Միաժամանակ մի քանի երկիր պատվաստանյութ է ստեղծում կորոնավիրուսի դեմ: Առողջապահության համաշխարհային կազմակերպության գլխավոր տնօրեն Թեդրոս Գեբրեյեսուսը կայացած ճեպազրույցում ասել է, որ ներկայումս մշակման փուլում են պատվաստանյութերի շուրջ 180 տարբերակներ, որից 35-ն արդեն փորձարկվում է։
«Պատմության մեջ ոչ մի հիվանդության հետ կապված այսպիսի արագ հետազոտություն չի եղել», - kp.ru-ի հաղորդմամբ՝ ասել է նա:
Ըստ ԱՀԿ գործադիր տնօրենի, նոր դեղամիջոց ստեղծելու նման արագությունը պայմանավորված է գիտության և տեխնոլոգիայի ոլորտում առկա առաջընթացով: Թեդրոս Գեբրեյեսուսը կոչ է արել հնարավորինս շատ մարդկանց հասանելի դարձնել պատվաստանյութերը և մտավախություն է հայտնել, որ այս հարցում ազգայնականությունը վտանգի տակ կդնի դեղերի հավասար հասանելիությունը:
Հիշեցնենք, որ ավելի վաղ ԱՀԿ ներկայացուցիչները կանխատեսել էին, որ կորոնավիրուսը կարող է հավերժ մնալ մարդկության հետ` որպես 21-րդ դարի վիրուսային հիվանդություններից մեկը: Այս կապակցությամբ կազմակերպությունը կոչ է արել արագացնել պատվաստանյութի ստեղծման գործընթացը:

There are currently about 180 vaccines against the coronavirus being developed worldwide, 35 of them are undergoing trials on humans, Director General of the World Health Organization (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus said at a briefing in Geneva on Thursday.
"Around 180 vaccines are now in development, including 35 that are in human trials," he said. "No disease in history has seen such rapid development in research," the Director General stated, according to TASS news agency report.
According to the Director General, this "is a testament to the incredible advances in science and technology the world has made in recent years." In relation with that he urged to provide access to vaccines to as many people as possible. Mentioning the ACT Accelerator international partnership initiated by the WHO in April in order to expand access to tools of fighting the coronavirus, he noted that this mechanism "will not be able to deliver on its goals without a significant increase in funding."