«AstraZeneca»-ի COVID-19-ի դեմ պատվաստանյութերի փորձարկումները կասեցվել են
«AstraZeneca» ընկերության ստեղծած COVID-19 պատվաստանյութի կլինիկական փորձարկումները կասեցվել են՝ մասնակիցներից մեկի ի հայտ եկած պոտենցիալ անբացատրելի հիվանդությունը հետաքննելու համար: Երեքշաբթի օրը ընկերության տարածած հաղորդագրությունը հրապարակել է «Ինտերֆաքս»-ը:
«Օքսֆորդի կորոնավիրուսի պատվաստանյութի վերահսկվող գլոբալ փորձարկումների շրջանակներում, անվտանգության տվյալները վերանայելու համար մեր ստանդարտ դիտարկման գործընթացը հանգեցրել է փորձնական դադարեցման»,- ասվում է AstraZeneca- ի հայտարարության մեջ:
Նշվում է, որ փորձարկման մասնակիցներից մեկի մոտ հայտնաբերված հիվանդությունը հնարավոր է  պայմանավորված չլինի պատվաստանյութով, բայց այն պետք է ստուգել:
«Մենք աշխատում ենք արագացնել այդ իրադարձության ուսումնասիրությունը` փորձարկումների ժամանակի վրա հնարավոր ազդեցությունը նվազագույնի հասցնելու համար»,- հայտնել է ընկերությունը:
Ըստ «Stat News»-ի, փորձարկման մասնակիցը, որի մոտ լուրջ կողմնակի ազդեցություն է նկատվել, Մեծ Բրիտանիայից է:
«AstraZeneca»- ն այն երեք ընկերություններից մեկն է, որոնք ԱՄՆ-ում անցկացնում են կորոնավիրուսի պատվաստանյութի 3-րդ փուլի փորձարկումները: Ներկայում երկրում ընթանում են «Pfizer»- ի և «Moderna»-ի հավանական պատվաստանյութերի ևս երկու փորձարկումներ:

Испытания вакцины от COVID-19 компании AstraZeneca приостановлены
Клинические испытания вакцины против COVID-19 AstraZeneca были приостановлены для расследования "потенциально необъяснимой болезни" у одного из участников, сообщила компания во вторник.
"В рамках продолжающихся рандомизированных контролируемых глобальных испытаний оксфордской коронавирусной вакцины наш стандартный процесс обзора привел к паузе в испытаниях, чтобы пересмотреть данные о безопасности", - говорится в заявлении AstraZeneca.
Отмечается, что болезнь у одного из участников испытания может быть и не вызвана вакциной. Однако это необходимо проверить.
"Мы работаем над ускорением рассмотрения одного события, чтобы свести к минимуму любое потенциальное влияние на сроки испытаний", - добавила компания.
По данным портала Stat News, участник, у которого была заподозрена "серьезная побочная реакция", находится в Великобритании.
AstraZeneca-одна из трех компаний, которые проводят испытания третьей фазы коронавирусной вакцины в США. В настоящее время в стране проводятся еще два испытания потенциальных вакцин от компаний Pfizer и Moderna.
В июле глава Российского фонда прямых инвестиций (РФПИ) Кирилл Дмитриев заявлял, что российская компания "Р-Фарм" ведет переговоры с британской фармкомпанией AstraZeneca о производстве оксфордской вакцины в России.
"Все уже передано "Р-Фарм", которая будет производить оксфордскую вакцину AstraZeneca в России, и это коммерческое соглашение между AstraZeneca и "Р-Фарм", - сказал Дмитриев.