Ամեն ինչ սկսվեց նրանից, որ Ֆեյսբուքն ինձ հիշեցրեց 2015 թվականի գրառում-խոստումս ինքս ինձ՝ այդ տարի անպայման բարձրանալ Արագածը։ Խոստումից անցել էր 5 տարի, նպատակը մնացել անկատար։ «Դու չես կարող», «Շաա՜տ դժվար է» , «Կմնաս ճամփին», «Գնա լողավազան,հանգստանալ ես ուզում»,«Լավ, բայց ինչի ես քեզ տանջում». սրանք խոսքեր են, որ ասում են մարդիկ, որոնք երբեք չեն հաղթահարել բարձունքներ ու անծանոթ են հատկապես դժվարությամբ բարձրացած լեռան գագաթին փռվելու հաճույքին։ Իմ լացն է գալիս այդ պահերին, անկեղծ ասած։
Վերելքը կիրակի օրն էր, նախորդող մի քանի օրերին կյանքումս ծանր դեպքեր էին եղել, մտքերը ուղղակի փոքրացրել, խեղճացրել էին այն աստիճանի, որ էլ ոչ մի անհաղթահարելի բարձունքից վախ չէր մնացել, կարևորը գնալ հեռու, սարերին ու քարերին թողնել հոգու ծանր բեռը.հատկապես, որ ոչինչ փոխել այլևս հնարավոր չէր։
Գրանցվեցի։ Առավոտյան 7-ին հարկ էր լինել Հանրապետության Հրապարակում։ Մի քանի գիշեր ընդհանրապես չքնելուց հետո այդ գիշեր քնեցի ու քնած մնացի։ Առավոտյան արթնացա զբոսավարի զանգից՝ հարցնում էր՝ ուր եմ։ Բնականաբար ասացի հասնում եմ։ Մինչև հասնելս մտածում էի՝ տեսնես գնացած կլինե՞ն առանց ինձ՝ թեպետ ուշացել էի 9 րոպե շարժվելու ժամից։ Չէին գնացել, բայց առանձնապես ուրախ մարդ էլ չկար ինձ տեսնելով, թերևս բացառությամբ գիդերից բարիի՝ կապուտաչյա Տատյանայի։ Հենց նրան էլ որոշեցի հետևել ողջ ընթացքում։ Վերելքը սկսեցինք Քարի լճի մոտից։ Ի ուրախություն ինձ՝ գիդերից խիստը՝ Արտյոմը, քայլում էր խմբի առջևից, Տանյան վերջից. այդպես ապահով է՝ կորչողներ չեն լինի։ Ես որ դանդաղ քայլող եմ միշտ խմբի հետևից եմ սար բարձրանում։ Բայց ճանապարհին մի աղջիկ ոլորեց ոտքը, Արտյոմը ստիպված էր թողնել առաջնորդողի դերը Տատյանայի վրա, ինքը պիտի բժշկական օգնություն ցույց տար ու գար խմբի ետևից։ Ես էլ իմ տեմպերով քայլում էի նրա հետ։ Առավոտվա տհաճ ուշացումը մեղմելու համար փորձեցի խոսեցնել նրան, որ գոնե ամեն աչքին ընկնելուց թարս չնայի և բացի այդ միշտ պետք է փորձել ջերմ հարաբերություններ ունենալ նրա հետ, ում ձեռքին կա լուսանկարչական ապարատ։
«Իսկ դուք մի՞շտ եք այսպես ժպտադեմ, թե՞ այսօր ինչ-որ տոն է»-ն, պետք է խոստովանեմ ՝ շատ վատ սկիզբ էր։ Լռելն ավելի խոհեմ կլիներ թերևս։
-Լեռնագնացության մեջ կարգապահությունը, պատասխանատվության զգացումը ամենակարևոր բաներից են։ Առանց դրանց ապահովություն ստեղծելը անհնար կլինի։ Ուշանալու հակումը այս բոլոր որակների հականիշն է, եթե ուզում ես լեռները քեզ սիրեն, պիտի հետևես չգրված օրենքներին,-ասում է Արտյոմը՝ հասկանալով ականարկս։
-Իսկ ո՞ւմ են սիրում լեռները,ովքե՞ր են լեռնագնացները,-չեմ նահանջում ես։
-Լեռնագնացները ամենայուրօրինակ մարդիկ են, բայց իմ 11 տարվա աշխատանքային փորձը ցույց է տվել, որ բաձր IQ ունեցողներին է գրավում այս սպորտաձևը, ֆանտաստիկ մտահորիզոն ու աշխարհայացք ունեն սար սիրողները, հարուստ ներքին աշխարհ ունեն։ Հենց այս մարդիկ են, որ կապվում են լեռներին, նվիրվում ու ամեն արշավի վերջում մտածում՝ հաջորդն ուր գնալ։ Կան մարդիկ, որ չեն դիմանում ծանր ֆիզիկական բեռնվածությանը ու էլ չեն շարունակում։Լեռնային վերելքների ժամանակ տեսնում ես այն, ինչը ուրիշ ոչ մի տեղ չես տեսնի, վեհ տեսարաններ, փոփոխվող բնություն։ Ամենակարևորը զգում ես երկրագնդի ռելիեֆը, տեսնում շերտերը, կիրճերը, խառնարանները։
Ի դեպ, Արագածի խառնարանը իմ տեսածներից ամենաչքնաղն էր։ Ֆանտաստիկ, ձգող ուժ ունի Հայաստանի ամենաբարձր գագաթը ու ճանապարհին հանդիպող բարդությունները հետո չես էլ հիշում։ Սար բարձրանալու մի օրինաչափություն էլ կա, ինչքան դժվար է լինում վերելքը,անքան սիրելի է դառնում սարը ու այնքան հզոր են լինում բացվող տեսարանները։ Արագածի վերելքի դժվարություններից պիտի շեշտեմ սահող քարերը, հողը, վառող արևը, ոտքերիդ տակ նայելու ու շրջապատով լիանալու երկընտրանքի մեջ խճճվելը։
Մի քիչ քարերի մասին՝ խաբուսիկ քարեր կան՝ տեսքից կայուն, բայց միայն ոտքդ վրան դնելուց հետո կիմանաս՝ ճիշտ ընտրություն էր, թե՞ ոչ։ Հնարավոր են անկումներ, բայց հենց այդ ոտքիդ տակից փախչող քարերի հետ լեզու գտնելու շնորհիվ է հոգիդ ամրանում, միտքդ զուլալվում։ Իրավիճակն ավելի է բարդացնում ծանր ուսապարկը, ոչ պրոֆեսիոնալ լեռնահագուստը, կոշիկները, թեթևացնում են վերելքը ճիշտ ընտրված արշավական պայուսակը, հագուստը, արշավական փայտիկները,որոնք շատ անգամ են փրկում ընկնելուց, կարծես օգնող, պահող ձեռք լինեն։ Բայց ամեն դեպքում, երբ դեպի նպատակ ես գնում՝ այս դեպքում բաղձալի գագաթ, ընկնելուց հետո վեր կենալու ու ճանապարհդ շարունակելու ուժ հաստատ կգտնես։ Եթե ինքդ քեզ սարում չճանաչես ու չհաղթես, հետո շատ դժվար կապրես քո պարտված Ես-ի հետ։ Երբ գրանցվում ես լեռ բարձրանալու,պիտի հիշես, դու ստորագրում ես պայքարելու քո իրավունքի համար։ Դու պիտի պայքարես, պիտի տեսնես վախեցնող գեղեցկություն, պիտի զսպվես կամ անզուսպ գոռաս՝ «ախ, ինչ սիրուն է»։
Երևի շատերը կկարծեն, թե լեռնային վերելքներ հաղթահարելու համար ֆիզիկական մեծ ուժ է պետք, ես կասեմ հակառակը՝ հոգևոր ուժ ու կամք է պետք։ Չնայած իմ ռոմանտիկ մոտեցմանը, պետք է ասեմ, որ օրինակ, Արտյոմը, ում համար սա ոչ միայն հաճույք, այլև աշխատանք է, ասում է, որ շատ անգամներ են արշավը չշարունակելու , խումբը հետ վերադարձնելու որոշում կայացրել՝ օրինակ վատ եղանակային պայմանների պատճառով։
«Աշխարհում ոչ մի բան մարդկային կյանքը վտանգելու չափ թանկ չի կարող լինել, երբ մի փոքր վտանգ կա, մենք միշտ դադարեցնում ենք վերելքը, հետ դառնում։ Սարերը ոչ մի տեղ չեն փախչելու, մի քանի փորձից բարձրացած սարը ավելի թանկ էլ կարող է լինել»։
-Իսկ Արարատ կարելի է բարձրանա՞լ, շա՞տ է դժվար,-հարցնում եմ ես։
-Չկա անհաղթահարելի մի բան ու չկա հեշտ լեռ. ուղղակի պետք է ճիշտ պատրաստվել, նախապատրաստվել, հասկանալ ինչ է սպասվում, ակլիմատիզացիա, կլիմայավարժումներ անել, զինվել անհրաժեշտ պարագաներով ու ճամփա ընկնել։
-Ու վե՞րջ։
-Չէ, իհարկե, պիտի նաև տեղի քրդերի հետ պայմանավորվել, որ կազմակերպեն վերելքը։
-Իսկ ովքե՞ր են ամենից հաճախ Արարատ բարձրացողները։
-Հիմնականում երկու տիպի են լինում Արարատագնացները՝ կամ ֆանատիկ հայրենասերներ, որ նպատակ ունեն հայտնվել Արարատի գագաթին, գնում են բոլոր անհրաժեշտ պարագաներն ու գրանցվում, ուխտագնացություն է նրանց համար ավելի շատ և կան ուղղակի արշավականներ, որ ուզում են գրավել հերթական բարձունքը, քմահաճ լեռան գագաթը։ Սիրո Խոստովանություն էլ է եղել Արարատի գագաթին, ամուսնության առաջարկ էլ, տարեց տղամարդ էլ է կյանքի երազանքն իրականացրել ու բարձրացել Արարատը։
Դեպի Արարատի գագաթ
Սերը լեռներում
Սարերը մեծ դաստիարակներ ու ուսուցչներ են, որ սովորեցնում են ապրել, գնալ առաջ ու հաղթահարել բարձունքներ։ Ի դեպ, վայրէջքն , ի տարբերություն վերելքի միշտ ավելի թեթև է լինում, կարծես ուսապարկիդ պարունակության հետ, որը ուտելիք ու ջուր է լինում, հետդ սար բարձրացրած հոգուդ ծանրությունն էլ գագաթին մարսած լինես, թեթև, զվարթ իջած։ Ես, որ բարձանալիս ծանրաքայլ ու ծանրաշունչ էի, դանդաղ քայլում էի խմբի հետևից, իջնելիս անգամ հոգնածություն չէի զգում, երջանիկ էի, բավարարված ու խմբի առջևից էի քայլում։ Անգամ Արտյոմն էր բարիացել ու ի զարմանս ինձ առաջարկեց հենց հաջորդ օրը միանալ իրենց ու բարձրանալ իրենց հայտնաբերած նոր լեռնային գանձը՝ Ջավախքի լեռներում թաքնված Սևասարը...
Երևան հետդարձի ճանապարհին լուռ էի, աչքերիս մեջ պահել էի լեռնային տեսարանները՝ խոշոր և զանգվածեղ քարերով հարուստ ճանապարհը, կոները, հրաբխային ժայթքումների հետևանքով լավաներով ծածկված լեռնալանջերը, խառնարանը, արշավային փայտիկներով թխկթխկացնող մարդիկ, քարերի մեջ աճած երիցուկները։
Չգիտեմ՝ մարդն էլ երբ է ինքն իր հետ, աշխարհի հետ լինում այդքան ներդաշնակ, ինչքան նվաճած լեռան գագաթին։ Հիշում եմ՝ ես պառկել էի, հայցքս դիմացի հզոր լեռնաշղթաներին ու խառնարանին ու ինքնս ինձ ասում էի՝ շնորհավորում եմ,դու Հայաստանի ամենաբարձր գագաթի վրա ես, կարող ես հպարտանալ քեզանով,սիրել քեզ ու տանել ուրիշ սարեր ման տալու։

Как я спаслась, когда решила подняться на гору Арагац
Всё началось с того, что Фейсбук мне напомнил о записи-обещании 2015 года самой себе - в этом году обязательно подняться на Арагац. После обещания прошло уже 5 лет, цель осталась невыполненной.  «Ты не сможешь», «Очень сложно», «Останешься на половине пути», «Сходи в бассейн, раз хочешь отдохнуть», «Зачем ты себя мучаешь» - это слова, которые говорят люди, которые никогда не покоряли высоты и незнакомы с удовольствием лежать на вершине горы, особенно покоренной с трудом. В такие моменты, честно говоря, наворачиваются слезы.
Восхождение было запланировано на воскресенье, в предыдущие дни в моей жизни произошли тяжелые события, мысли просто ослабили, подавили до такой степени, что не осталось никаких страхов от непреодолимой вершины, главное - уйти далеко, оставить горам и камням тяжелый груз на душе, особенно, когда ничего изменить нельзя.
Зарегистрировалась. В 7 утра нужно было быть на Площади Республики. После нескольких бессонных ночей в эту ночь я уснула и проспала. Утром проснулась от звонка гида - спрашивал, где я. Естественно, сказала, что уже доезжаю. До того, как доехать думала, интересно, они уехали без меня, хоть я и опоздала на 9 минут. Не уехали, но и не было особо обрадовавшихся моему появлению людей, за исключением самой доброй из гидов - голубоглазой Татьяны. Именно за ней я решила следовать. Возвышение решили начать от озера Кари. На радость мне, самый строгий из гидов - Артем, шел впереди группы, а Таня - с конца: так безопасно - никто не потеряется. Поскольку я медленно хожу всегда поднимаюсь на гору в конце группы. Но по дороге одна девушка подвернула ногу, Артем был вынужден оставить место лидера на Татьяну, он должен был оказать медицинскую помощь и идти за группой. Я в своем темпе шла с ним. Для смягчения утреннего неприятного опоздания попыталась разговорить его, чтобы при каждом взгляде он не смотрел с укором и, кроме этого, нужно иметь теплые отношения с тем, у кого в руках фотоаппарат.
«Вы всегда так улыбчивы или сегодня какой-то праздник?»: должна признать, плохое начало. Разумнее было промолчать.
«Дисциплинированность в альпинизме, чувство ответственности - самое главное. Без этого сложно было бы создать атмосферу безопасности. Склонность опаздывать - противоположность всем этим качествам. Если хочешь, чтобы горы любили тебя, ты должен соблюдать неписаные законы», - сказал Артем, поняв мой намек.
«А кого любят горы, кто такие альпинисты?» - не сдаюсь я.
«Альпинисты - это самые особенные люди, но мой 11-летний опыт работы показал, что данный вид спорта нравится людям с высоким IQ , поскольку любители гор обладают фантастическим кругозором и взглядом на жизнь, у них богатый внутренний мир. Именно эти люди привязываются к горам и в конце каждого похода задумываются над тем, куда пойти в следующий раз. Есть люди, которые не выдерживают тяжелой физической нагрузки и не продолжают. Во время возвышения на гору видишь то, что не увидишь больше нигде: величественные пейзажи, меняющуюся природу. Самое главное чувствует рельеф земли, видишь слои, ущелья, кратеры.
Кстати, кратер Арагаца - самый прекрасный из увиденных мною. Самая высокая точка Армении обладает фантастической, притягательной силой и о встречающихся на пути трудностях потом не вспоминаешь. Есть ещё одна закономерность возвышения на гору, чем сложнее восхождение, тем любимее становится гора и тем мощнее бывают открывающиеся пейзажи. В качестве одной из трудностей восхождения на Арагац должен отметить также камнепады, скользящую землю, палящее солнце, то, что легко встать перед дилеммой - смотреть под ноги или восхищаться окружающим.
Немного о камнях: есть камни - с виду устойчивые, но стоит лишь поставить ногу, и ты узнаешь, правильный выбор сделал или нет. Возможны падения, но твоя душа закаляется именно благодаря поиску общего языка с этими камнями. Ситуацию больше усугубляет тяжелый рюкзак, непрофессиональная спортивная экипировка, обувь, облегчают восхождение правильной выбранный походный рюкзак, одежда, треккинговые палки, которые в большинстве случаев спасают от падений, они, казалось бы, служат рукой, которая окажет помощь. Но, в любом случае, когда идешь к цели - в данном случае - к желанной вершине, после падения точно найдешь силы, чтобы подняться и продолжить путь. Если ты сам себя не узнаешь на горе, потом трудно будет жить с проигравшим “Я”. Когда ты регистрируешься на восхождение на гору, должен помнить, что подписываешь свое право на борьбу. Ты должен бороться, должен увидеть пугающую красоту, должен сдерживать себя или неудержимо кричать - “Ах, как красиво”».
Наверное, многие подумают, что для восхождения на гору нужна большая физическая сила, я же скажу обратное - нужна духовная сила и воля. Несмотря на мой романтический подход, нужно сказать, что, к примеру, Артем, для которого это не только удовольствие, но и работа, говорит, что было множество случаев, когда принималось решение прекратить поход и вернуться с группой, к примеру, по причине плохих погодных условий.
«В мире не может быть ничего ценнее человеческой жизни, когда даже есть небольшая опасность мы прекращаем восхождение и возвращаемся. Горы никуда не денутся, а гора, на которую поднимаешься с нескольких попыток может стать более значимой», - отметил он.
«А можно ли подняться на Арарат, очень трудно, - спрашиваю я.
«Нет ничего непреодолимого и нет легких гор: просто нужно правильно подготовиться, понять, что ожидается, вооружиться необходимыми вещами и идти в путь», - ответил Артем.
«И всё?»
«Нет, конечно, нужно также договориться с местными курдами, чтобы организовали восхождение»
«А кто чаще поднимается на Арарат?»
«В основном, это люди двух типов: либо фанатичные патриоты, которые стремятся покорить вершину Арарата, покупают всё необходимое и регистрируются, это для них больше паломничество. И есть вторая группа - просто альпинисты, которые хотят покорить очередную гору. На вершине Арарата признавались в любви, даже делали предложение руки и сердца, мужчина в возрасте осуществил мечту своей жизни и поднялся на Арарат.
На вершину Арарата
Любовь в горах
Горы - большие учителя, которые учат жить, двигаться вперед и преодолевать высоты. Кстати, спуск в отличие от восхождения, всегда бывает легче, кажется, что вместе с содержимым рюкзака, в котором бывает еда и вода, оставляешь всю тяжесть на душе уже на вершине, и с легкостью спускаешься. Я, тяжело ступая и тяжело дыша при восхождении, следуя за группой, при спуске даже не почувствовала усталости, была счастлива, чувствовала удовлетворение и шла уже впереди группы. Даже Артем подобрел и, на удивление мне, предложил на следующий день присоединиться к ним и подняться на обнаруженное ими новое горное сокровище - Севасар…
По дороге в Ереван я была молчалива, в голове сохранила горные пейзажи, дорогу, богатую крупными массивными камнями, шишки, склоны, покрытые лавой вследствие извержения вулкана, кратер, стучащих треккинговыми палками людей, ромашки, растущие на скалах.
Не знаю, когда ещё человек может быть настолько наедине с собой, с миром, чем на вершине покоренной горы. Помню, я лежала, взгляд был на мощных горных хребтах напротив и кратер, и сказала себе, поздравляю, ты на вершине самой высокой горы Армении, можешь гордиться собой, любить себя и покорить другие горы.