2021-ին ՀՀ-ն հյուրընկալելու է տասնյակ նոբելյան մրցանակակիրների, աշխարհահռչակ գիտնականների, արվեստագետների
Հայաստանում հաջորդ տարի իրականացվելու է աշխարհի ամենամեծ գիտական, մշակութային փառատոնը, որի ընթացքում ՀՀ-ն հյուրընկալելու է տասնյակ Նոբելյան մրցանակակիրների, աշխարհահռչակ գիտնականների, արվեստագետների: Ասուլիսում ասաց կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարար Արայիկ Հարությունյանը:
Նրա խոսքով, մեկ շաբաթ շարունակ աշակերտների, ուսանողների համար համար հանդես են գալու դասախոսություններով, կազմակերպվելու է տարաբանույթ միջոցառումներ:
Խոսելով բարեփոխումերի մասին, ԿԳՄՍ նախարարի ներկայացմամբ, հիմնական բարեփոխումները տեղի են ունենում հանրակրթության ոլորտում, անցած տարվանից մեկնարկած հանրակրթական պետական չափորոշիչները դրվել են քննարկման, որոշման նախագիծն կառավարության աշխատակազմում է, մոտ ժամանակներում կընդունվի:
Նա նշեց, որ ներկայում տեղի է ունեն առարկայական չափորոշիչների քննարկում, որը Հայաստանի պատմության մեջ աննախադեպ է, որովհետև երբեք առարկայական չափորոշիչների նման քննարկում, նման բաց քննարկում չեն ունեցել: Ա. Հարությունյանի խոսքով, e-draft-ում նախագծերը ստացել են ավելի քան 2000 առաջարկ, ամենաքննարկվողներից են, քննարկումներում ներգրաված են եղել շուրջ 6000 ուսուցիչ, ակադեմիական շրջանակներից ստացել ենք տարբեր առաջարկներ:
Նրա ներկայացմամբ, ընթացքի մեջ են կրթության, մշակույթի, գիտության, երիտասարդության, սպորտի 2021-25 թթ ռազմավարության մշակման աշխատանքները:
Ա. Հարությունյանն ասաց, որ այս տարի ընդունվել է Նախադպրոցկան կրթության մասին օրենքը, որն ամբողջությամբ փոխվել է: Հանրակթրության մասին օրենքում համակարագային բնույթի փոփոխություններ են եղել:
Նախարարի կարծիքով, Բարձագույն կրթության և գիտության մասին օրենքն այս տարվա ամենամեծ բարեփոխումն է, որ տեղի է ունենալու, օրենքը կառավարությունում է, այս ամիս կուղարկվի ԱԺ:

В 2021 году в Армению приедут десятки лауреатов Нобелевской премии, всемирно известных ученых
В следующем году в Армении пройдет крупнейший в мире научный и культурный фестиваль, в ходе которого в Армению приедут десятки лауреатов Нобелевской премии, всемирно известных ученых и деятелей искусства. Об этом на пресс-конференции сообщил министр образования, науки, культуры и спорта Армении Араик Арутюнян.
По его словам, в течение недели для школьников и студентов они выступят с лекциями, будут организованы различные мероприятия.
Что касается реформ, то, по словам министра ОНКС Армении, основные реформы происходят в сфере общего образования, с прошлого года государственные образовательные стандарты вынесены на обсуждение, проект решения – в аппарате правительства, он будет принят в ближайшее время.
Он отметил, что в настоящее время проводится обсуждение предметных стандартов, что является беспрецедентным в истории Армении, потому что никогда не было такого обсуждения предметных стандартов, столь открытой дискуссии. По словам А. Арутюняна, на e-draft по проектам поступило более 2000 предложений, они являются одними из самых обсуждаемых, в обсуждениях приняли участие около 6000 учителей, получены различные предложения из академических кругов.
Как указал министр, сейчас идет разработка стратегии в области образования, культуры, науки, молодежи и спорта на 2021-25 годы.
А. Арутюнян сообщил, что в этом году был принят закон о дошкольном образовании, который был полностью изменен. В закон об общем образовании внесены системные изменения.
По словам министра, Закон о высшем образовании и науке – самая большая реформа, которая будет проведена в этом году, закон находится в правительстве, он будет направлен в Национальное Собрание в этом месяце.