MED-7. Եվրոպական միջերկրածովյան երկրները Թուրքիային պարտադրում են կարգուկանոն և խաղաղություն
Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնը նախօրեին՝ սեպտեմբերի 10-ին, հյուրընկալեց Միջերկրական ծովի պետությունների ղեկավարների «Med 7» գագաթնաժողովը, որը ԵՄ միջերկրածովյան յոթ պետությունների ոչ ֆորմալ խումբ է ու չի ներառում Թուրքիան:
Արտակարգ գագաթնաժողովում MED-7-ը հանդես է եկել որպես միասնական ճակատ և պահանջել, որ Թուրքիան դադարեցնի երկրաբանական հետախուզական աշխատանքները Հունաստանի տարածքային ջրերում:
Եթե Անկարան չլսի այս կոչը, նրա նկատմամբ պատժամիջոցներ կսահմանվեն: Այս մասին գրում է Euronews-ը։
Փարիզը բազմիցս աջակցություն է հայտնել Աթենքի դիրքորոշմանը՝ տարածաշրջան ուղարկելով ռազմական նավեր և տարածաշրջանում տեղակայելով մարտական ինքնաթիռներ: Ինչն էլ իր հերթին առաջացրել է Թուրքիայի նախագահ Էրդողանի սուր արձագանքը:
Որպես հանդիպման հյուրընկալող, Ֆրանսիայի նախագահն ասել է. «Մեր նպատակն է կարգավորել հարաբերությունները Արևելյան Միջերկրական ծովում, մասնավորապես Թուրքիայի հետ, մենք չենք ցանկանում հետագա սրացում: Սակայն մյուս կողմից, սահմանափակող միջոցների ավարտը հնարավոր է միայն այն դեպքում, եթե հորատումը դադարեցվի, և Անկարան պահպանի Լիբիայի պատերազմող խմբավորումներին զենք մատակարարելու էմբարգոն»:
Էմանուել Մակրոնը հիշեցրել է, որ տարածաշրջանի երկրների «աշխարհաքաղաքական խաղերը», որոնք ունեն երկար պատմություն, պետք է ավարտվեն՝ կոչ անելով խաղաղություն ու կայունություն ստեղծել Միջերկրական ծովի ջրերում:
Երկրորդ կարևոր թեման միգրացիոն ճգնաժամն էր, որի հիմնական բեռը կրում են Իտալիան և Հունաստանը:
Հունաստանի վարչապետ Կիրիակիս Միցոտակիսը հորդորել է իր գործընկերներին «առերեսվել ճշմարտության հետ. Հունաստանը և Եվրամիության հարավում գտնվող այլ պետություններ կրում են միգրանտների ժամանման հետ կապված որոշումների անտանելի բեռ», և ասել, որ «այսօր Եվրոպան պարտավոր է անցնել աջակցության խոսքերից գործողությունների և գործերի, որոնք ցույց են տալիս, որ նա համերաշխ է մեզ հետ»:
Անկարայի հետ կապված հարցերի քննարկման նոր փուլը պետք է կայանա երկու շաբաթ անց Բրյուսելում՝ ԵՄ անդամ երկրների գագաթնաժողովում, որտեղ Գերմանիան, որն այժմ զբաղեցնում է Եվրամիության նախագահությունը, հանդես կգա որպես հիմնական միջնորդ՝ Թուրքիայի հետ բանակցություններում:
Նշենք, որ Ֆրանսիայի Կորսիկա կղզում կայացած MED-7-ի հանդիպմանը մասնակցել են Ֆրանսիայի, Իտալիայի, Մալթայի, Պորտուգալիայի և Իսպանիայի առաջնորդները՝ Միջերկրական ծովի արևելյան ԵՄ անդամ Հունաստանի և Կիպրոսի հետ:

Mediterranean leaders ready for EU sanctions on ‘confrontational’ Turkey
French President Emmanuel Macron hosted the leaders of six other EU states for a summit in Corsica in the hope of finding common ground ahead of the next EU summit this month, France 24 reported.
France has strongly backed Greece and Cyprus in a growing standoff with Turkey over hydrocarbon resources and naval influence in the eastern Mediterranean, which has sparked fears of more severe conflict.
The final statement of the leaders made clear that sanctions were on the table if Turkey failed to end its "confrontational actions".
"We regret that Turkey has not responded to the repeated calls by the European Union to end its unilateral and illegal activities in the Eastern Mediterranean and the Aegean Sea," the communique said.
"We maintain that in absence of progress in engaging Turkey into a dialogue and unless it ends its unilateral activities, the EU is ready to develop a list of further restrictive measures," the leaders said, adding these could be discussed at the European Council on 24-25 September.
"We Europeans need to be clear and firm with the government of president Erdogan, which today is behaving in an unacceptable manner," Macron told reporters before the summit began.
He said that at the moment Turkey was "no longer a partner in the region" of the eastern Mediterranean due to its behaviour.
Macron added that Turkey had "intensified provocations in a way that is not worthy of a great state. The Turkish people are a great people and deserve something else".