2020 թ. «Երիտասարդական Ավրորա». Երեք հավակնորդները
2020 թ. «Երիտասարդական Ավրորա» նախագծի հավակնորդներն են Տանզանիայի UWC Արևելյան Աֆրիկայի, Հնդկաստանի UWC Մահինդրա և Սինգապուրի UWC Հարավարևելյան Ասիայի միջազգային դպրոցների ուսանողական թիմերը: Նրանք պատրաստվում են նոյեմբերի 3-ին իրենց նախագծերը ներկայացնել ժյուրիին: Այս մասին հայտնում են  IDeA հիմնադրամ հանրային կապերի բաժնից:
«Մենք հպարտ ենք բոլոր ուսանողներով, որոնք չնայած կորոնավիրուսի հետևանքով առաջացած մարտահրավերներին և ուսումնական ուղևորությունների սահմանափակումներին, հետ չկանգնեցին իրենց մարդասիրական գաղափարներն իրագործելու մտքից, որոնց կարիքը կա հատկապես այս տարի: UWC դպրոցներից և Աֆրիկյան առաջնորդության ակադեմիայից տասներկու նախագիծ է ներկայացվել 2020 թ. «Երիտասարդական Ավրորային»՝ առաջարկելով խնդիրների հաղթահարման հեռանկարային և մանրամասն նախագծեր իրենց դպրոցների գտնվելու վայրերում. Հնդկաստանի Մուլշի Տալուկա գյուղական վայրերում կանխարգելիչ բժշկական խնամքից մինչև ԱՄՆ Նյու Մեքսիկո նահանգում որոշակի դեղերի և սննդի համադրության վնասակար փոխազդեցությունից խուսափելու համար նախատեսված հավելված, Տանզանիայի Սանյա Հոյի գյուղում տեղացիների և փղերի խաղաղ գոյակցությունից մինչևԲոսնիա եւ Հերցեգովինայի Մոստար քաղաքում փախստականների ու տեղի համայնքի միջեւ խաղաղ համակեցության ստեղծում:
Նախագծերից յուրաքանչյուրը հիշեցում էր և ապացույց «Երիտասարդական Ավրորան» հիմնադրած կազմակերպության՝ «Ավրորա» մարդասիրական նախաձեռնության առաքելության կարևորության մասին: «Ավրորան», որն ստեղծվել է Հայոց ցեղասպանությունը վերապրողների անունից՝ ի երախտագիտություն նրանց փրկողների, ձգտում է հնարավորություն տալ մերօրյա հերոսներին բազմաթիվ նախագծերի միջոցով օգնության ձեռք մեկնել նրանց, ովքեր ունեն դրա կարիքը: Այդ նախագծերից մեկն էլ «Երիտասարդական Ավրորան» է, որն արդեն չորրորդ տարին անընդմեջ խրախուսում է, ներկայացնում և աջակցում ուսանողական ծրագրերին, որոնք վեր են հանում մարդասիրական հստակ խնդիրներ եւ առաջարկում կայուն ու նորարարական լուծումներ:
Մարդասիրական ոգին իր հստակ արտահայտությունն է գտնում  ներկայացված յուրաքանչյուր նախագծում, որոնք գնահատում է մարդասերներից և  ձեռներեցներից կազմված նախընտրական հանձնաժողովը՝ ըստ յոթ հիմնական չափորոշիչների. ստեղծարարություն, կայուն լուծումներ, հետազոտության որակ, հնարավոր ազդեցություն, ինչպես նաև նվիրվածություն, ինքնահայեցողություն և ձեւաչափ: Բոլոր թիմերը մանրամասն կարծիք-վերլուծություն են ստանում ժյուրիից, որպեսզի կարողանան հետագայում ևս զարգացնել իրենց ծրագիրն ու իրագործել այն»,- նշված է հաղորդագրության մեջ:
Անդրադառնալով «Երիտասարդական Ավրորայի» կարևորությանը՝ Global Shapers Community Kampala Hub-ի («Գլոբալ շեյփերս» համայնքի Կամպալայի կենտրոն) և 2020 թ. «Երիտասարդական Ավրորայի» նախընտրական հանձնաժողովի անդամ Ջուլյանա Բիտարաբեհոն ասել է. ««Երիտասարդական Ավրորան» յուրահատուկ նախաձեռնություն է, որը սովորեցնում է ուսանողներին դուրս գալ սեփական «ես»-ի սահմաններից և ազդեցություն գործել ուրիշների կյանքի վրա: Կարեկցանքն արդյունավետ է, երբ կա անցում զգացողությունից գործողության: Եվ ես հավատում եմ, որ այս նախաձեռնությունը հնարավորություն է տալիս ուսանողներին գործնական մասնակցություն ունենալ այդ պրոցեսին: Այս տարի նախագծի առաջարկները տպավորիչ էին եւ համայնքակենտրոն: Դրանք շոշափում էին մի շարք խնդիրներ, որոշները նույնիսկ ինձ համար էին բացահայտում, քանի որ դրանց մասին շատ չի խոսվում: Փոփոխություն բերող՝ աշխարհն ավելի լավը դարձնող երիտասարդներն են մեր ապագան: Լավագույնն եմ մաղթում երիտասարդ մարդասերների թիմերից յուրաքանչյուրին»:
Եզրափակիչ դուրս եկած Տանզանիայի UWC Արևելյան Աֆրիկայի, Հնդկաստանի UWC Մահինդրա և Սինգապուրի UWC Հարավարևելյան Ասիայի միջազգային դպորցների ուսանողական թիմերն այժմ պատրաստվում են իրենց նախագծերը ներկայացնել ժյուրիին: Հաղթող թիմը կստանա 4.000 ԱՄՆ դոլար դրամաշնորհ՝ նախագծի հետագա զարգացման համար: Նախորդ տարիներին հավակնորդ-նախագծերը ներկայացվում էին Հայաստանում, սակայն այս տարի կորոնովիրուսի հետեւանքով առաջացած սահմանափակումների պատճառով  այն տեղի կունենա առցանց: շ
Եզրափակիչ փուլ դուրս եկած երեք թիմերը
UWC Արեւելյան Աֆրիկա՝ «Փեթակ-բաժանարար» (Beehive Divide) նախագիծ
«Փեթակ-բաժանարար» նախագծի նպատակն է խաղաղ գոյակցություն հաստատել փղերի եւ Տանզանիայի Սիհա շրջանի Սանյա Հոյի գյուղի բնակիչների միջեւ: Տեղանքի պատճառով Սանյա Հոյիում մարդիկ ու փղերը հաշտ չեն ապրում՝ բերելով կյանքի կորուստ եւ դաշտերի ոչնչացում: Թիմը մտադիր է փղերին վանող երկու պաշտպանիչ պատնեշ կառուցել դաշտերի եւ փղերի գտնվելու տարածքների միջեւ՝ փեթակ-ցանկապատ եւ «կծու» պատնեշ: UWC Արեւելյան Աֆրիկայի ուսանողները փեթակներ կպատրաստեն իրենց փայտե իրերի նախագծման եւ պլաստիկի վերամշակման աշխատարաններում: Այս նախագիծը կապահովի վտանգված փղատեսակների պաշտպանություն եւ կօգնի Չագա համայնքին բարգավաճել. մի կողմից՝ հացահատիկի դաշտերը պաշտպանված կլինեն, մյուս կողմից՝ մեղվապահությունը կապահովի սնունդ եւ կկրճատի աղքատությունը: Խոսելով նախագծում իր փորձառության մասին՝ թիմի անդամ, տանզանիացի Միրիամ Յուսաբանին ասում է. «Մենք սկսեցինք շատ փոքր նախագծից եւ երբեք չէինք պատկերացնի, որ կհասնենք այս կետին։ Ես սովորել եմ, որ վճռականության շնորհիվ նույնիսկ շատ փոքրիկ նախաձեռնությունը կարող է դրականորեն ազդել բազմաթիվ մարդկանց կյանքի վրա»:
UWC Մահինդրա քոլեջ՝ «Բուժզինվորներ » (MedRangers) նախագիծ
«Բուժզինվորներ» նախագիծը մեկնարկեց, երբ Սադհանա գյուղի կանայք թիմին պատմեցին գյուղական վայրերում բուժօգնություն ստանալու խնդիրների մասին: Հարցումների եւ տեղացի մենթորների օգնությամբ արված հետագա ուսումնասիրությունները ցույց տվեցին, որ Մուլշի Տալուկայում բժշկական սխալները կրթության պակասից է, իսկ բուժօգնությունն անբավարար է սոցիալ-տնտեսական, մշակութային եւ ենթակառուցվածքային խնդիրների պատճառով։ Չնայած Հնդկաստանի բնակչության 68,4 տոկոսն ապրում է գյուղական վայրերում, դրանց բաժին է հասնում Հնդկաստանի առողջապահական ենթակառուցվածքների միայն 25 տոկոսը: «Բուժզինվորներ» նախագծի նպատակն է բարելավել առողջապահության վիճակը Մուլշի Տալուկայում՝ կանխարգելիչ եւ ախտորոշիչ գործընթացով: Առաջին հերթին, դրան հասնում են գիտության, ախտանշանների եւ տարածված հիվանդությունների բուժման վերաբերյալ դասընթացների, առաջին բուժօգնության հիմնական հմտությունների ուսուցման եւ դպրոցների անձնակազմի, գյուղի բնակիչների առողջապահական ապահովագրության սխեմաների եւ Սոցիալ-առողջապահության ոլորտի հավատարմագրված աշխատողների (ASHA) բժշկական հետագա վերապատրաստումների կազմակերպմամբ: Ախտորոշման նպատակով թիմն առողջապահական ճամբարներ կկազմակերպի Մուլշի Տալուկայում՝ բժշկական օգնությունն ավելի հասանելի դարձնելու համար: Նրանց նպատակը հստակ է. «Մենք ձգտում ենք խրախուսել տեղացիներին անկախ եւ տեղեկացված որոշումներ կայացնել իրենց առողջության վերաբերյալ»:
Խոսելով նախագծի վրա աշխատելու մասին՝ թիմի անդամ Պրյանկա Չահահրիան ասում է. «Ես հասկացա, որ համայնքին օգնելու իմ ցանկությունը բավարար չէ: Մենք պետք է աշխատենք այն ուղղությամբ, թե ինչի կարիք ունեն մեր շահառուները, եւ ոչ թե՝ ինչ է մեր կարծիքով անհրաժեշտ նրանց: Մենք պետք է ողջամտորեն ընդունենք, որ երբեմն լավագույն քայլը մտքերին ազատություն տալն է»:
UWC Հարավարեւելյան Ասիա՝ «ՆՐԱ ճամփորդությունը» (HER Journey) նախագիծ
«ՆՐԱ ճամփորդությունը» նախաձեռնության նպատակն է պաշտպանել Սինգապուրում օտարազգի տնային աշխատողների (FDWs) իրավունքները եւ աջակցել նրանց: Թիմը հույս ունի հասնել դրան եռակողմ մոտեցմամբ. (1) տեղի հասարակական կազմակերպությունների հետ համագործակցությամբ նրանք սոցիալական հոլովակներ են պատրաստում՝ «Իմացի՛ր, քո իրավունքները» խորագրով, որոնք լուծումներ են առաջարկում աշխատանքային իրավունքների վեճերի վերաբերյալ: (2) Ջանքեր են գործադրում հանրությանը (հատկապես գործատուներին) կրթելու ուղղությամբ, ինչի համար մշակել են «Փոխըմբռնման մարտահրավեր» (Empathy Challenge) թղթախաղը, որտեղ խաղացողները հանդես են գալիս դերերով՝ որպես տնային աշխատող եւ գործատու, բանակցություններ վարում աշխատանքի ընթացքում ծագած խնդիրների լուծման ուղղությամբ: (3) Թիմն օտարազգի տնային աշխատողների հետ հարցազրույցների հիման վրա պատրաստել է փոդքասթեր, որտեղ նրանք ներկայացնում են իրենց միգրացիոն պատմությունը և խորհուրդներ տալիս գործընկերներին: Հետադարձ հայացք գցելով նախագծի անցած ճանապարհին՝ թիմի անդամ Սինչան Լյու (Քերըն) գրում է. «Մեր նախագիծը երկար ճանապարհ է անցել այն պահից, երբ 2019 թ. մայիսին կապ հաստատեցինք Միգրանտ աշխատողների եւ Տնային աշխատողների կենտրոնների հետ: Մենք մեզ համար նպատակներ սահմանեցինք եւ բաց ենք վերափոխումների համար՝ ելնելով մեր հնարավորություններից: Մենք ուսումնասիրում ենք արձագանքներն ու պարբերաբար շտկումներ անում: Չնայած կորոնավիրուսի համավարակի պատճառով ցրված ենք աշխարհով մեկ, մենք շարունակում ենք աշխատել հեռավար»:

Young Aurora 2020: The three Finalists announced
The Aurora Humanitarian Initiative announced on Tuesday that Project Teams from UWC East Africa in Tanzania, UWC Mahindra College in India and UWC South East Asia in Singapore have been selected as the three finalist teams to proceed to the final of Young Aurora 2020.
"We congratulate all three teams as they prepare to present their projects to the final jury on November 3. We are so proud of all students who, despite all changes and disruptions to their educational journeys due to Covid-19, did not let this stop them from putting their humanitarian ideas into action, in this year where they are especially needed,} the Initiative said in a statement.
Reflecting on the importance of Young Aurora, Juliana Bitarabeho, member of the Global Shapers Community Kampala Hub and of the Young Aurora 2020 Pre-Selection Panel, shares: “The Young Aurora Initiative is special because it teaches young people to look outside of themselves and their life bubble to impact others. Empathy is most effective when it transitions from a feeling into an action and I believe this initiative allows the student to participate in that process in a practical way. The project proposals this year were impressive and community centered. They touched on a range of issues -- some even opened my eyes to a few social issues that are not as widely spoken of. Young changemakers really are the future of the world --- I wish each of the teams of young humanitarians the very best.”
The three finalist teams from UWC East Africa in Tanzania, UWC Mahindra College in India and UWC South East Asia in Singapore are now busy preparing to present their projects to the final jury for a chance to win a grant of $4,000 to help them further develop their project. In previous years this event was held in Armenia, however due to ongoing Covid-19 restrictions it will be held online this year. You can read more about each of the finalist projects, and watch their project videos, below.
The Three Finalist Teams:
UWC East Africa with Beehive Divide
Beehive Divide is a project that aims to establish peaceful co-existence between the elephants and villagers in Sanya Hoyee village in Siha District, Tanzania. Due to its location, Sanya Hoyee encounters a human-elephant conflict where lives are lost and crops are destroyed. The team intends to build two protective, elephant-repelling barriers between the fields and elephant corridors - a beehive fence and a chili fence. The beehives will be built by UWC East Africa students in their design rooms out of both wood and recycled plastic. This project will ensure the protection of the endangered elephant species while enabling the Chagga community to thrive in both crop farming and beekeeping to increase food security and reduce poverty. Reflecting on their involvement in the project so far, team member Mariam Jusabani from Tanzania says: “We started off with a very small plan and had never imagined getting to this stage, I have learned that with determination, even a small initiative can prove to positively impact countless lives.”
UWC Mahindra College with MedRangers
The MedRangers project started when a woman from Sadhana village told the team about her challenges in receiving medical assistance in rural areas. Further inquiry, through surveys and local mentors, revealed that medical malpractice in Mulshi-Taluka, caused by a lack of health education and medical assistance was worsened by socioeconomic, cultural, and infrastructural factors: Despite housing 68.4% of India's citizens, rural areas receive only 25% of India’s health infrastructure. MedRangers aims to improve health outcomes in rural Mulshi-Taluka through preventive and diagnostic approaches. Primarily, this is achieved by conducting educational workshops on the science, symptoms, and treatments of prevalent diseases, basic first-aid skill training, and health-insurance schemes for school staff and villagers, and by facilitating further medical training for Accredited Social Health Workers (ASHA). For diagnosis, the team will organize health camps in Mulshi-Taluka to further increase access to medical assistance. Their aim is clear:  “We aspire to empower the local population to make independent and informed decisions about their health.”
Speaking about what the team have learnt so far with the project, team member Priyanka Chahahria shares: “While working on this project, I had the realization that my will to contribute back to the community is not enough. We must work for what is desired by our stakeholders and not what we deem fit for them. We have to remain mindful that, when needed, sometimes the best thing we can do is to let our ideas go.”
UWC South East Asia with HER Journey
The HER Journey initiative aims to advocate for and empower Foreign Domestic Workers (FDWs) from Singaporean households. FDWs often face linguistic and cultural barriers, employment conflicts and labour rights violations. The team hopes to achieve this aim through a three-pronged approach: (1) In collaboration with local NGOs, they are developing educational videos titled ‘Know Your Rights’ for FDWs that feature solutions to common labor rights disputes. (2) In their efforts to educate the public (especially employers), they designed the Empathy Challenge card game, where players roleplay as FDWs and employers, and negotiate solutions to challenges in their employment process. (3) The team has also created podcasts based on interviews with FDWs, where they share their personal migration stories and advice for fellow workers. Looking back at the journey the project has been on so far, team member Xinchang Liu (Karen) writes: “Our project has come a long way since the first liaison with the Migrant Workers’ Center and the Center for Domestic Employees in May 2019. We set clear goals for ourselves and are open to adjustments according to our limitations. We go over feedback and constantly make revisions. Although we’ve been scattered around the world over the COVID-19 outbreak, we persist to operate remotely.”
Photo: Teams from left to right: UWC South East Asia; UWC East Africa; UWC Mahindra College
The Aurora Humanitarian Initiative, founded on behalf of the survivors of the Armenian Genocide and in gratitude to their saviors, is transforming this experience into a global movement based on the universal concept of Gratitude in Action.