Gucci-ի հայազգի մոդել Արմինե Հարությունյանը Իտալիայում համաժողովրդական բանավեճ է առաջացրել
Հայազգի մոդել Արմինե Հարությունյանի «ոչ ավանդական» արտաքին տեսքը անցյալ շաբաթ Իտալիայում համաժողովրդական բանավեճ է առաջացրել գեղեցկության չափանիշների, նորաձևության տենդենցների շուրջ: Այդ մասին, Ամերիկայի Ձայնի հաղորդմամբ, գրել է Forbes ամսագիրը:
Թեև 23-ամյա հայուհին արդեն մի քանի անգամ հայտնվել է Gucci-ի պոդիումներում, սակայն նրա ընդգրկումը Gucci-ի կազմած աշխարհի 100 ամենասեքսուալ մոդելների և ամենագեղեցիկ կանանց ցուցակում հանկարծակի ուշադրություն է առաջացրել նրա շուրջ:
Արմինե Հարությունյանն արդեն «ծանոթ դեմք» է Gucci ցուցադրություններում: Այդուհանդերձ, ինչպես գրել է հայտնի ամսագիրը, իտալական ԶԼՄ-ներում և սոցիալական ցանցերում քննադատության ալիք է բարձրացել նրա «անսովոր» արտաքինի շուրջ: Մեկնաբանողները քննադատել են նրա արտաքին տեսքը և կասկածի տակ դրել՝ արդյոք աղջիկը կարող է մոդել լինել:
Արմինեի դիմագծերը կոպիտ են՝ երկար քթով, խիտ հոնքերով և խորը, մուգ աչքերով: Gucci-ի ստեղծագործական ղեկավար Արեխանդրո Միշելը ընտրեց գեղեցկության ընդունված չափանիշներին չհամապատասխանելու հանգամանքը՝ վերջին տարիներին ասպարեզ հանելով «չգնահատված» գեղեցկությունը:
Իտալացի հեղինակ Ջոնաթան Բազզին Instagram-ի միջոցով փորձել է բացատրել արդյունաբերության մեջ գեղեցկության ստանդարտների այս էվոլյուցիան: Նա գրել է. «Այսօր մոդելները շատ հաճախ «գեղեցիկ» չեն, նորաձևության աշխարհն ունի 20, 30 տարի առաջվա լեզուն: Կերպարներն ու դեմքերը ընտրվում են ըստ իրենց նշանակության, նրանք այլևս հանդիսատեսի էրոտիկ ֆանտազիաների մարմնացում չեն»:
Քննադատությունների թիրախում հայազգի մոդելը հայտնվել էր այն ժամանակ, երբ առաջին անգամ մասնակցել էր նորաձևության հայտնի ցուցադրություններից մեկին: Նրա արտաքինը քննադատվեց նաև հայրենիքում: Աղջկա հասցեին հնչող հազարավոր մեկնաբանություններից էր նաև պլաստիկ միջամտության դիմելու առաջարկները:
Ի պատասխան իր հասցեին ուղղված բացասական մեկնաբանությունների, Արմինե Հարությունյանը իտալական ազգային La Repubblica թերթի հետ զրույցում ասել է. «Մարդիկ վախենում են ամեն ինչից, ինչը տարբեր է: Ինձ համար «գեղեցիկ լինելու շատ տարբեր ձևեր կան»: Տարբերվող արտաքինով մոդելը որոշել է անտեսել բացասական մեկնաբանությունները. «Ավելի լավ է տարբերվել, քան համապատասխանել ուրիշներին, նույնիսկ եթե դա բոլորի համար հասկանալի չէ: Իմ խորհուրդն է կենտրոնանալ ինքդ քո վրա, թե ով ես դու և ինչ ես իսկապես սիրում»:
Արմինեի՝ քննարկումների թիրախում կրկին հայտնվելու փաստն անգամ իտալական Gucci-ի որոնումները Google-ում վերջին շրջանում կտրուկ աճել են:

Model Armine Harutyunyan’s “unconventional” appearance sparked a nation-wide debate in Italy last weekend about beauty standards, modelling and body-shaming. Despite the model having appeared several times now on Gucci catwalks, it seems her inclusion in a list, since revealed to be non-existent, of the 100 sexiest models in the world drawn up by Gucci was the catalyst for the sudden spotlight on Harutyunyan, Forbes reported.
Harutyunyan is a 23-year-old Armenian model and a familiar face at Gucci shows led by Alessandro Michele. However, over the weekend there was an explosion of criticism in Italian media and on social media channels about her “unusual” looks. She became the target of negative and hateful comments insulting her appearance and questioning her validity as a model.
Harutyunyan’s features are angular, with a long nose, thick eyebrows and deep, dark eyes. That she does not fit the “normal” canon of model beauty is an intentional choice by Michele, who has been favoring underappreciated forms of beauty in his shows for several years now.
Jonathan Bazzi, an Italian author, took to Instagram in an attempt to explain this evolution of beauty standards in the industry. He writes, “models today very often aren’t ‘beautiful’, the fashion world has a language which is not that of 20, 30 years ago. Characters and faces are chosen on the basis of their meaning and the atmosphere desired by the creative director, they are no longer the embodiment of the audience’s erotic fantasies.”
However, the tenor of the jokes, insults and hate spewed on social media aimed at Harutyunyan makes it clear the comments did not exclusively derive from a misunderstanding of the fashion industry’s changing beauty tastes. Harutyunyan became a victim of body-shaming because her features are not those which social media has forced society to place above all others. Social networks like Instagram have cultivated a particularly narrow remit of beauty standards that leave little room for diversity.
In response to the storm of negativity, Harutyunyan spoke to national paper La Repubblica about body positivity and diversity. “People are scared by everything that is different,” she commented, but for her, “there are many different ways of being beautiful.” Harutyunyan remarked that this is not the first time she has received negative comments about her appearance and while it hurts, she is determined to ignore them. “It is better to be different than conform to others, even if this is not understood by everyone,” she said. “My advice is to concentrate on yourself, on who you are and what you really love.”
Even those who, priding themselves on their “open-mindedness”, praised Harutyunyan as an “unconventional” beauty are part of the problem. To label Harutyunyan as an exception is to reinforce the established, restrictive beauty standards. It may be that the fashion industry is forging the way for a new, inclusive, diverse understanding of beauty (whether for commercial reasons or not) but Italy is not ready for it yet.