Օգոստոսի 31-ից սեպտեմբերի 10-ն ընկած ժամանակահատվածում Հայաստանում արձանագրվել է ալկոհոլային թունավորման 46 դեպք (մեթանոլ), որից 19-ը մահվան ելքով: Դեպքերից 29-ը արձանագրվել է Արմավիրի մարզում՝ 10 մահվան ելքով, 15-ը Երևանում՝ 7-ը մահվան ելքով, 2-ը Կոտայքի մարզում՝ 2 մահվան ելքով: Այս մասին հայտնում են առողջապահության նախարարությունից:
Դեռևս շարունակում է բուժում ստանալ 3 պացիենտ, որից 1-ը՝ Էրեբունի ԲԿ-ում (ծայրահեղ ծանր վիճակում (կուրություն)), 1-ը՝ Թիվ 1 համալսարանական հիվանդանոցում (ծայրահեղ ծանր վիճակում), 1-ը՝ Սուրբ Գրիգոր Լուսավորիչ ԲԿ-ում (ծանր վիճակում):

The death toll from poisoning linked to toxic vodka in Armenia rose to 19 with another new death recorded on Thursday, the Health Ministry said.
From August 31 to September 10, a total of 46 cases of alcohol poisoning were recorded in Armenia, 10 people have died. 29 cases were recorded in Armavir province, 15 cases - in Yerevan and two - in Kotayk province.
In the mentioned period, 28 patients have received treatment at different medical centers across Armenia, 22 of them have discharged.
Three people with symptoms of alcohol poisoning are receiving treatment at hospitals, two of them are in critical condition.
To remind, most of the cases were recorded in Armavir province, where citizens were poisoned after drinking an illegal homemade alcohol.