Ռ. Քոչարյանի փաստաբանական թիմ. Վճռաբեկ դատարանը չպետք է վարույթ ընդունի դատախազության բողոքը
«Վճռաբեկ դատարանը մինչ օրս վարույթ չի ընդունել ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի փաստաբանական թիմի բողոքը, ինչը տարօրինակ է և խնդրահարույց․ երկու ամիս սպասելու կարիք չկա, դատարանը պետք է անմիջապես վարույթ ընդուներ այն»,-նման հայտարարություն է տարածել ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի փաստաբանական թիմը։
Աղբյուրը հիշեցնում է, որ փաստաբանները վիճարկում են Վերաքննիչ քրեական դատարանի ս․թ․ հունիսի 18-ի որոշման այն կետը, որտեղ նշվում է Քոչարյանի կողմից դատավարությանը մասնակցող անձանց վրա ազդեցություն գործադրելու ճանապարհով գործի քննությանը խոչընդոտելու հավանականության մասին։ Դատարանը գտել է, որ գրավի կիրառումը կարող է զսպել այդ ռիսկը և կիրառել է Հայաստանի համար աննախադեպ՝ 2 մլրդ դրամի չափով գրավ։
«Ինչպես հայտնի է, Վերաքննիչ դատարանի որոշման դեմ վճռաբեկ բողոք է ներկայացրել նաև գլխավոր դատախազությունը։ Փաստաբանական թիմը գտնում է, որ Վճռաբեկը չպետք է վարույթ ընդունի դատախազության բողոքը, այն պետք է թողնի առանց քննության, որովհետև օրենքը դատախազությանը իրավունք չի վերապահել վճռաբեկ բողոք բերել խափանման միջոցների հետ կապված որոշումների դեմ։
Վերջին շրջանում շատ է շահարկվում նաև Վարչական դատարանի՝ երկրում առկա կորոնավիրուսային համավարակով պայմանավորված Ռոբերտ Քոչարյանին «Իզմիրլյան» ԲԿ-ում թողնելու մասին որոշումը։ Դատարանը բավարարել է պաշտպան Արամ Օրբելյանի հայցի ապահովման միջնորդությունը, թույլ տալով, որ համավարակի ավարտը Ռ․ Քոչարյանը շարունակի մնալ հիվանդանուցում։
Հարկ ենք համարում ընդգծել, որ Քոչարյանին հիվանդանոցում պահելու հայցապահանջի մեջ չի նշվել, որ նրա առողջական վիճակը ծանր է։ Ներկայացված հայցը և հայցի ապահովման միջոցը վերաբերվել են այն խնդրին, որ համավարակի պայմաններում Քոչարյանին հիվանդանոցից ՔԿՀ տեղափոխելը կարող է դիտվել որպես անմարդկային վերաբերմունք, հաշվի առնելով նրա՝ ռիսկային խմբում գտնվելու փաստը»,-ասված է տարածած հաղորդագրության մեջ։

Адвокаты Р.Кочаряна: Кассационный суд не должен принимать в производство жалобу прокуратуры
«Кассационный суд до сих пор не принял в производство жалобу адвокатской команды второго президента Армении Роберта Кочаряна, что странно и проблематично: нет необходимости ждать 2 месяца, суд должен был немедленно принять ее в производство», – такое заявление распространила адвокатская команда второго президента Армении Роберта Кочаряна.
Напоминается, что адвокаты оспаривают тот пункт решения Апелляционного уголовного суда от 18 июня с. г., в котором отмечается о вероятности препятствования расследованию дела путем оказания Кочаряном воздействия на лиц, участвующих в судебном процессе. Суд посчитал, что применение залога может быть сдерживающим фактором и применил беспрецедентный для Армении залог в размере 2 млрд драмов.
«Как известно, кассационную жалобу на решение Апелляционного суда подала и Генеральная прокуратура. Адвокатская группа считает, что Кассационный суд не должен принимать в производство жалобу прокуратуры, нужно оставить ее без рассмотрения, так как закон не дает прокуратуре права подавать кассационную жалобу против решений, связанных с мерами пресечения.
В последнее время много манипулируют также решением Административного суда о пребывании Роберта Кочаряна в МЦ «Измирлян» в связи с коронавирусной инфекцией в стране. Суд удовлетворил ходатайство адвоката Арама Орбеляна об обеспечении иска, разрешив Р.Кочаряну остаться в больнице до окончания панлемии.
Считаем необходимым подчеркнуть, что в иске о содержании Кочаряна в больнице не было указано, что состояние его здоровья – тяжелое. Поданный иск и средство обеспечения иска касались того, что в условиях пандемии перевод Кочаряна из больницы в УИУ может рассматриваться как бесчеловечное обращение с учетом факта его нахождения в группе риска», – говорится в заявлении адвокатской группы.