Երևանի ընդհանուր իրավասության դատարանի՝ Ավան-Նոր Նորք նստավայրում, նախագահությամբ՝ դատավոր Հարություն Մանուկյանի, այսօր շարունակվել է Ազգային ժողովի նախկին նախագահ Արա Բաբլոյանի և ԱԺ աշխատակազմի ղեկավարի նախկին տեղակալ Արսեն Բաբայանի գործով դատական նիստը:
Դատարանը բավարարեց Արա Բաբլոյանի պաշտպան Արամ Վարդևանյանի միջնորդությունը. ԱԺ նախկին նախագահը կարող է որոշ ժամանակով մեկնել երկրից:
Մեղադրող դատախազը չառարկեց ներկայացված միջնորդության դեմ:
Դատավորը հայտարարեց. «Դատարանը, հաշվի առնելով Արա Բաբլոյանի անձը, նրա ընտանեկան դրությունը, կապը Հայաստանի Հանրապետության հետ, զբաղեցրած պաշտոնը, ինչպես նաև նրա կողմից նախաքննության, դատաքննության ընթացքում դրսևորած վարքագիծը, որոշեց բավարարել միջնորդությունը, թույլատրում է միջնորդության մեջ նշված ժամանակահատվածով նշված վայր մեկնել և վերադառնալ»:
Հիշեցնենք՝ ըստ Արա Բաբլոյանին առաջադրված մեղադրանքի, նա, 2018 թ․ հանդիսանալով Հայաստանի Հանրապետության Ազգային ժողովի նախագահը, մշտապես իշխանության ներկայացուցչի գործառույթներ իրականացնող պաշտոնատար անձ, չարաշահել է իր պաշտոնեական լիազորությունները, որն անզգուշությամբ առաջացրել է ծանր հետևանքներ, ինչպես նաև կատարել է պաշտոնեական կեղծիք:

Бывшему спикеру НС Ара Баблояну разрешили на некоторое время выехать из Армении
Суд общей юрисдикции Еревана (резиденция в Аване и Нор Норке) под председательством судьи Арутюна Манукяна сегодня продолжил заседание по делу бывшего спикера Национального Собрания Армении Ара Баблояна и экс-заместителя главы аппарата НС Арсена Бабаяна.
Суд удовлетворил ходатайство адвоката Ара Баблояна – Арама Вардеваняна, разрешив бывшему спикеру НС выехать на некоторое время из Армении.
Прокурор не стал возражать против представленного ходатайства.
Судья заявил: «Суд, приняв во внимание личность Ара Баблояна, его семейное положение, связь с РА, занимаемую им должность, а также его поведение в ходе следствия и судебного разбирательства, решил удовлетворить ходатайство и разрешить посетить указанное в ходатайстве место и вернуться в Армению в указанные сроки».
А. Баблояну предъявлено обвинение по части 2 статьи 308 («Злоупотребление должностными полномочиями, повлекшее по неосторожности тяжкие последствия») и ч. 1 ст. 314 («Служебный подлог»), а А. Бабаяну – по ч. 2 ст. 38-308 («Соучастие в злоупотреблении должностными полномочиями, повлекшем по неосторожности тяжкие последствия»)  и ч. 1 ст. 314 («Служебный подлог») Уголовного кодекса РА.