10 «Ֆորդ» մակնիշի շտապօգնության մեքենա հատկացվեց Արցախին
«Առաջարկվում է 2020 թվականին ձեռք բերված և ՀՀ առողաջապահության նախարարության հաշվեկշռում հաշվառված թվով 10 «Ֆորդ» տեսակի 285 մլն 850 հազար ՀՀ դրամի հաշվեկշռային արժեքով ավտոմեքենաները հետ վերցնել և նվիրաբեել Արցախի հանրապետությանը»,- կառավարության նիստում որոշման նախագիծը զեկուցելիս ասաց  Առողջապահության նախարարի առաջին տեղակալ Անահիտ Ավանեսյանը:
Նախարարի տեղակալի խոսքով նվիրաբերվող ավտոմեքենաներից 3-ը շտապ բժշկական օգնության ռեանիմոբիլներ են՝ հագեցած 9 սարքավորումով, իսկ մնացած 7-ը գծային ավտոմեքենաներ են, որոնք նույնպես հագեցված են բոլոր անհրաժեշտ բժշկական սարքավորումներով:
Ավանեսյանը հայտնեց, որ նվիրաբերվող շտապօգնության ավտոմեքենաներն ունեն բարձր անցանելիություն և հնարավորինս հարմարեցված են Արցախի լեռնային ռելիեֆին:

Армения передаст в дар Арцаху 10 автомобилей скорой помощи
«Предлагается 10 автомобилей марки Ford на общую сумму в 295 млн 850 тысяч драмов, приобретенные в 2020 году и зарегистрированные на балансе министерства здравоохранения РА, передать в дар Республике Арцах», – сообщила на заседании правительства Армении первый заместитель министра здравоохранения РА Анаит Аванесян, представляя проект.
По словам замминистра, 3 из переданных в дар автомобилей – это реанимобили, оснащенные необходимым для оказания первой помощи медоборудованием. Остальные 7 – линейные машины, также оснащенные необходимым медицинским оборудованием.
А. Аванесян отметила, что у автомобилей высокая проходимость и они максимально приспособлены к горному рельефу Арцаха.