Սեպտեմբերի 15-ին Կարեն Դեմիրճյանի անվան մարզահամերգային համալիրում կմեկնարկի Հայաստանի պետական սիմֆոնիկ նվագախմբի հոբելյանական՝ 15-րդ համերգաշրջանը։
Հայաստանի պետական սիմֆոնիկ նվագախմբի գեղարվեստական ղեկավար և գլխավոր դիրիժոր Սերգեյ Սմբատյանն ասուլիսում նախ ամփոփելով 14-րդ համերգաշրջանն ասաց, որ այն եղել է բավականին հագեցած, 51 համերգ են ունեցել, կատարել են ավելի քան 190 ստեղծագործություն, նաև ստեղծագործություններ, որոնք գրվել են հատուկ նվագախմբի համար, ելույթ են ունեցել նաև փայլուն մենակատարների հետ։
Նա նշեց, որ 190 ստեղծագործություններից 100-ի հեղինակները հայ կոմպոզիտորներ են. «Մեր սիմֆոնիկ նվագախմբի առաքելություն է, որ ոչ միայն կատարել շատ հայտնի ստեղծագործություններ, նաև մոտիվացնեն հայ կոմպոզիտորներին, ինչն իրենց մոտ ստացվում է»։
Ս. Սմբատյանն ասաց, որ հբելյանական համերգաշրջանում կունենա 50 համերգ, երեք շատ կարևոր հյուրախաղ, երկու շատ մեծ ու կարևոր ձայնագրության նախագծեր, ծրագրում են անցկացնել երեք փառատոն։
«Ամենակարևորը, որ վաղը Կարեն Դեմիրճյանի անվան մարզահամերգային համալիրի համերգային դահլիճում կմեկնարկի Հայաստանի պետական սիմֆոնիկ նվագախմբի 15-րդ համերգաշրջանը, ինչը մեզ համար շատ կարևոր է»,- նշեց նա։
Ս.Սմբատյանի ներկայացմամբ, վաղը համերգին կհնչի մաեստրո Տիգրան Մանսուրյանի «Ձյունե թագուհին» բալետից երեք սիմֆոնիկ հատված։
«Առանց մաեստրոյի էլ մեր կյանքը չենք պատկերացնում»,- նշեց Հայաստանի պետական սիմֆոնիկ նվագախմբի գեղարվեստական ղեկավարը։
Ասուլիսին ներկա Տիգրան Մանսուրյանն ասաց, որ վաղվա համերգի հետ կապված նախօրոք պատրաստված ծրագիր ունեին, պետք է հնչեր 7 աղոթք «Հավատով խոստովանիմ» աղոթաշարից, որը գրվել է ըստ Ներսես Շնորհալու՝ բարիտոնի, երգչախմբի և նվագախմբի համար։
«Ցավոք, երգչախմբի մեծ կազմ է պահանջում։ Այս օրերին հնարավոր չէ բեմի վրա միաժամանակ 90 հոգու՝ Չեքիջյանի ակադեմիական երգաչումբը մեկտեղել մեկ բեմի վրա ու հնչեցնել։ Առաջիկայում դա կանենք»,- նշեց մաեստորն։
Տ.Մանսուրյանի խոսքով, նվագախմբի հետ իրենց համատեղ ծրագրերը նոր հունի մեջ են մտնում, սիրում է երիտասարդության հետ աշխատել։
«Հավատարիմ եմ բոլոր կարող ուժերին, որոնք խոստանում են վաղվա օր, երաժշտական կյանքի զարգացման ընթացք»,- ասաց մաեստրո Մանսուրյանը։
Կարեն Դեմիրճյանի անվան մարզահամերգային համալիրի տնօրեն Կարեն Ղազարյանն ասաց, որ իրենց առաջնային ծրագրերից մեկը եղել է այն, որ պետական սիմֆոնիկ նվագախումբն իր տեղը գտնի մարզահամերգային համալիրում, որպեսզի համալիրը դառնա տուն նվագախմբի համար, և այս բեմը, որը լավագույններից է, իսկապես, աշխատի` որպես լավ երաժշտություն մատուցելու հարթակ։
Նա նշեց, որ համալիրն իր տարածքով ու չափսերով բավարարում է բոլոր նորմերին՝ սոցիալական հեռավորությունը կպահվի, հանդիսատեսը կարող է ներկա լինել համերգներին։

Маэстро Тиграну Мансуряну нравится работать с молодежью
В спортивно-концертном комплексе имени Карена Демирчяна в Ереване 15 сентября откроется 15-й юбилейный концертный сезон Государственного симфонического оркестра Армении.
Художественный руководитель и главный дирижер оркестра Сергей Смбатян в ходе пресс-конференции 14 сентября, подводя итоги XIV концертного сезона, сообщил, что он был довольно насыщенным, оркестр дал 51 концерт, в ходе которых было исполнено свыше 190 произведений, многие из которых были написаны специально для оркестра. С оркестром выступили также блестящие солисты мирового уровня.
Порядка 100 из исполненных оркестром произведений принадлежат армянским композиторам. «Миссия нашего симфонического оркестра – не только исполнять очень известные произведения, но и мотивировать армянских композиторов, что получается», – отметил Смбатян.
По словам Смбатяна, в рамках юбилейного XV сезона запланировано 50 концертов, 3 очень важных гастрольных тура, 2 записи и проведение трех фестивалей.
«Самое важное, что завтра в Спортивно-концертном комплексе им. К. Демирчяна стартует XV концертный сезон нашего оркестра, что для нас очень важно», – отметил он.
Так, в частности, завтра оркестр исполнит три симфонических отрывка из балета маэстро Тиграна Мансуряна «Снежная королева».
«Мы уже не можем представить свою жизнь без маэстро», – сказал художественный руководитель Государственного симфонического оркестра Армении.
Присутствовавший на пресс-конференции Тигран Мансурян в свою очередь отметил, что у них была заранее подготовленная программа к завтрашнему концерту, должны были прозвучать 7 молитв из написанного по Нерсесу Шнорали цикла «С верой признаюсь» – для баритона, хора и оркестра.
«К сожалению, для этого нужен большой хор. В наши дни невозможно присутствие на сцене 90 человек одновременно, Академический хор Чекиджяна не сможет подняться на сцену и выступить. Мы сделаем это в ближайшее время», – сказал маэстро.
По словам Т. Мансуряна, их совместные программы с оркестром входят в новое русло, ему нравится работать с молодежью.
«Я верен всем силам, которые обещают развитие музыкальной жизни», - сказал маэстро Мансурян.
Директор Спортивно-концертного комплекса имени Карена Демирчяна Карен Казарян указал, что для них среди приоритетных планов было то, чтобы Государственный симфонический оркестр нашел свое место в СКК, чтобы комплекс стал домом для оркестра, чтобы его сцена действительно стала платформой, где звучит хорошая музыка.
Он отметил, что комплекс своей территорией и своими размерами соответствует всем нормам, социальная дистанция будет соблюдаться, зритель сможет присутствовать на концертах.