13․000 աթոռ Բունդեսթագի դիմաց՝ հունական միգրանտների ճամբարների փակման պահանջով
Նախօրեին՝ սեպտեմբերի 7-ին, Բեռլինում խորհրդարանի շենքի առջև տեղադրվել է 13․000 աթոռ՝ որպես խորհրդանշական բողոքի ակցիա, որը կոչ է անում փակել Հունաստանի կղզիների գերբնակեցված միգրանտների ճամբարները:
Յուրաքանչյուր աթոռ ներկայացնում էր Հունաստանի ամենամեծ՝ Լեսբոս կղզու Մորիա միգրանտների ճամբարում սարսափելի պայմաններում հայտնված մարդկանցից մեկին։  Ակցիան կազմակերպել են «Seebruecke», «Sea-Watch», «Campact» և «LeaveNoOneBehind» խմբերը:
«Բունդեսթագն արձակուրդում էր այս ամառ, իսկ մարդասիրական աղետը ԵՄ արտաքին սահմաններում՝ Ոչ», - ասվում է խմբերի հայտարարության մեջ:
Aljazeera-ի հաղորդմամբ, նախորդ շաբաթ Հունաստանը հայտարարեց Մորիայի ճամբարում կորոնավիրուսի առաջին դեպքի մասին։
Գրեթե 13,000 մարդ է ապրում Մորիայում, ինչը նախատեսված է 2800-ից պակաս մարդկանց համար: Ընդհանուր առմամբ, Հունաստանի կղզիների հինգ ճամբարներում կա գրեթե 24,000 մարդ։

Campaigners on Monday placed 13,000 chairs outside the German parliament building in Berlin, in a symbolic protest calling for the overcrowded migrant camps in Greek islands to be shut down, Al Jazeera reported.
Each chair represented one of the people stuck in terrible conditions in the Moria camp on Lesbos island, Greece's largest reception camp, said the organising groups, Seebruecke, Sea-Watch, Campact and LeaveNoOneBehind.
The chairs also recalled that German communes and states, with Berlin at the head, have said they are ready to take responsibility for migrants languishing in the insalubrious camps on several Greek islands.
"The Bundestag was on holiday this summer, the humanitarian catastrophe at the EU [European Union] external borders was not," the groups said in a statement.
Last week, Greece announced the first coronavirus case in the Moria camp.
Almost 13,000 people live in Moria, which is meant to have a capacity of fewer than 2,800.
Overall, there are nearly 24,000 people in five Greek island camps built to handle fewer than 6,100 people.