Միաժամանակ մի քանի երկիր պատվաստանյութ է ստեղծում կորոնավիրուսի դեմ: Առողջապահության համաշխարհային կազմակերպության գլխավոր տնօրեն Թեդրոս Գեբրեյեսուսը կայացած ճեպազրույցում ասել է, որ ներկայումս մշակման փուլում են պատվաստանյութերի շուրջ 180 տարբերակներ, որից 35-ն արդեն փորձարկվում է։
«Պատմության մեջ ոչ մի հիվանդության հետ կապված այսպիսի արագ հետազոտություն չի եղել», - kp.ru-ի հաղորդմամբ՝ ասել է նա:
Ըստ ԱՀԿ գործադիր տնօրենի, նոր դեղամիջոց ստեղծելու նման արագությունը պայմանավորված է գիտության և տեխնոլոգիայի ոլորտում առկա առաջընթացով: Թեդրոս Գեբրեյեսուսը կոչ է արել հնարավորինս շատ մարդկանց հասանելի դարձնել պատվաստանյութերը և մտավախություն է հայտնել, որ այս հարցում ազգայնականությունը վտանգի տակ կդնի դեղերի հավասար հասանելիությունը:
Հիշեցնենք, որ ավելի վաղ ԱՀԿ ներկայացուցիչները կանխատեսել էին, որ կորոնավիրուսը կարող է հավերժ մնալ մարդկության հետ` որպես 21-րդ դարի վիրուսային հիվանդություններից մեկը: Այս կապակցությամբ կազմակերպությունը կոչ է արել արագացնել պատվաստանյութի ստեղծման գործընթացը:

Сразу несколько стран создают вакцину от коронавируса. Как заявил на брифинге в Женеве генеральный директор Всемирной организации здравоохранения Тедрос Аданом Гебрейесус, в разработке в настоящее время находится около 180 вариантов вакцины, сообщает kp.ru.
«Никогда в истории не было столь быстрых исследований в отношении какой-либо болезни», – отметил он.
По мнению гендиректора, подобная скорость создания нового препарата объясняется текущим прогрессом в науке и технологиях. Дополнительно Тедрос Аданом Гебрейесус призвал обеспечить доступ к вакцинам как можно большему числу людей и выразил опасения, что национализм в этом вопросе подвергнет равный доступ к препарату риску.