Պաշտոնատար անձինք այսուհետ կհայտարարագրեն նաև ծախսերը. նախագիծ
«Առաջարկում ենք ներդնել ծախսերի հայտարարագրման նոր համակարգ, որտեղ հայտարարատուն կներկայացնի իր ծախսերը, եթե դրանց միանվագ արժեքը կգերազանցի 1 մլն դրամը»,- ԱԺ պետաիրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովի նիստում ասաց ՀՀ արդարադատության նախարար Ռուստամ Բադասյանը՝  ներկայացնելով «Հանրային ծառայության մասին» օրենքում և կից ներկայացված օրենքներում փոփոխություններ և լրացումներ կատարելու մասին օրենքների նախագծերի փաթեթը։
Ներկայացված փաթեթը, ըստ նախարարի, Կառավարության որդեգրած հակակոռուպցիոն քաղաքականության շարունակությունն է։
Ռուստամ Բադասյանը նշեց, որ հայտարարատուի ֆինանսական ողջ շարժին հետևելու համար ներկայացված նախագիծը նոր լծակներ է տալիս։ Նրա խոսքով, նախագիծը վերաբերում է որոշակի կոնկրետ ծախսերի, օրինակ՝ վարձակալություն, հանգիստ, ուսում, ճանապարհածախս, կեցություն, նաև գյուղատնտեսական գործունեություն։
«Հայտարարագրման է ենթակա նաև ցանկացած այլ ծախս, եթե դրա միանվագ արժեքը գերազանցում է 2 մլն դրամը։ Բացի այդ, նախատեսվում է որպես հայտարարագրման ենթակա գույք սահմանել նաև հայտարարատուի կողմից փաստացի տիրապետվող գույքը։ Այստեղ կրկին եկու մոտեցում է ցուցաբերված՝ մի դեպքում շահառուի կողմից փաստացի վերահսկվող գույքն է հայտարարագրվում, մյուս դեպքում՝ փաստացի տիրապետվող գույքը։ Փաստացի տիրապետվող գույք է համարվում հայտարարատուի կողմից տիրապետվող, բայց նրան չպատկանող գույքը՝ անշարժ գույք, տրանսպորտային միջոց։ Իսկ փաստացի վերահսկվող է այն գույքը, որը պատկանում է նրան»,- ներկայացրեց նախարարը։
Ըստ նախագծի, հայտարարագիր ներկայացրած պաշտոնատար անձի լիազորությունների ստանձնումից հետո երկու տարվա ընթացքում անձի գույքի էական փոփոխության դեպքում, այն է՝ գույքի էական ավելացում, ֆինանսական միջոցների մեծացում, կոռուպցիայի հանձնաժողովը կարող է պահանջել գույքի և եկամուտի մասին հայտարարագիր։
«Բացի այդ, առաջակում ենք իջեցնել հայտարարագրված թանկարժեք իրերի դրամական շեմը՝ 8 մլն դրամից այն հասցնելով մինչև 4 մլն դրամի։ Նաև առաջարկում ենք ընդլայնել հայտարարատու անձանց շրջանակը՝ ներգրավվելով համայնքների աշխատակազմերի քարտուղարներին և 15000 և ավելի բնակչություն ունեցող համայնքների ավագանու անդամներին»,- նշեց Ռուստամ Բադասյանը։

New bill would require Armenian officials to declare their expenses
Armenian Minister of Justice Rustam Badasyan on Tuesday introduced a new bill that would require officials to declare their expenses if their one-time amount exceeds 1 million drams.
Presenting the package of draft laws on amendments and supplements to the Law on Public Service and related laws at a meeting of the National Assembly Standing Committee on State and Legal Affairs, the minister said the new measure is part of the anti-corruption policy adopted by the government.
Badasyan stated that the package of bills aimed at tracking the entire cash flow of a declarant gives new leverages. According to him, the bill covers certain expenses, including rent payments, leisure, education and travel expenses, as well as agricultural activities.
"Any other expense is subject to declaration too, if its one-time amount exceeds 2 million drams. In addition, it is envisaged to define as property subject to declaration also the property factually possessed by the declarant,” the minister said.
Under the draft law, in case of a significant changes in the property belonging to an official within two years after assuming the office, that is, a significant increase in property and income, the corruption commission may ask the official to submit a declaration of income and assets.
"Besides, we propose to reduce the monetary threshold of the declared expensive items, reducing it from 8 million drams to 4 million drams. We also propose to expand the circle of declarants to involve the secretaries of the community staffs and members of the Council of Elders of the communities with a population of more than 15,000," Badasyan added.