Մաքսազերծումը թանկանում է, լայն սպառման ապրանքները 20 տոկոսով թանկանալու են. քաղաքացիների բողոքը
Ինչպես ամեն հինգշաբթի՝ կառավարության նիստի օրերին, կառավարության դիմաց հավաքվել են  քաղաքացիներ՝ բարձրաձայնելով իրենց խնդիրները: Ոստիկանությունը պարբերաբար բարձրախոսով հայտարարում է՝ պահել սոցիալական հեռավարություն, կրել դիմակներ:
Բողոքողների շարքում են Ռուսաստան մեկնել ցանկացող քաղաքացիները: Նրանց պահանջն է՝ պատկան մարմինները բանակցեն, որպեսի ՌԴ-ի հետ սահմանը բացվի, օրինական ճանապարհով հասնեն ՌԴ:
«Հանդիպեցինք արտաքին գործերի նախարարի հետ, բայց դա պատասխան չէ, ասում է, որ ՌԴ-ն չի ընդունում, ուրեմն բանակցեք՝ թող ընդունի: Բազմաթիվ երկերներ կան, որոնց հետ սահմանները բացվել են: Մենք ԵԱՏՄ  անդամ ենք, որն ավելի առավելություններ ունի տեղաշարժվելու, բայց մեզ ոչ մի պատասխան չեն տալիս: Խնդրում ենք, հորդորում ենք մեր կառավարությանը, որն ընտրվել է Հայաստանի հպարտ քաղաքացու շնորհիվ, մեր հարցին լուծում տա՝ ցանկանում ենք գնանք Ռուսաստան»,- ասաց ակցիայի մասնակից քաղաքացին:
Կառավարության դիմաց են նաև հագուստի և կոշիկի առևտրով զբաղվող տնտեսվարողները, որոնք բողոքում են մաքսազերծման նոր գնային քաղաքականությունից, կանոններից: Երեկ նույնպես բողոքի ակցիա էին իրականացրել, հանդիպել ՊԵԿ նախագահի տեղակալ Շուշանիկ Ներսիսյանի հետ:
«Հիմա մենք պահանջում ենք, խնդրում ենք մեր կառավարությունից՝ թույլ տալ մեկ տարի ժամանակ տալ աշխատել այնպես, ինչպես մինչև փոփոխություններն էին, այսինքնէ  1 կգ-ի համար նույն վճարը տանք, մինչև հասկանանք, թե  ոնց է լինում, նստենք, քննարկենք: Իրենք ասում են՝ միջազգային կամ ԵԱՏՄ կանոններով պետք է աշխատել, հատիկով մաքսազերծվի: ԵԱՏՄ անդամ երկրներից առնվազն Ռուսաստանը, Ղազախստանը, կիլոգրամով են անում մաքսազերծումը, Չինաստանից Մոսկվա՝ 3,5 դոլար է, Թուրքիայից Մոսկվա՝  2,5 դոլար: Այդ դեպքում ինչո՞ւ է երկակի ստանդարտ: Ասում են՝ բերենք հավասար դաշտ լինի, բայց հավասար դաշտ չի լինում»,- ասաց բողոքող քաղաքացին:
Նրանք նշում են, որ ընդհարապես անորոշ վիճակ է: Նշում են, որ եթե մաքսային արժեքը թանկանում է, լայն սպառման ապրանքները 20 տոկոսով թանկանալու են:

Two separate groups of people staged a protest outside the Armenian government building on Thursday, raising their issues, while police officers repeatedly urged them to wear face masks and practice social distancing.
One of the groups included Armenian citizens who demand an opportunity to travel back to Russia. The protesting citizens who came to Armenia from Russia a few months ago had to stay in the country due to the closure of state borders amid the coronavirus pandemic.
One of the protesters said they have been told at a meeting with the foreign minister that the Russian government does not agree to reopen its borders to Armenian citizens, adding however Russia has already reopened its borders to other countries. “We are a EAEU member state and should have more privileges to movement, but we are not given any answer. We are asking and urging our government, which was elected by proud citizens of Armenia to resolve our problem to allow us to return to Russia,” the citizen said.
The second group of protesters included clothing and footwear traders who complain about the government’s new customs clearance pricing policy and rules. They staged a protest on Wednesday as well and met with Deputy Chairman of the State Revenue Committee Shushanik Nersisyan.
"We are asking the government to give us one year to work in the way it was before the changes, that is to allow us to pay the same [customs clearance] fee for 1 kilogram until we figure out what’s going on and hold discussions," a protester said.
The demonstrators claim if the customs clearance fees rise, prices for consumer goods will increase by 20 percent.