Բժիշկը նշել է գրիպով և կորոնավիրուսով միաժամանակ վարակվելու վտանգը
Գրիպով և կորոնավիրուսով միաժամանակյա վարակումը կարող է մահացու լինել, Aif.ru- ին ասել է քիթ-կոկորդի բժիշկ Վլադիմիր Զայցևը։ Այս մասին գրում է Gazeta-ն։
Զայցևի բացատրությամբ, ինչպես գրիպը, այնպես էլ կորոնավիրուսը խնդիրներ են առաջացնում բրոնխների և թոքերի հետ:
«Արդյունքում, մարդը ստանում է երկու ծայրաստիճան տհաճ և վտանգավոր պայմաններ, օրգանիզմը կրկնակի բարդ վիճակում է լինում, և այդ պատճառով նրանցից յուրաքանչյուրը հարվածում է առնվազն երկու կետի», - ասել է բժիշկը:
Զայցևը նաև հավելել է, որ միաժամանակ վարակվելու դեպքում սրտանոթային համակարգի վրա ծանրաբեռնվածություն է լինում, որը կարող է հանգեցնել օրգանների բազմակի անբավարարության:
Միևնույն ժամանակ, բժիշկը նշել է, որ հիվանդության ընթացքը կախված է բազմաթիվ գործոններից: Օրինակ, քնելն ու մարզվելը կօգնեն ձեզ ավելի հեշտությամբ հաղթահարել վարակը:

Названа смертельная опасность одновременного заболевания гриппом и коронавирусом
Одновременное заражение гриппом и коронавирусом может приводить к смертельному исходу, рассказал врач-оториноларинголог Владимир Зайцев сайту Aif.ru, сообщает «Газета.Ру».
Как пояснил Зайцев, и грипп, и коронавирус вызывают проблемы с бронхами и легкими.
«В результате, человек получает два крайне неприятных и опасных состояния, организму вдвойне сложно – и так каждое из них бьет по двум точкам как минимум», — сказал врач.
Также Зайцев добавил, что при одновременном заражении возникает нагрузка на сердечно-сосудистую систему, что может привести к полиорганной недостаточности.
В то же время врач отметил, что течение заболеваний зависит от многих факторов. Например, сон и спортивная подготовка помогают легче переносить заражение.