Զարգացող Ասիայի տնտեսություններն այս տարի առաջին անգամ կկրճատվեն
Ասիական Զարգացման Բանկի կողմից այսօր թողարկված զեկույցի համաձայն վերջին գրեթե վեց տասնամյակների ընթացքում Զարգացող Ասիայի տնտեսություններն այս տարի առաջին անգամ կկրճատվեն, սակայն վերականգնումը կվերսկսի հաջորդ տարի, երբ տարածաշրջանը կսկսի դուրս գալ թագավարակի համավարակի (COVID-19) արդյունքում հասցված տնտեսական ավերածություններից։
Ասիական զարգացման հեռանկարները 2020-ի թարմացման շրջանակներում զարգացող Ասիայի համար այս տարի կանխատեսվում է -0.7% ՀՆԱ աճ, որը 1960-ականների սկզբներից ի վեր առաջին բացասական աճը կլինի։ Աճը կհասնի 6.8%-ի 2021թ-ին մասմաբ այն պատճառով, որ աճը կչափվի թույլ 2020թ-ի համեմատ։ Այն միևնույն է հաջորդ տարի արտադրության ծավալը կթողնի COVID-19-ին նախորդող կանխատեսումներից ցածր, որը ենթադրում է «L»-ի տեսքով, այլ ոչ թե «V»-ի տեսքով վերականգնում։ Սպասվում է, որ տարածաշրջանի տնտեսությունների մոտ ¾-ը 2020թ-ին կցուցադրի բացասական աճ։
Ասիական Զարգացման Բանկի հայաստանյան գրասենյակից հայտնում են, որ Ասիական զարգացման հեռանկարները 2020-ի թարմացման շրջանակներում Հայաստանի ՀՆԱ-ի աճը իջեցված է -4%-ի, որը հանդիսանում է 2020թ-ի ապրիլին կանխատեսված -3.5%-ից հետագա անկում։ Սպասվում է, որ ՀՆԱ-ի աճը կավելանա՝ 2021թ-ին հասնելով 3.5%-ի։ COVID-19-ի պայմաններում մեկ տարի առաջ գրանցված 7% ՀՀ տնտեսական աճը դադարեց՝ այս տարվա առաջին կեսին կրճատվելով 5.7%-ով։ ՀՀ-ի համար գնաճի կանխատեսումը ապրիլի 2.8%-ից իջեցվել է 1.4%-ի այս տարի՝ պայմանավորված ներքին և արտաքին թույլ պահանջարկով, նավթի ցածր գնով և բավականին կայուն փոխարժեքով։
«ՀՀ տնտեսության վրա COVID-19-ի ունեցած լիարժեք ազդեցությունը դեռևս պետք է ամբողջությամբ գնահատել, սակայն COVID-19-ի արդյունքում գլոբալ ցնցումը սպասվում է մինչև 2020թ-ի տարեվերջ, որն էլ կհանգեցնի առևտրի, դրամական փոխանցումների և զբոսաշրջության հետագա թուլացման»,- ասել է ԱԶԲ երևանյան գրասենյակի տնօրեն Պաոլո Սպանտիգատին։
«Ասիայի և խաղաղօվկիանոսյան տարածաշրջանի տնտեսությունների մեծ մասը կարող են աճի դժվարին ճանապարհ սպասել մինչ 2020թ-ի տարեվերջ»,- նշել է ԱԶԲ գլխավոր տնտեսագետ Յասույուկի Սավադան։ «COVID-19-ի արդյունքում ստեղծվող տնտեսական վտանգը մնում է լուրջ, քանի որ երկար առաջին ալիքները կամ կրկնվող բռնկումները կարող են պահանջել զսպող լրացուցիչ միջոցների նախաձեռնում։ Համավարակի դեմ պայքարի հետևողական և համակարգված քայլերը, քաղաքականության առաջնահերթություններով, որոնք ուղղված են պաշտպանելու այն մարդկանց կյանքերը կամ կենսապահովման միջոցները, որոնք արդեն իսկ ամենախոցելին են, ինչպես նաև աշխատանքին անվտանգ վերադարձի և բիզնես ակտիվության վերականգնման ապահովումը կշարունակի շատ կարևոր լինել, որպեսզի տարածաշրջանի վերականգնումը լինի ներառական և կայուն»։
Երկարաձգված COVID-19-ի համավարակը մնում է աճի հեռանկարների վատացման ամենամեծ ռիսկն այս և հաջորդ տարի։ Ռիսկը մեղմելու նպատակով տարածաշրջանի երկրների կառավարությունները լայնամասշտաբ պատասխան միջոցառումներ են նախաձեռնել, այդ թվում նաև քաղաքականության աջակցման փաթեթներ, հիմնականում եկամուտների աջակցման, որը կազմում է  3.6 տրիլիոն դոլար, որն էլ համարժեք է տարածաշրջանային ՀՆԱ-ի մոտ 15%-ին։
Իրավիճակի վատացման մյուս բացասական ռիսկերը բխում են աշխարհաքաղաքական լարվածությունից, այդ թվում նաև Միացյալ Նահանգների և Չինաստանի Ժողովրդական Հանրապետության (ՉԺՀ) առևտրա-տեխնոլոգիական հակամարտության սրումից, ինչպես նաև ֆինանսական խոցելիությունից, որը կարող է սրվել ձգձգված համավարակի պատճառով:
ՉԺՀ-ն տարածաշրջանի շատ քիչ տնտեսություններից մեկն է, որին հաջողվել է հաղթահարել տնտեսական անկումը։ Ակնկալվում է, որ այն այս տարի կաճի 1,8%-ով, իսկ 2021թ-ին՝ 7,7%-ով, իսկ հանրային առողջապահության ոլորտում իրականացված բարեհաջող միջոցառումները աճի համար հիմք կապահովեն։  Հնդկաստանում, որտեղ փակումը առաջացրեց սպառողական և բիզնես ծախսերի կանգ, ֆիսկալ տարվա առաջին եռամսյակում ՀՆԱ-ն կրճատվեց ռեկորդային 23.9%-ով և կանխատեսումների համաձայն 2020 ՖՏ-ում կանխատեսվում է, որ կկրճատվի 9%-ով, իսկ հետո՝ 2021թ-ին կվերականգնվի 8%-ով։
Սպասվում է, որ Ասիայի զարգացող երկրների ենթաշրջաններում այս տարի կնկատվի բացասական աճ՝ բացառությամբ Արևմտյան Ասիայի, որը կանխատեսումների համաձայն կաճի 1.3%-ով և խիստ կաճի մինչև 7.0%-ի 2021թ-ին։ Որոշ երկրներ, որոնք էապես կախված են առևտրից և զբոսաշրջությունից, մասնավորապես խաղաղօվկիանոսյան տարածաշրջա-նում և Հարավային Ասիայում, այս տարի կկանգնեն երկնիշ կրճատման առաջ։ Կանխատեսումների համաձայն ենթադրվում է, որ Ասիայի զարգացող երկրների մեծ մասը կվերականգնվի հաջորդ տարի, բացառություն կկազմեն խաղաղօվկիանոսյան տարածաշրջանի որոշ երկրներ, ներառյալ Կուկի կղզիները, Միկրոնեզիայի դաշնային նահանգները, Մարշալյան կղզիները, Պալաուն, Սամոան և Տոնգան։
Գնաճի կանխատեսումը Ասիայի զարգացող երկրների համար վերանայվել և ապրիլին կանխատեսված 3.2%-ից իջեցվել է մինչև 2.9%-ի՝ պայմանավորված նավթի համար պահպանվող ցածր գնով և թույլ պահանջարկով։ Ակնկալվում է, որ 2021թ-ն գնաճը կկրճատվի մինչև 2.3%-ի։
2020 Ասիայի զարգացման հեռանկարների թարմացված տարբերակում կա թեմատիկ գլուխ՝ «Կազդուրումը անհանգիստ ժամանակներում» վերնագրով, որտեղ քննարկվում է լավ ինքնազգացողության կարևորությունը, երբ համայնքները կվերականգնվեն ֆիզիկական և հոգեկան առողջության վրա COVID-19-ի ունեցած հետևանքներից։ Այս գլխում բացատրվում է, որ լավ ինքնազգացողությունը կարող է ներառական տնտեսական աճի շարժիչը լինել, եթե տարածաշրջանն օգտագործում է կազդուրման իր հարուստ ավանդույթները և եթե կառավարությունները համապատասխան քաղաքականություն վարեն։
ԱԶԲ-ն ձգտում է հասնել  բարգավաճ, ներառական, դիմակայուն և կայուն Ասիայի և Խաղաղօվկիանոսյան տարածաշրջանի ձևավորմանը՝ միևնույն ժամանակ պահպանելով ծայրահեղ աղքատությունը վերացնելուն ուղղված իր ջանքերը։ Հիմնադրվելով 1966թ-ին՝ այն ունի 68 անդամակից երկիր, որից 49-ը՝ տարածաշրջանից։

Economies across developing Asia will contract this year for the first time in nearly six decades but recovery will resume next year, as the region starts to emerge from the economic devastation caused by the coronavirus disease (COVID-19) pandemic, according to a report released by the Asian Development Bank (ADB) on Monday.
The Asian Development Outlook (ADO) 2020 Update forecasts -0.7% gross domestic product (GDP) growth for developing Asia this year—marking its first negative economic growth since the early 1960s. Growth will rally to 6.8% in 2021, in part because growth will be measured relative to a weak 2020. This will still leave next year’s output below pre-COVID-19 projections, suggesting an “L”-shaped rather than a “V”-shaped recovery. About three-quarters of the region’s economies are expected to post negative growth in 2020.
The ADO 2020 Update has lowered its GDP growth for Armenia to -4%, a further drop from the -3.5% that was projected in April 2020. GDP growth is expected to pick up to 3.5% in 2021. Under COVID-19, Armenia’s economy reversed 7.0% growth a year earlier to contract by 5.7% in the first half of this year. The inflation forecast for Armenia is revised downwards to 1.4% this year from 2.8% forecast in April, due to continued weak demand at home and abroad, low oil prices, and a fairly stable exchange rate. “The full impact of the COVID-19 pandemic on the Armenian economy is yet to be fully assessed, but global disruption from COVID-19 is expected for the rest of 2020, further weakening trade, remittances, and tourism,” said ADB Country Director for Armenia Paolo Spantigati.
“Most economies in the Asia and Pacific region can expect a difficult growth path for the rest of 2020,” said ADB Chief Economist Yasuyuki Sawada. “The economic threat posed by the COVID-19 pandemic remains potent, as extended first waves or recurring outbreaks could prompt further containment measures. Consistent and coordinated steps to address the pandemic, with policy priorities focusing on protecting lives and livelihoods of people who are already most vulnerable, and ensuring the safe return to work and restart of business activities, will continue to be crucial to ensure the region’s eventual recovery is inclusive and sustainable.”
A prolonged COVID-19 pandemic remains the biggest downside risk to the region’s growth outlook this year and next year. To mitigate the risk, governments in the region have delivered wide-ranging policy responses, including policy support packages—mainly income support—amounting to $3.6 trillion, equivalent to about 15% of regional GDP.
Other downside risks arise from geopolitical tensions, including an escalation of the trade and technology conflict between the United States and the People’s Republic of China (PRC), as well as financial vulnerabilities that could be exacerbated by a prolonged pandemic.
The PRC is one of the few economies in the region bucking the downturn. It is expected to grow by 1.8% this year and 7.7% in 2021, with successful public health measures providing a platform for growth. In India, where lockdowns have stalled consumer and business spending, GDP contracted by a record 23.9% in the first quarter of its fiscal year (FY) and is forecast to shrink 9% in FY2020 before recovering by 8% in FY2021.
Subregions of developing Asia are expected to post negative growth this year, except East Asia which is forecast to expand by 1.3% and recover strongly to 7.0% in 2021. Some economies heavily reliant on trade and tourism, particularly in the Pacific and South Asia, face double-digit contractions this year. Forecasts suggest that most of developing Asia will recover next year, except for some economies in the Pacific including the Cook Islands, the Federated States of Micronesia, the Marshall Islands, Palau, Samoa, and Tonga.
The inflation forecast for developing Asia is revised downwards to 2.9% this year from 3.2% forecast in April, due to continued low oil prices and weak demand. Inflation for 2021 is expected to ease further to 2.3%.
The update to ADO 2020 features a theme chapter, Wellness in Worrying Times, which discusses the importance of wellness as communities recover from COVID-19’s toll on physical and mental health. The chapter explains that wellness can be an engine of inclusive economic growth if the region leverages its rich wellness traditions, and appropriate policies are promoted by governments.
ADB is committed to achieving a prosperous, inclusive, resilient, and sustainable Asia and the Pacific, while sustaining its efforts to eradicate extreme poverty. Established in 1966, it is owned by 68 members—49 from the region.