Արմեն Մինասյան. ԱՎԾ-ն թեթև աճպարարության է դիմել
Քաղաքագետ Արմեն Մինասյանը ֆեյսբուքյան գրառմամբ անդրադարձել է Ազգային վիճակագրական կոմիտեի հրապարակած վիճակագրական տվյալներին.
«ՀՀ ԱՎԾ-ն մեզ և ձեզ երեկ տեղեկացրել է, որ կորոնավիրուսային տարում (հասկանալի պատճառներով) պետբյուջեի հարկային եկամուտները նվազել են 42.2 մլրդ դրամով։ Մասնավորապես, զեկույցի համաձայն՝ նախորդ տարվա 7 ամիսներին հավաքվել է 832 մլրդ դրամ, այս տարի՝ 790 մլրդ դրամ։ Այսինքն՝ հարկերի և տուրքերի ընդհանուր ծավալն, ըստ ԱՎԾ-ի, նվազել է ընդամենը 5 տոկոսով։
Սա արտաքուստ։ Իսկ իրականում, որքան հասկանում եմ ԱՎԾ-ն թեթև աճպարարության է դիմել. ֆունդամենտալ գործոնը «հարկերի անցումային գերավճար» ցուցանիշն է։ Եթե այս կախարդական բառերի դիմաց գրված ցուցանիշը հանում ենք ընթացիկ տարվա հարկերի ծավալից (մասնավորապես, որքան հասկանում եմ՝ 2019-ին տնտեսվարողներին վերադարձվել է 136.6 մլրդ դրամ, իսկ 2020-ին՝ ընդամեը 0.2 մլրդ), ստացվում է, որ 2019-ի առաջին յոթ ամիսների ընթացքում հավաքվել է 968.5 մլրդ դրամի հարկ ու տուրք, իսկ ահա 2020-ին՝ 790.0 մլրդ դրամ։ Այսինքն՝ իրական անկումը նախորդ տարվա համեմատ կազմել է 178.5 մլրդ դրամ։ Կամ որ նույնն է՝ 18 տոկոս։
Ապրիլի 23-ին Ատոմ Ջանջուղազյանը կառավարության նիստում ասել էր, որ տարին լավը չի, իրենք նախատեսում են, որ բյուջեի եկամուտները տարվա կտրվածքով ծրագրվածից 170 մլրդ. դրամով քիչ են լինելու։ Այս կանխատեսումն էլ հետևանք էր մեկ այլ կանխատեսման, որ երկրի տնտեսությունը 2 տոկոսով անկում է ունենալու։
Եթե էս բոլոր թվերը մտապահել եք, ամենակարևոր դիտարկումն անեմ. փաստացի բյուջեի եկամուտների 170 մլրդ թերակատարման տարեկան ծրագրային պլանը Հայաստանն իրականացրել է արդեն հուլիս ամսին, ու ակնկալվում է, որ թե տնտեսական անկումը, թե բյուջեի եկամուտների թերակատարումը շատ ավելի տխուր են լինելու։
Եվ չենք մոռանում, որ էս համատարած տխուր ֆոնին բյուջեի ծախսային բաժնում աշխատավարձերի հոդվածն աճել է։ Պետական ապարատի օպտիմալացման մասին աղմուկը հաշվի առնելով՝ պետք է ենթադրել, որ աճը պայմանավորված է պարգևավճարներով։ Կամ էլ՝ ով ասա՞ց որ ապարատ է կրճատվել»։

Армен Минасян: Статистический комитет Армении прибегнул к легкому фокусничеству
Политолог Армен Минасян на своей странице в социальной сети Facebook коснулся опубликованных Статистическим комитетом Республики Армения статистических данных:
«Статкомитет РА нам и вам сообщил вчера, что в коронавирусный год (по понятным причинам) налоговые поступления в госбюджет сократились на 42,2 млрд драмов. В частности, согласно докладу, за 7 месяцев прошлого года было собрано 832 млрд драмов, в этом году – 790 млрд драмов. То есть, общий объем налогов и пошлин, по данным комитета, сократился лишь на 5%.
Это внешне. На самом же деле, насколько я понимаю, Статистический комитет прибегнул к легкому фокусничеству: фундаментальным фактором является показатель «Переходные переплаты налогов». Если вычесть показатель, написанный перед этими волшебными словами, то из объема налогов текущего года (в частности, насколько я понимаю, в 2019 году хозсубъекту вернули 136,6 млрд драмов, а в 2020 году – всего 0,2 млрд), то получается, что за первые семь месяцев 2019 года было собрано 968,5 млрд драмов налогов и пошлин, а вот в 2020 году – 790,0 млрд драмов. То есть, реальное снижение, по сравнению с прошлым годом, составило 178,5 млрд драмов. Или, что то же самое, – 18%.
23 апреля Атом Джанджугазян заявил на заседании правительства, что год – нехороший, они прогнозируют, что за год доходы бюджета будут ниже запланированного на 170 миллиардов драмов. Этот прогноз стал отражением другого прогноза, согласно которому произойдет спад экономики страны на 2%.
Если вы запомнили все эти цифры, я сделаю самое важное наблюдение: Армения уже выполнила годовой план, предусматривающий недовыполнение 170 миллиардов бюджетных доходов уже в июле, и ожидается, что и экономический спад, и недовыполнение бюджетных доходов будут гораздо более печальными.
И не забываем, что на этом печальном повсеместно фоне в расходной части бюджета увеличилась статья о заработной плате. Принимая во внимание шумиху об оптимизации государственного аппарата, следует предположить, что рост обусловлен премиями. Или кто сказал, что аппарат сократился?»