Էդգար Ղազարյան. Կոչ եմ անում հանրային դժգոհության ընդհանուր քայլ կատարել և երեխաներին չուղարկել դպրոց
12:16 09/09/2020
Լեհաստանում Հայաստանի  նախկին դեսպան, ՍԴ աշխատակազմի ղեկավար Էդգար Ղազարյանը հայտարարում է՝ իր երեխաներին չի պատրաստվում դպրոց ուղարկել։
«Սիրելի՛ հայրենակիցներ, ընկերներ և բարեկամներ։ ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարությունը հրապարակել է մի ուղեցույց, որի պահանջներով և կարգավորումներով 2020 թվականի սեպտեմբերի 15-ից պետք է կազմակերպվի ուսումնական գործընթացը հանրակրթական դպրոցներում։ Ինչպես հաճախ է պատահում օրվա իշխանությունների պարագայում, այն նախնական քննարկում է չի անցել գործընթացի հիմնական շահառուների՝ ուսուցիչների, հոգեբանների, բժիշկների, ծնողների հետ և այն։
Ավելին, ինձ հայտնի չեն այդ թեմայով որևէ հանրային քննարկումներ, որտեղ հնարավոր կլիներ լսել փորձառու մարդկանց կարծիքն ու տեսակետները, դիտարկել նոր իրավիճակում ուսումնական գործընթացի կազմակերպման տարբերակներ։ Այդ ամենի հետևանքով սահմանվել է մի կարգ, որը գործնականում կիրառելիության տեսանկյունից առնվազն խիստ խնդրահարույց է և կարող է անտանելի վիճակ ստեղծել մեր երեխաների և ուսուցիչների համար։ Կրթության ոլորտի պատասխանատուներն արդեն իսկ հայտարարել են, որ կարգում պետք է կատարվեն փոփոխություններ։
Կարծում եմ, որ խելամիտ որոշումների չհանգելու դեպքում, մենք պետք է ձեռնպահ մնանք մեր երեխաներին սեպտեմբերի 15-ից դպրոց ուղարկելուց։ Մենք և մեր երեխաները ոչ մի մեղք չունենք, որ որոշումներ կայացնելու իրավասությունները հանգամանքների բերումով վերապահվել են գործից անտեղյակ, պատահական մարդկանց։
Ես ունեմ դպրոցահասակ երկու երեխա և չեմ պատրաստվում նրանց սեպտեմբերի 15-ին ուղարկել դպրոց՝ այդ անտանելի պայմաններում կիսատ-պռատ ուսումնական գործընթացին մասնակից դարձնելու և անտեղի անհարմարություններին դիմակայելու համար։
Կոչ եմ անում հանրային դժգոհության ընդհանուր քայլ կատարել և երեխաներին չուղարկել դպրոց այնքան ժամանակ, քանի դեռ չեն կայացվել խելամիտ և հանրության հետ քննարկումների արդյունքում կայացված որոշումներ»։

Chief of Armenian top court staff urges parents not to let their kids go back to school
Chief of Staff of the Constitutional Court of Armenia, former Armenian Ambassador to Poland Edgar Ghazaryan is calling on parents not to send their children back to school on 15 September, questioning the efficiency of the coronavirus safety rules set by the education ministry.
“The Ministry of Education, Science, Culture and Sports of Armenia has published a guideline, according to the rules and regulations of which the classes are to be organized at public schools starting from September 15, 2020. As is often the case with the incumbent authorities, it has not been subjected to any preliminary discussion with the main beneficiaries of the process, including teachers, psychologists, doctors and parents,” he said in a Facebook post on Monday.
“Moreover, I am not aware of any public discussions on this topic, where it would be possible to listen to the opinions and views of experienced people and to consider options for organizing classes in a new situation. As a result, a procedure has been established which is at least highly problematic in terms of its application and can lead to an intolerable situation for our children and teachers. The education authorities have already announced that changes need to be made in the guideline,” he added.
“I believe that if reasonable decisions fail to be adopted, we should refrain from sending our children back to school from September 15,” the former ambassador said, stressing non-professionals are involved in the decision-making process.
Ghazaryan said he has two school-age children and is not going to let them return to school.
He urged all parents not to send their children back to school so long as “reasonable decisions have not been made through public discussions.”