Պատերազմում վիրավորված երկու տղա ունեմ, ինչո՞վ պետք է պահեմ իրենց ընտանիքները. խաղողագործ
Արարատի մարզի Շահումյան գյուղի բնակիչները փակել են մայրուղին, պատճառը խաղողի մթերման խնդիրն է. բերքի մթերման արժեքը մինչև 50 դրամով ցածրացել է, և մեկ կիլոգրամի դիմաց այժմ գյուղացուն առաջարկում են 100 դրամ գումար, շատերը՝ նույնիսկ այդ գնով չեն կարողանում մթերել։
«Անցած տարի խաղողն ընդունել են 150 դրամով, իսկ այս տարի մի տեսակը դարձրել են 100, մյուսն էլ՝ 130 դրամ։ Դա գումար չի, որ մենք բերքը վաճառենք։ Պատերազմում վիրավորված երկու տղա ունեմ, ինչո՞վ պետք է պահեմ իրենց ընտանիքները, վարչապե՞տն է գալու պահի։ Գիտեք ինչ, ոչ մեկը մեզ համար ոչինչ չի անում։ Ու ոչ միայն վարչապետը..., պարոն Ծառուկյանի հետ էլ 20-30 տոննայի պայմանագիր ունենք, բայց ասում են 15 տոննա բերեք։ Ինչի՞ համար։ Խի՞ են պայմանագիր կապել, հիմա էլ քչացնում են, ասում են՝ հիվանդություն կա, չենք կարողանում մթերել»,- նեղսրտած նշեց խաղողագործներից մեկը։
Մյուսն էլ հակադարձեց՝ գիտեք ինչ, գոնե թող մյուսներն էլ Ծառուկյանի պես 150 դրամով մթերեն, դա էլ չեն անում։
«Այդ ոնց է, որ անցած տարի 150-ով են մթերել խաղողն ու տակ չեն տվել, հիմա չեն մթերում՝ ասելով, թե տակ կտանք։ Մենք չենք կարողանում մթերողներին տեսնել, որ մեր խնդիրը բարձրացնենք, այս տարբերակով գոնե հույս ունենք, որ մեր ձայնը կլսեն»,- հույս հայտնեց գյուղացիներից մեկը։
Մեկ ուրիշ խաղողագործ էլ տեղեկացրեց, որ Պռոշյանի գինու և կոնյակի գործարանն իր խանութն ունի, որտեղ մեկ շիշ կոնյակը 45-60 հազար դրամով է վաճառվում, և այժմ գյուղացուց այդ գնով մեկ տոննա խաղաղ են ուզում գնել. «Դա մարդկությո՞ւն է»։
Խաղողագործների մի մասը նշում է, եթե ՀՀ-ում պահանջարկ չկա, թող իշխանությունները բանակցեն, որ բերքն արտահանվի Վրաստան. այնտեղ մեծ պահանջարկ կա, մյուսն էլ՝ հավելեց՝ գյուղացու խնդիրը չէ, թե ուր կտանեն բերքը, կարևոր է, որ ստանդարտ գին սահմանվի, որպեսզի ժողովուրդն էլ հասկանա՝ ինչ անել։
«Ռուսաստան արտագնա աշխատանքի չենք գնացել, վարկ ենք վերցրել, խաղող մշակել, ու բնական է, որ բերքը շատ է։ Բայց եթե մենք վարկով ենք մշակել այս բերքը, հենց ինքնարժեքը գրեթե 100 դրամի է հասել, այդ դեպքում վարկը ո՞նց փակենք»,- ասաց խաղողագրծներից մեկը, մյուսն էլ, շարունակելով համագյուղացու միտքը, տեղեկացրեց, որ 1500 մետր այգի ունի, և միայն 80 հազար դրամ միջատների դեմ թույներ գնելու համար է ծախսել, 36 հազար դրամ էլ տվել է այգին «սրսկողին»։
Կամ եթե անգամ խաղողի ինքնարժեքի գումարը ստացան, ապա ինչո՞վ պետք է ապրեն. այս  հարցը ևս գյուղացիներին խիստ մտահոգում է։  Բոլոր գործարանները նրանց նույնն են ասել՝ ձետնո՞ւ է 100 դրամով, բերեք, ո՞չ՝ ուրեմն խաղողը չի մթերվի։
«Չգիտենք՝ ինչ կարգով, բայց թող պետությունն աջակցի գործարաններին, որ իրենք էլ կարողանան մթերել։ Չնայած, այդ գործարաններին երկու տարով անտոկոս վարկ են տրամադրել. դա նշանակում է, որ յուրաքանչյուր գործարան կարող է 150 դրամով 20 հազար տոննա խաղող մթերել»,- շեշտեց խաղողագործներից մեկը։

«У меня два сына ранены на войне, как мне содержать их семьи?» Акция виноградарей из села Шаумян
Жители села Шаумян Араратской области Армении 16 сентября перекрыли трассу Ереван – Ерасх. Они недовольны низкими ценами на закупку урожая винограда. Стоимость снизилась на 50 драмов, сейчас за 1 кг винограда фермерам предлагают 100 драмов. Но многие даже по такой стоимости не могут реализовать свой урожай.
«В прошлом году они принимали виноград по 150 драмов за 1 кг, а в этом году за один сорт установили цену в 100 драмов, а за другой – 130 драмов. Это не деньги, чтобы продавать урожай. У меня два сына ранены на войне, как мне содержать их семьи, премьер-министр сделает это за меня? Знаете что, для нас никто ничего не делает. И не только премьер-министр ... у нас также есть контракт на 20-30 тонн с господином Царукяном, но они говорят, что закупят 15 тонн. Как так? Для чего тогда заключили контракт, а сейчас сокращают объемы? Говорят, что все дело в заболевании, не могут закупить», – посетовал один из виноградарей.
Другой возразил: знаете что, пусть хотя бы другие закупают по цене в 150 драмов, как Царукян, они и этого не делают.
«Как получилось, что в прошлом году они закупили виноград по цене 150 драмов за 1 кг и не понесли убытков, а теперь не закупают, говоря, что понесут убытки? Мы не можем увидеть закупщика, чтобы поднять свою проблему. Надеемся, что хотя бы так услышат нас голос», – сказал один из жителей села.
Другой виноградарь сообщил, что у Прошянского винно-коньячного завода есть собственный магазин, где бутылка коньяка продается по цене в 45-60 тысяч драмов, а сейчас они предлагают такую цену за 1 кг винограда. «Разве это по-человечески?» – спросил он.
Некоторые виноградари говорят: если в Армении нет спроса, пусть власти договариваются об экспорте урожая в Грузию, там большой спрос. Другой участник акции добавил: это не проблема фермеров, что закупщик сделает с урожаем, важно установление стандартной цены, чтобы люди понимали, что делать.
«Мы не поехали на заработки в Россию, брали кредит, выращивали виноград и, естественно, что урожая много. Но если мы выращивали этот урожай на кредитные средства, себестоимость уже достигла почти 100 драмов. Как мы сможем в таком случае погасить кредит?» – отметил участник акции.
Виноградари отмечают: или даже если они получат сумму, равную стоимости винограда, на что им жить? Во всех предприятиях им говорят одно и то же: если устраивает по цене 100 драмов за кг – приносите, в противном случае виноград не будут закупать.
«Мы не знаем, в каком порядке, но пусть государство окажет содействие предприятиям, чтобы и они могли закупать урожай. Правда, этим предприятиям были предоставлены беспроцентные кредиты сроком на два года. Это означает, что каждое предприятие может купить 20 000 тонн винограда за 150 драмов за кг», –сказал один из виноградарей.