Մաքսազերծումը թանկանում է, լայն սպառման ապրանքները 20 տոկոսով թանկանալու են. քաղաքացիների բողոքը
Ինչպես ամեն հինգշաբթի՝ կառավարության նիստի օրերին, կառավարության դիմաց հավաքվել են  քաղաքացիներ՝ բարձրաձայնելով իրենց խնդիրները: Ոստիկանությունը պարբերաբար բարձրախոսով հայտարարում է՝ պահել սոցիալական հեռավարություն, կրել դիմակներ:
Բողոքողների շարքում են Ռուսաստան մեկնել ցանկացող քաղաքացիները: Նրանց պահանջն է՝ պատկան մարմինները բանակցեն, որպեսի ՌԴ-ի հետ սահմանը բացվի, օրինական ճանապարհով հասնեն ՌԴ:
«Հանդիպեցինք արտաքին գործերի նախարարի հետ, բայց դա պատասխան չէ, ասում է, որ ՌԴ-ն չի ընդունում, ուրեմն բանակցեք՝ թող ընդունի: Բազմաթիվ երկերներ կան, որոնց հետ սահմանները բացվել են: Մենք ԵԱՏՄ  անդամ ենք, որն ավելի առավելություններ ունի տեղաշարժվելու, բայց մեզ ոչ մի պատասխան չեն տալիս: Խնդրում ենք, հորդորում ենք մեր կառավարությանը, որն ընտրվել է Հայաստանի հպարտ քաղաքացու շնորհիվ, մեր հարցին լուծում տա՝ ցանկանում ենք գնանք Ռուսաստան»,- ասաց ակցիայի մասնակից քաղաքացին:
Կառավարության դիմաց են նաև հագուստի և կոշիկի առևտրով զբաղվող տնտեսվարողները, որոնք բողոքում են մաքսազերծման նոր գնային քաղաքականությունից, կանոններից: Երեկ նույնպես բողոքի ակցիա էին իրականացրել, հանդիպել ՊԵԿ նախագահի տեղակալ Շուշանիկ Ներսիսյանի հետ:
«Հիմա մենք պահանջում ենք, խնդրում ենք մեր կառավարությունից՝ թույլ տալ մեկ տարի ժամանակ տալ աշխատել այնպես, ինչպես մինչև փոփոխություններն էին, այսինքնէ  1 կգ-ի համար նույն վճարը տանք, մինչև հասկանանք, թե  ոնց է լինում, նստենք, քննարկենք: Իրենք ասում են՝ միջազգային կամ ԵԱՏՄ կանոններով պետք է աշխատել, հատիկով մաքսազերծվի: ԵԱՏՄ անդամ երկրներից առնվազն Ռուսաստանը, Ղազախստանը, կիլոգրամով են անում մաքսազերծումը, Չինաստանից Մոսկվա՝ 3,5 դոլար է, Թուրքիայից Մոսկվա՝  2,5 դոլար: Այդ դեպքում ինչո՞ւ է երկակի ստանդարտ: Ասում են՝ բերենք հավասար դաշտ լինի, բայց հավասար դաշտ չի լինում»,- ասաց բողոքող քաղաքացին:
Նրանք նշում են, որ ընդհարապես անորոշ վիճակ է: Նշում են, որ եթե մաքսային արժեքը թանկանում է, լայն սպառման ապրանքները 20 տոկոսով թանկանալու են:

Растаможка подорожает – подорожают на 20% и товары широкого потребления: акция в Ереване
Сегодня, как и каждый четверг, в день заседаний кабмина, перед зданием правительства Армении в Ереване собрались граждане, чтобы озвучить свои проблемы. Полиция периодически предупреждает через громкоговорители: соблюдать социальную дистанцию, носить маски.
Среди участников акции – желающие выехать из Армении в РФ граждане. Они требуют, чтобы соответствующие органы провели переговоры для открытия границы с Россией, чтобы они могли законным путем добраться в Россию.
«Мы встречались с министром иностранных дел, но это не ответ, он говорит, что Россия не принимает. Раз так, ведите переговоры, пусть примет. Есть много стран, с которыми границы открылись. Армения –член ЕАЭС, что дает больше преимуществ для передвижения, но нам не дают никакого ответа. Мы просим и призываем наше правительство, которое было избрано благодаря гордому гражданину Армении, решить нашу проблему. Мы хотим поехать в Россию», – сказал один из участников акции.
У здания правительства также собрались занимающиеся торговлей одежды и обуви, они жалуются на новую ценовую политику и правила таможенного оформления. Вчера они также провели акцию протеста, встретилась с заместителем председателя Комитета государственных доходов Шушаник Нерсисян.
«Сейчас мы требуем, мы просим наше правительство разрешить нам поработать еще год так, как было до изменений, то есть платить за 1 кг столько же, пока мы не поймем, как это происходит, сядем и обсудим.
Говорят, что надо работать по международным правилам или по правилам ЕАЭС, речь идет об обложении пошлиной товаров поштучно. Из стран ЕАЭС, по крайней мере, Россия и Казахстан производят таможенное оформление по килограмму товара, из Китая в Москву размер пошлины составляет 3,5 доллара, из Турции в Москву – 2,5. Тогда почему в данном случае применяются двойные стандарты? Говорят, пусть будет равное поле, но равного поля не получается», – сказал участник акции.
Участники отмечают, что ситуация в целом неопределенная. Они указывают, что при повышении таможенной стоимости товары широкого потребления подорожают на 20%.