Ռոբերտ Քոչարյանի նախագահության տարիներին խաղողի մթերման գները երեք անգամ բարձրացան. խաղողագործ
Արարատի մարզի Շահումյան գյուղի բնակիչները փակել են մայրուղին, պատճառը խաղողի մթերման խնդիրն է. բերքի մթերման արժեքը մինչև 50 դրամով ցածրացել է, և մեկ կիլոգրամի դիմաց այժմ գյուղացուն առաջարկում են 100 դրամ գումար, շատերը՝ նույնիսկ այդ գնով չեն կարողանում մթերել։
«Մենք ո՞վ ենք մթերողների համար, որ մի հատ էլ գան մեզ հանդիպեն։ Ժողովուրդն իրենց չափ չկա, չեն գալիս, գոնե հանդիպեն։ Իրենց զավոդներն են խաղողի համար էդ գները հայտարարում, բայց չեն գալիս, որ մեզ լսեն, մեր հարցը լուծեն։ Վարկերով ենք ամեն ինչ արել, բայց հիմա վարկը մարելու համար գումար չենք ունենա, եթե իրենց սահմանած գնով ծախենք»,- նշեց է ակցիայի մասնակիցներից մեկը։
Ի հակադրում համագյուղացու, խաղող մթերողներից մեկն էլ ասաց, որ մթերող արտադրամասերը ոչ մի մեղք չունեն, քանի որ իրենք էլ իրենց հնարավորության չափով են մթերում. «Սա մարզպետի, կառավարության, նախարարների լուծելու հարցն է։ Կառավարությունը պետք է թելադրի։ Իսկ վարչապետն էլ ասում է՝ որոշողը ժողովուրդն է։ Դե ժողովո՞ւրդ է որոշողը, որոշում է մթերման գինը՝ 150 դրամ։ Լավ է, որ ավելի շատ չենք ուզում։ 150 դրամն էլ նորմալ չի, բայց էդ գնով վաճառելու դեպքում մարդիկ գոնե կարող են գոյատևել ու եկող տարի էլ այս գործը շարունակել»։
Իսկ ներկայիս առաջարկվող պայմաններում, ըստ գյուղացիների, հնարավոր չի լինի ապրել։ Նրանցից ոմանք հիշեցին, որ տարիներ առաջ մի անգամ վերացրել են խաղողի այգիները, քանի որ մթեման գինը մինչև 40 դրամ է եղել, ապա տարիներ անց նորից այգի են տնկել։
«Ռոբերտ Քոչարյանի նախագահության տարիներին խաղողի մթերման գները երեք անգամ բարձրացան, մարդուն բռնել կալանավորել են»,- ասաց ցուցարարներից մեկը:
Նա որոշեց, որ պետք է ճանապարհը փակ պահեն, որպեսզի մարզպետը մոտենա իրենց. «Էսօրվա դրությամբ սաղս պարտքերի մեջ թաղված ենք, եկեք շոշ փակենք։ Յոթ մլն դրամ վարկ եմ վերցրել, ո՞նց պիտի փակեմ։ Եկեք ավտոներով շոշը փակենք։ Ժողովրդի հետ էս ինչ են անում, մեր վրա էս ինչ են դրել։
Ցուցարարներից մեկն էլ նշեց, որ վարչապետը պետք է այս հարցին լուծում տա, քանի որ հենց այս մարդիկ են երկու տարի առաջ կանգնել իր կողքին։
«Երեսուն տոննա խաղող ունեն, ո՞նց հարյուր դրամով վաճառեմ։ Բանկերը թալանում են մեզ, որ եղած վարկերը փակեմ, պիտի «դաբավոչնի» փող վերցնեմ բանկից։ Ուսանող ունեմ, երեխա ունեմ, թոռ ունեմ։ Կերան, ծծեցին էս ժողովրդի կյանքը։ Հենա, մեզ ավտոյի տակ գցեք, պրծնենք։ Ո՞նց ապրեմ, մի հատ կլառնետի մուշտուկով են գրադուսը չափում։ Բացի այդ, քաշի մեջ են խաբում։ Փաշինյան, Փաշինյան, կերավ մեզ էդ Փաշինյանը, այ մարդ, կերավ։ Թող պետական զավոդ սարքի։ Կամ ո՞նց է լինում, որ Ծառուկյանը 150 դրամով է մթերում, իսկ Ալեքսանյանը՝ չի կարողանում։ Պիտի հասկանան, որ մեծ զավոդներն են գին որոշողը»,- ասաց նա։
Ակցիայի մասնակիցները նշեցին նաև, որ Սամվել Ալեքսանյանի գործարանը «սեղանի սորտ» խաղողը չի ընդունում, թեև գյուղացիների բերքի 80%-ը հենց այդ տեսակի խաղող է.
«Իմ ունեցածը այսպես է՝ 50% սեղանի սորտ, 50%՝ տեխնիկական։ Հիմա ի՞նչ անեմ այդ սեղանի սորտը։ Բա խի՞ էին անցած տարի ընդունում։ Մարդկանց բերքը մնացել, փչանում է, ի՞նչ անենք»։
Նրանք տեղեկացրին նաև, որ գործարանները մթերման ենթական խաղողների ցանկում այնպիսի անուններ են նշել, որ որևէ մեկին այդ տեսակը ծանոթ չէ. «Ամեն ինչ անում են, որ մեզ տուպիկ գցեն»։
Ի վերջո, բողոքի ակցիայի արդյունքում, Սամվել Ալեքսանյանին պատկանող գործարանը գյուղացիներին խնդրել է մինչև օգոստոսի 20-ը  սպասել։ Թեև խաղողագործներից ոմանք դեմ էին սպասելուն, քանի որ վստահ էին, որ այդ օրն էլ խնդրելու են մինչև օգոստոսի 25 սպասել, այնուամենայնիվ, իրենք համաձայնեցին բացել ճանապարհը։

Акция виноградарей из села Шаумян: В годы президентства Роберта Кочаряна цены на закупку винограда втрое повысились
17:39 16/09/2020
Жители села Шаумян Араратской области Армении перекрыли трассу Ереван – Ерасх, причина – проблема с закупкой винограда. Стоимость снизилась на 50 драмов, сейчас за 1 кг винограда фермерам предлагают 100 драмов. Но многие даже по такой стоимости не могут реализовать свой урожай.
«Кто мы такие для закупщиков, чтобы они с нами ещё и встретились. Именно на их заводах устанавливают подобные цены, но не хотят даже встретиться с нами, решить наш вопрос. Мы брали кредитные средства, но сейчас у нас не будет средств, чтобы погасить кредит, если продадим по их ценам», – отметил один из участников акции.
В ответ на это, один из закупщиков винограда сказал, что закупающие заводы ни в чем не виноваты, поскольку закупают в рамках своих возможностей.
А в предлагаемых сейчас условиях, по словам фермеров, невозможно жить. Некоторые из них вспомнили, что годами ранее однажды просто забросили сады винограда, поскольку закупочные цены составляли 40 драмов, затем, спустя годы, вновь посадили сады.
«В годы президентства Роберта Кочаряна цены на закупку винограда втрое повысились, а его сейчас судят», – отметил один из участников акции.
Он подчеркнул, что дорога должна оставаться закрытой, чтобы губернатор встретился с ними. «На сегодняшний день все мы в долгах, давайте будем перекрывать дороги. У меня кредит на 7 млн драмов, как мне его закрыть? Что же вы делаете с народом?».
Один из участников акции подчеркнул, что премьер-министр РА Никол Пашинян должен решить этот вопрос, поскольку именно эти люди два года назад поддержали его.
«У меня 30 тонн винограда, как мне продать это за 100 драмов? Банки грабят нас, чтобы погасить кредит, мне нужно взять дополнительный из банка. У меня есть дети-студенты, внуки. Как мне жить дальше. Пашинян, Пашинян, да достал уже этот Пашинян. Пусть построит государственный завод. Как же так, вот Царукян закупает виноград за 150 драмов, а Алексанян что, не может? Должны понять, что именно крупные заводы устанавливают цены», – подчеркнул он.
Участники акции отмечают также, что предприятие Самвела Алексаняна не принимает виноград «столового сорта», однако, 80% винограда фермеров – виноград именно этого сорта.
«У меня 50% – виноград столового сорта, а 50% – технического. Что мне делать со столовым сортом? Так почему его принимали в прошлом году? Что нам делать, портится урожай людей», – отметил он.
Они сообщили также, что закупщики в списке сортов винограда, подлежащих закупке, указали такие имена, с которыми никто не знаком: «Делают всё, чтобы поставить нас в тупик».
Отметим, что по итогам акции протеста представители принадлежащего Самвелу Алексаняну завода попросили подождать фермеров до 20 сентября. Несмотря на то, что некоторые из фермеров против этого, поскольку уверены, что затем их попросят подождать до 25 сентября, тем не менее, они открыли дорогу.