Վանա լճի մակարդակի նվազման հետևանքով ի հայտ է եկել Արճեշի հայկական «խորտակված բերդը»
Վանա լճի ջրի մակարդակի նվազման հետևանքով հայկական պատմական բերդ  է ի հայտ եկել։ Հին Արճեշը, որի մի հատվածն այսօր կոչվում է «Չելեբիբաղը», 1841թ․ Վանա լճի ջրի մակարդակի բարձրացման հետևանքով աստիճանաբար լքվել և ջրի տակ է անցել։ Հետո երաշտի պատճառով ջրի մակարդակը նվազել էր և «խորտակված քաղաքը» ջրի երես դուրս եկել։ Քաղաքին պատկանող շինությունները զգալիորեն վնասվել էին 2011թ․ Վանի երկրաշարժից։ Այս մասին գրում է ermenihaber-ը։
Թուրքական «Yeni Şafak» թերթի փոխանցմամբ՝ այժմ կրկին երաշտի հետևանքով լճի մակարդակը 2 մետրով նվազել է և արդյունքում տեսանելի են դարձել Արճեշի բերդի ավերակները։
Թուրք հետազոտող-գրող Սելահաթթին Քոշարը թերթին տված հարցազրույցում հայտնել է, որ բերդի մի մասը պետք է վերականգնվի և վերածվի զբոսաշրջային կենտրոնի։
Նշենք, որ Արճեշի հայկական բերդը կառուցվել է Վանի թագավորության տարիներին։
Թուրքիայում մինչև այսօր խոսվում է Հին Արճեշի ամրոցի ներքին կառույցների և պատմական մզկիթի մասին, այնինչ ընդհանրապես չի քննարկվում եկեղեցու գոյության մասին։
Հիշեցնենք, որ 18-րդ դարի երկրորդ կեսից, Վանա լճի մակարդակի բարձրացման հետևանքով հին Արճեշն աստիճանաբար անցնում է ջրի տակ և 19-րդ դարի երկրորդ կեսից այլևս չէին երևում նրա շենքերը, եկեղեցիները, բնակելի տները և մյուս կառույցները։ Միայն խիստ ալեկոծությունների ժամանակ, երբ լճի ալիքները նահանջում էին դեպի խորքերը, հազիվ նշմարվում էին նրա պաշտպանական պարիսպների ու դրանց աշտարակների մնացորդները։ Պատմական Արճեշը ջրի տակ թաղվելուց հետո, դրանից մի փոքր հյուսիս, ավելի բարձրադիր վայրում կառուցել են Ականց անունը կրող (Նոր Արճեշ, թուրքերեն՝ Էրջիշ) քաղաքը։

Из-за снижения уровня воды в озере Ван всплывает древняя армянская крепость
Из-за снижения уровня воды в озере Ван на территории современной Турции показались руины армянской исторической крепости. Об этом сообщает ermenihaber.
Старый Арчеш, часть которого сегодня называется «Челебибах», ушел под воду в 1841 году – после того, как уровень воды в озере Ван поднялся. Однако из-за засухи уровень воды снова снизился, и «затонувший город» всплыл на поверхность. Принадлежавшие городу строения существенно пострадали в результате землетрясения 2011 года в Ване.
По сообщению турецкой газеты «Yeni Şafak», в настоящее время из-за засухи уровень воды в озере Ван снова снизился на 2 метра, в результате чего взору открылись руины древней крепости Арчеш.
Турецкий писатель и исследователь Селахаттин Кошар в интервью газете заявил, что часть крепости необходимо отреставрировать и превратить в туристический центр.
Как известно, армянская крепость Арчеша была построена в период существования Ванского царства.
По сей день в Турции упоминаются лишь внутренние строения крепости Арчеш и историческая мечеть, тогда как существование церкви не обсуждается вообще.
Напоминается, что со второй половины XVIII века вследствие повышения уровня воды в озере Ван крепость Арчеш постепенно стала уходить под воду, и уже во второй половине XIX века ее строения, церкви, жилые дома и другие постройки исчезли под водой.
После погружения исторической крепости Арчеш в воду чуть севернее от нее, на более возвышенном участке, был построен город Аканц (Новый Арчеш, турецкое название – Эрджиш).