Այսօր Մակրոնը գագաթնաժողով է հյուրընկալում՝ քննարկելու Թուրքիայի և ԵՄ-ի միջև լարվածության աճը
Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնն այսօր՝ սեպտեմբերի 10-ին, հյուրընկալում է Միջերկրական ծովի պետությունների ղեկավարների գագաթնաժողովը, որը նախատեսվում է քննարկել ծովի արևելքում Թուրքիայի և ԵՄ պետությունների միջև աճող լարվածությունը: Այս մասին գրում է euractiv-ը։
«EuroMed 7»-ը ԵՄ միջերկրածովյան յոթ պետությունների ոչ ֆորմալ խումբ է, որը երբեմն անվանում են «Club Med», որն իր առաջին գագաթնաժողովն անցկացրեց 2016-ին և այն չի ներառում Թուրքիան:
Այսօր Ֆրանսիայի Կորսիկա կղզում կայանալիք հանդիպմանը կմասնակցեն Ֆրանսիայի, Իտալիայի, Մալթայի, Պորտուգալիայի և Իսպանիայի առաջնորդները՝ Միջերկրական ծովի արևելյան ԵՄ անդամ Հունաստանի և Կիպրոսի հետ:
Ֆրանսիան վճռականորեն աջակցում է Հունաստանին և Կիպրոսին Թուրքիայի հետ աճող հակասության մեջ՝ ածխաջրածինների պաշարների և Միջերկրական ծովի արևելքում ծովային ազդեցության հարցում, ինչը առաջացրել է հակամարտության վախեր:
«Բանակցությունների նպատակը սեպտեմբերի 24-25-ին կայանալիք ԵՄ գագաթնաժողովին ընդառաջ Թուրքիայի հետ ԵՄ հարաբերությունների հարցով կոնսենսուսում առաջընթացի հասնելն է», - ասել է Ֆրանսիայի նախագահի պաշտոնական ներկայացուցիչը։
Վերահաստատելով Թուրքիայի նկատմամբ Մակրոնի քաղաքականությունը՝ պաշտոնյան ասել է, որ Ֆրանսիան ցանկանում է «հստակեցում» մտցնել Անկարայի հետ հարաբերություններում, որը պետք է լինի «կարևոր» գործընկեր:

France hosts Med leaders for summit on Turkey tensions
French President Emmanuel Macron on Thursday (10 September) hosts leaders from Mediterranean states for a summit set to be dominated by growing tensions between Turkey and EU states in the east of the sea, EURACTIV reports.
The EuroMed 7 is an informal group of seven EU Mediterranean states, sometimes dubbed “Club Med”, that held its first summit in 2016 and notably does not include Turkey.
But the meeting on the French island of Corsica will bring together leaders of France, Italy, Malta, Portugal and Spain with eastern Mediterranean EU members Greece and Cyprus.
France has strongly backed Greece and Cyprus in a growing standoff with Turkey over hydrocarbon resources and naval influence in the eastern Mediterranean that has sparked fears of conflict.
The summit will get under way at around 1500 GMT at a coastal resort just outside Corsica’s capital Ajaccio.
The aim of the talks is to “make progress in the consensus on the relationship of the EU with Turkey above all ahead of the 24-25 September EU summit,” a French presidential official said.
Reaffirming Macron’s policy towards Turkey, the official said that France wants a “clarification” in relations with Ankara which should be an “important” partner.