․ հանդիսանալով Հայաստանի Հանրապետության Ազգային ժողովի նախագահը, մշտապես իշխանության ներկայացուցչի գործառույթներ իրականացնող պաշտոնատար անձ, չարաշահել է իր պաշտոնեական լիազորությունները, որն անզգուշությամբ առաջացրել է ծանր հետևանքներ, ինչպես նաև կատարել է պաշտոնեական կեղծիք:

Court allows Ara Babloyan to leave Armenia for some time
The Yerevan Court of General Jurisdiction on Monday granted a motion to allow former Armenian National Assembly Speaker Ara Babloyan to leave the country for some time.
The motion had been filed by one of Babloyan’s lawyers, Aram Vardevanyan, and was not opposed by prosecutors.
Presiding judge Harutyun Manukyan said that taking into account Babloyan's character, his position, as well as his conduct during the preliminary investigation and the trial, Babloyan would be allowed to leave for the mentioned place and return to Armenia within the timeframes specified in the motion.
Ara Babloyan has been charged with usurpation of power and official forgery as part of a criminal investigation into Hrayr Tovmasyan’s appointment as chairman of Armenia’s Constitutional Court in 2018. Charges have also been levelled against Arsen Babayan, the former deputy chief of the Armenian parliament staff, as part of the same criminal case.