Gucci-ի հայազգի մոդել Արմինե Հարությունյանը Իտալիայում համաժողովրդական բանավեճ է առաջացրել
Հայազգի մոդել Արմինե Հարությունյանի «ոչ ավանդական» արտաքին տեսքը անցյալ շաբաթ Իտալիայում համաժողովրդական բանավեճ է առաջացրել գեղեցկության չափանիշների, նորաձևության տենդենցների շուրջ: Այդ մասին, Ամերիկայի Ձայնի հաղորդմամբ, գրել է Forbes ամսագիրը:
Թեև 23-ամյա հայուհին արդեն մի քանի անգամ հայտնվել է Gucci-ի պոդիումներում, սակայն նրա ընդգրկումը Gucci-ի կազմած աշխարհի 100 ամենասեքսուալ մոդելների և ամենագեղեցիկ կանանց ցուցակում հանկարծակի ուշադրություն է առաջացրել նրա շուրջ:
Արմինե Հարությունյանն արդեն «ծանոթ դեմք» է Gucci ցուցադրություններում: Այդուհանդերձ, ինչպես գրել է հայտնի ամսագիրը, իտալական ԶԼՄ-ներում և սոցիալական ցանցերում քննադատության ալիք է բարձրացել նրա «անսովոր» արտաքինի շուրջ: Մեկնաբանողները քննադատել են նրա արտաքին տեսքը և կասկածի տակ դրել՝ արդյոք աղջիկը կարող է մոդել լինել:
Արմինեի դիմագծերը կոպիտ են՝ երկար քթով, խիտ հոնքերով և խորը, մուգ աչքերով: Gucci-ի ստեղծագործական ղեկավար Արեխանդրո Միշելը ընտրեց գեղեցկության ընդունված չափանիշներին չհամապատասխանելու հանգամանքը՝ վերջին տարիներին ասպարեզ հանելով «չգնահատված» գեղեցկությունը:
Իտալացի հեղինակ Ջոնաթան Բազզին Instagram-ի միջոցով փորձել է բացատրել արդյունաբերության մեջ գեղեցկության ստանդարտների այս էվոլյուցիան: Նա գրել է. «Այսօր մոդելները շատ հաճախ «գեղեցիկ» չեն, նորաձևության աշխարհն ունի 20, 30 տարի առաջվա լեզուն: Կերպարներն ու դեմքերը ընտրվում են ըստ իրենց նշանակության, նրանք այլևս հանդիսատեսի էրոտիկ ֆանտազիաների մարմնացում չեն»:
Քննադատությունների թիրախում հայազգի մոդելը հայտնվել էր այն ժամանակ, երբ առաջին անգամ մասնակցել էր նորաձևության հայտնի ցուցադրություններից մեկին: Նրա արտաքինը քննադատվեց նաև հայրենիքում: Աղջկա հասցեին հնչող հազարավոր մեկնաբանություններից էր նաև պլաստիկ միջամտության դիմելու առաջարկները:
Ի պատասխան իր հասցեին ուղղված բացասական մեկնաբանությունների, Արմինե Հարությունյանը իտալական ազգային La Repubblica թերթի հետ զրույցում ասել է. «Մարդիկ վախենում են ամեն ինչից, ինչը տարբեր է: Ինձ համար «գեղեցիկ լինելու շատ տարբեր ձևեր կան»: Տարբերվող արտաքինով մոդելը որոշել է անտեսել բացասական մեկնաբանությունները. «Ավելի լավ է տարբերվել, քան համապատասխանել ուրիշներին, նույնիսկ եթե դա բոլորի համար հասկանալի չէ: Իմ խորհուրդն է կենտրոնանալ ինքդ քո վրա, թե ով ես դու և ինչ ես իսկապես սիրում»:
Արմինեի՝ քննարկումների թիրախում կրկին հայտնվելու փաստն անգամ իտալական Gucci-ի որոնումները Google-ում վերջին շրջանում կտրուկ աճել են:

Армянская модель Gucci Армине Арутюнян вызвала общенациональные споры в Италии
«Нетрадиционная» внешность армянской модели Gucci – Армине Арутюнян – на минувшей неделе вызвала в Италии общенациональные споры по поводу стандартов красоты, модных тенденций. Об этом пишет армянская служба «Голоса Америки» со ссылкой на журнал Forbes.
Несмотря на то, что 23-летняя армянская модель уже несколько раз появлялась на подиумах Gucci, однако ее включение в составленный Gucci список 100 самых сексуальных моделей и красивых женщин мира вызвало неожиданное внимание к Арутюнян.
Армине Арутюнян – уже «знакомое лицо» на показах Gucci. Тем не менее, как пишет Forbes, в итальянских СМИ и социальных сетях поднялась волна критики по поводу ее «необычной» внешности. Комментаторы критиковали ее внешность, ставя под сомнение то, может ли девушка быть моделью.
Арутюнян стала жертвой бодишейминга. Креативный директор Gucci Алессандро Микеле предпочел не соответствовать общепринятым стандартам красоты, в последние годы выдвинув на первый план «неоцененную» красоту.
Итальянский автор Джонатан Баззи (Jonathan Bazzi) через Instagram попытался объяснить эту эволюцию стандартов красоты в индустрии. Он написал: «Сегодня модели часто не «красивы». Образы и лица выбираются по их назначению, они больше не являются воплощением эротических фантазий зрителя».
Армянская модель оказалась в эпицентре критики, когда впервые приняла участие в одном из известных показов мод. Ее внешность подверглась критике также на Родине.
В ответ на негативные комментарии в свой адрес в интервью газете La Repubblica Армине Арутюнян сказала: «Люди боятся всего, что отличается. Есть так много разных способов быть красивой».
Арутюнян отметила, что не впервые получает негативные отзывы о своей внешности, но намерена их игнорировать. «Лучше отличаться, чем соответствовать требованиям других, даже если это не всем понятно. Мой совет – сосредоточиться на себе, на том, кто вы есть, что вы действительно любите», – сказала армянская модель.