Ֆիլիպ Կարոյանի թիմն առաջարկում է կորոնավիրուսի դեմ պայքարի նոր եղանակ
Կովիդ 19 հիվանդության դեմ պայքարող Ֆրանսիայի գիտահետազոտական մի խումբ առաջարկում է կորոնավիրուսից պաշտպանվելու մի նոր միջոց` քթի սփրեյ, թարգմանաբար ցողիչ:
Գիտահետազոտական խմբի ղեկավար, Սորբոնի համալսարանի կենսալաբորատորիայի պրոֆեսոր Ֆիլիպ Կարոյանն ասում է, թե իրենց հաջողվել է սպիտակուցի ինչ որ տեսակով ստեղծել ACE2 ֆերմենտի նմանակ, որն իր կողմն է գրավում վիրուսին ու վնասազերծում այն: Այս մասին գրում է Ամերիկայի Ձայնը։
«Սա մի եղանակ է, որը կարող է հաջողությամբ արգելափակել դեպի շնչառական բջիջներ այս վիրուսի տարածումը: Եվ այժմ կառավարության ու դեղագործական ընկերությունների պարտքն է այս նախագծում ներդրումներ կատարելը, որպեսզի այն անցնի դեպի մյուս փուլերը»,- ասել է Կարոյանը, որի ղեկավարած թիմն անցած հինգ ամիսների ընթացքում գիտահետազոտական այս աշխատանքներն է իրականացրել ամեն օր 18 ժամ:
Կորոնավիրուսը դեպի մարդու օրգանիզմ է տեղափոխվում բջիջներից առնվազն մեկի թաղանթին դիպչելով, ինչին օգնում է այդ բջիջի շուրջը գտնվող ACE2 անվանումը կրող սպիտակուցը:
Կարոյանի թիմը ստեղծել է ամինաթթուներից կազմված մի պեպտիդ, որն իր կողմն է գրավում վիրուսին՝ իրեն ձևացնելով որպես ACE2: Այսպիսով կորոնավիրուսը հայտնվում է իր համար սխալ մի միջավայրում ու հենց այնտեղ էլ ոչնչացվում:
Այս պեպտիդը փորձարկվել է շնչառական բջիջների վրա եւ ապացուցել, որ մարդու օրգանիզմում չի գործում թունավոր որևէ ազդեցություն:
Կարոյանը նշում է, որ աշխարհում իրականացվում են կորոնավիրուսի դեմ բազում գիտահետազոտական աշխատանքներ, սակայն ACE2-ին նմանակելու պեպտիդների այս միջոցը տարբերվում է բոլոր մյուս հետազոտություններից:

Команда под руководством профессора Филиппа Карояна предлагает новый способ борьбы с Covid-19
Во Франции занимающаяся борьбой с Covid-19 научно-исследовательская группа предлагает новый способ защиты от коронавируса – назальный спрей, пишет армянская служба «Голоса Америки».
Команда под руководством профессора биомолекулярной лаборатории Сорбонны Филиппа Карояна утверждает, что им удалось имитировать «замок» ACE2 через часть белка, тем самым обманув вирус и позволив ему не причинить вреда.
«Это способ, который может успешно заблокировать распространение вируса в дыхательные пути. И теперь долг правительства и фармацевтических компаний – инвестировать в этот проект, чтобы он мог перейти в следующий этап», – сказал Кароян, команда которого работала по 18 часов в день в течение 5 минувших месяцев, чтобы получить результат.
Исследователи сосредоточили внимание на рецепторе ACE2, своего рода «замке», который позволяет коронавирусу проникать в человеческую клетку через «ключ», белок Spike, и заражать ее. Таким образом, коронавирус оказывается в неправильной среде и там уничтожается.
Исследование спрея против Covid ожидает публикации в научном журнале. До сих пор это лечение было протестировано только на клетках легких, но не на пациенте.
По словам Карояна, в мире проводится много научно-исследовательских работ, чтобы эффективно противодействовать Covid-19, однако предлагаемый ими способ отличается от всех других исследований.
Это открытие французских исследователей из Сорбонны, согласно которым это конкретное вещество будет «отвлекать» вирус, не позволяя ему поражать клетки легких, делая его неактивным и предотвращая инфекцию, в случае одобрения стало бы одним из самых дешевых способов по предотвращению распространения вируса.