Հների ու նորերի վերաբերմունքի տարբերությունը «Հին Երևանին» միայն գնայինն է
Երևանի ժառանգության պաշտպանության կոմիտեի հայտարարած Երևանի 33-րդ (Ֆիրդուս) թաղամասի քաղաքային միջավայրի վերակենդանացման՝ «Այլընտրանքային 33» (Alt_33) միջազգային մրցույթի հայտերի ընդունման վերջնաժամկետը վաղն է։
Նախաձեռնության անդամ, «Մշակութային և սոցիալական նարատիվների լաբորատորիայի» հիմնադիր նախագահ Տիգրան Ամիրյանը Panorama.am-ի հետ զրույցում ասաց, որ բավականին շատ հայտեր են ստացել Հայաստանում, նաև արտերկրում գործող ճարտարապետներից։ Ժյուրիի կողմից, որի կազմում, ըստ նրա, հետաքրքիր մասնագետներ են, ընտրված աշխատանքները որպես խորհուրդ տրամադրվելու են կառավարությանը, կառուցապատողներին։
Ինչ վերաբերում է կոնկրետ Ֆիրդուսի հետ կապված նախագծին, նա նշեց, որ ինչպես Հյուսիսային պողոտայի, Երևանի կառուցապատման դեպքում, այստեղ էլ գործում է փնթի գործելակերպ։
«Երբեք չի առաջարկվում նորմալ նախագիծ, որն ընթեռնելի լինի ճարտարապետների, մասնագետների կողմից։ Ինչպես հասկանում եմ՝ կան պայմանավորվածություններ այդ լոտերի տերերի հետ, ըստ այդ պայմանավորվածությունների, անընդհատ փոփոխություններ են անում, որովհետև արդեն ոչ մի ճարտարապետության, մշակույթի, մեր քաղաքի զարգացման մասին խոսք չի գնում։ Այստեղ զուտ բիզնես պրոեկտներ են՝ այսօր այս մեկը փողը տվեց, այդ շենքը կկառուցենք, չեն տա՝ դրա տեղը մեկ ուրիշ բան կանենք։
Այսինքն ոչ մի գաղափար չկա, օրինակ, Ֆիրդուսի դեպքում։ Աբսուրդը դա է, որ Երևանի կենտրոնում մի մեծ թաղամաս նման անհասականալի վիճակում է գտնվում»,- նշեց Տ. Ամիրյանը։
Նրա խոսքով, հասկանալի է՝ իրենք ուզում են մաքսիմալ բիզնես շահեր ունենալ այդ տարածքից հաշվի չառնելով, ընդհանրապես, ոչ մի մշակութային ժառանգություն, նաև խոսքը ոչ նյութական ժառանգության մասին է. «Դա, ընդհանրապես, հաշվի չեն առնում։ Մշակութային ժառանգության մաս կազմող  հուշարաձանները կփորձեն ֆեյք ձևերով՝ ֆասադները պահպանելով պահել»։
Ըստ նրա, ներկայացված թաղամասի 3D մոդելը, նույնպես աբսուրդ է, նույնիսկ բնակիչները, չունենալով մասնագիտական կրթություն, հասկանում են, որ սուտ է. «Ներկայացնում են եզրը՝ առաջին հատվածը, բայց հետնամասում, մեջտեղում մնացել են 16 հարկանի կամ չգիտեմ քանի հարկանի շենքերը։
Բնակիչները նաև շատ լավ գիտակցում են այն փաստը, որ հիմա իրենց առաջարկել են մի քիչ ավելի շատ գումար, քան 2015-ին, խաբեբայություն է։ Կենտրոնում չկան նման գներ քառակուսի մետրի համար։ 650 դոլար էին առաջարկել 2015-ին, համարյա ամբողջ թաղամասը տեղահանել են 650 դոլարով։ Հիմա՝ 2020-ին, կառավարություն ասում է՝  բարի բան ենք անում, առաջադիմել ենք, 1200 ենք առաջարկում»,- նշեց նախաձեռնության անդամը։
Մեր հարցին՝ այսինքն նախորդ և այս իշխանությունների մտածողության միջև միայն գնային առումո՞վ է փոփոխություն եղել, Տ. Ամիրյանը պատասխանեց. «Ստացում է, որ այո։ Փոխվել է այն, որ նախորդ իշխանության ընթացքում անընդհատ սառեցվում էր թաղամասի քանդելու, վերանորոգելու, վերակառուցելու պրոցեսը, հիմա ակտիվացել են, որովհետև ընդհանուր առմամբ, տեսնում եք, թե Երևանում ինչ վիճակ է, ամենուր շինություններ են, շինարարական բում է»։
Հիշեցնենք, որ փոխվարչապետ Տիգրան Ավինյանի որոշմամբ Երևան քաղաքի 14ա թաղամասում «Հին Երևան» կառուցապատման ծրագիրը համակարգող աշխատանքային խումբ  է ստեղծվել, նույն որոշմամբ հաստատվել է նաև խմբի կազմը։ Աշխատանքային խմբի ղեկավար է նշանակվել փոխվարչապետի գրասենյակի ղեկավարը։
Հարցին, թե ինչի՞ մասին է սա վկայում, Տ. Ամիրյանն ասաց, որ, ընդհանրապես, Տիգրան Ավինյանի գրառումները չեն վկայում թափանցիկության մասին։
«Գրում է՝ մենք խոսեցինք, պայմանավորվեցինք կառուցապատողի հետ։ Սա արդեն խոսում է ոչ թափանցիկության մասին։ Կարծես մենք հեղափոխություն արեցինք, որպեսզի  կառավարության ամեն գործընթաց լինի թափանցիկ, ժողովրդավարական։ Բայց երբ կառավարության, իշխանությունների ներկայացուցիչները հանդիպում են կառուցապատողի հետ, փակ դռների հետևում պայմանավորվում՝ հաշվի չառնելով այն մարդկանց, որոնք երկար տարիներ աշխատում են այդ ոլորտում, ստացվում է ոչ մի ժողովրդավարություն էլ իրենք չեն գործածում այս ընթացքում։ Փակ դռների հետևում պայմանավորվում են՝ Հին Երևանը, լավ, կմասնակցենք, կվերահսկենք: Բայց ինչ խորհուրդ տանք, եթե Հին Երևանի տարածքում համարյա լրիվ քանդել են։
Տխուր է իրավիճակը, ահավոր է։
Իմ կարծիքով, պարզապես, կան վախեր, որ չկորցնեն ինվեստր, աշխատանքային մոդելը։ Նոր մոդել չեն ստեղծել, իրենց հայտնի է այդ մեկ մոդելը, փորձում են մի կերպ համակերպել իրենց տեսլականները։ Տեսնում եք՝ ինչ որ փոխզիջումներ են փորձում անել, երբ ասում ենք պատմամշակութային հուշարձան է, ասում են՝ լավ կպահպանենք այս մի մասը, լավ կպահպանենք այս մի շենքը։ Իրականում հասկանալի է, որ գերակա շահի օրենքը պետք է կտրուկ ձևով վերանայվի, այսպես որ գնաց, մեր ողջ հանրապետությունը կարող է գերակա շահ ճանաչել, ամեն ինչը քանդել ու սարքել այն, ինչ ուզում է ինվեստրը»։

Различие старого и нового – в цене
Крайний срок подачи заявок на участие в международном конкурсе «Альтернатива 33» (Alt_33) по восстановлению городской среды 33-го квартала Фирдуси в Ереване, объявленном Комитетом по охране наследия Еревана, уже завтра.
Член инициативы, учредитель-председатель «Лаборатории культурных и социальных нарративов» Тигран Амирян в беседе с корреспондентом Panorama.am отметил, что получено множество заявок как от архитекторов, действующих в Армении, так и за границей. Работы, выбранные жюри, в составе которого, по его словам, интересные специалисты, в качестве совета будут предоставлены правительству, застройщикам.
Что касается проекта, связанного именно с кварталом Фирдуси, он отметил, как в случае со строительством Северного проспекта, так и Еревана, здесь также налицо неряшливый стиль работы.
«Никогда не предлагают нормального проекта, который был бы ясен архитекторам, специалистам. Насколько понимаю, есть какие-то договоренности с владельцами этих “лотов”, согласно этим договоренностям постоянно вносятся изменения, поскольку уже не идет речи ни о какой архитектуре, культуре, развитии нашего города. Здесь исключительно бизнес-проекты – сегодня кто-то дал денег, значит там и построят здание, не дадут – построят что-то другое.
Иными словами, никакой идеи нет, к примеру, в случае с кварталом Фирдуси. Абсурд заключается в том, что огромный квартал в центре Еревана находится в таком непонятном положении», – отметил Т. Амирян.
По его словам, понятно, они хотят извлечь максимальную бизнес-выгоду от этой территории, вообще не учитывая никакого культурного наследия, речь идет также о нематериальном наследии: «Это вообще не учитывается. Являющиеся культурным наследием памятники попытаются сохранить фейковым образом, сохранив лишь фасады».
По его словам, представленная 3D-модель квартала также абсурдна, даже жители, не имея соответствующего профессионального образования, понимают, что это обман. «Они представляют лишь переднюю часть, но в задней части, посередине остались 16-этажные и другие здания.
Жители прекрасно осознают также, что сейчас им предложили чуть больше средств, чем в 2015 году, но и это обман. В центре нет подобных цен за квадратный метр. В 2015 году им предложили 650 долларов, а сейчас правительство заявляет, мол, они делают доброе дело, предлагают 1200 долларов», – отметил член инициативы.
На вопрос, различия в мышлении прежних и действующих властей произошли лишь в ценовой плане, Т. Амирян ответил: «Выходит, что да. Изменилось лишь то, что прежние власти постоянно приостанавливали процесс демонтажа, ремонта и застройки квартала, а сейчас процесс активизировался, поскольку, в целом, видим, какая ситуация сложилась в Ереване, всюду идет стройка, бум строительства».
Напомним, вице-премьер Армении Тигран Авинян подписал решение о создании рабочей группы по координации проектных и строительных работ программы застройки «Старого Еревана» в квартале 14а города Еревана и утверждении ее состава. Согласно решению, которое опубликовано на официальном сайте правительства, руководителем упомянутой рабочей группы назначен глава офиса вице-премьера Армении.
На вопрос, о чем это свидетельствует, Т. Амирян ответил, что в целом записи Тиграна Авиняна не говорят о прозрачности.
«Пишет – мы поговорили, договорились с застройщиками. Это уже говорит о том, что процесс не является прозрачным. Казалось бы, мы осуществили революцию для того, чтобы любой процесс правительства был прозрачным, носил демократический характер. Но, когда представители правительства, власти встречаются с застройщиками, договариваются за закрытыми дверями, не учитывая мнения тех людей, которые долгие годы работают в этой сфере, выходит, что они не действуют в рамках демократии. За закрытыми дверями договариваются, примем участие в программе застройки "старого Еревана". Но какие советы можно давать, когда на этой территории почти все снесли.
Грустная ситуация, просто ужасно.
На мой взгляд, есть страх потерять инвесторов, рабочую модель. Новую модель не создали, им известна лишь эта модель, пытаются каким-либо образом согласовать свои подходы. Видите, они пытаются пойти на какие-то уступки, когда мы заявляем, что это историко-культурный памятник, нам заявляют, мол мы сохраним в отличном состоянии эту часть, сохраним это здание. На самом деле понятно, что закон первоочередного интереса должен быть пересмотрен, если так продолжится, то можно признать всю территорию нашей Республики – первоочередным интересом, разрушить всё и построить то, что пожелает инвестор».