Մարտից ի վեր 366 լրագրող է մահացել COVID-19-ից
Վարակը խլեց լրատվամիջոցների աշխատողների կյանք 47 երկրներից: Բացի այդ, սպանվել է եւս 54 լրագրող: Այս մասին գրում է korrespondent-ը։
Մարտից ի վեր, աշխարհի 47 երկրներում առնվազն 366 լրագրող է մահացել կորոնավիրուսից: Այս մասին հայտնել է «Press Emblem Campaign»-ը (PEC)  սեպտեմբերի 16-ին:
«Մարտի սկզբից կորոնավիրուսից մահացել է առնվազն 366 լրագրող՝ 47 երկրից: Բացի այդ, հունվարից 54 լրագրող է սպանվել տարբեր պատճառներով: Այս տարի սպանված լրագրողների ընդհանուր թիվը 400-ից ավելին է», - ասել է  PEC-ի գլխավոր քարտուղար Բլեզ Լեմպենը:
Լեմպենը նշել է, որ վերջերս Հնդկաստանում արձանագրվել է համաճարակի պատճառով լրատվամիջոցների աշխատողների մահվան կտրուկ աճ:
Միևնույն ժամանակ, ընդհանուր առմամբ, համաճարակը 205 լրագրողի կյանք է խլել Լատինական Ամերիկայում, 90-ը՝ Ասիայում, 28-ը՝ Եվրոպայում, 22-ը՝ Աֆրիկայում և 21-ը՝ Հյուսիսային Ամերիկայում: Լրագրողների մեծ մասը զոհվել է Պերուում՝ 82, որին հաջորդում են Էկվադորը՝ 40 լրագրող, Հնդկաստանը՝ 36, Բանգլադեշը՝ 31, Մեքսիկան՝ 26, Միացյալ Նահանգները՝ 20, Բրազիլիան՝ 19 և Պակիստանը՝ 10, Բոլիվիան, Մեծ Բրիտանիան և Նիգերիան՝ յուրաքանչյուրը 8 լրագրող:
Կազմակերպությունն ընդգծում է, որ կորոնավիրուսից լրագրողների մահվան փաստացի թիվն ավելի մեծ է, քանի որ որոշ երկրներ չեն հայտնում նրանց մահվան մասին:

С марта в мире от коронавируса скончались 366 журналистов
В мире с марта от коронавируса умерли по меньшей мере 366 журналистов в 47 странах. Об этом сообщает Press Emblem Campaign в среду, 16 сентября.
"По меньшей мере 366 журналистов из 47 стран умерли от коронавируса с начала марта. Кроме того, с января по разным причинам были убиты 54 журналиста. Общее число погибших журналистов в этом году более 400", - заявил генсек PEC Блез Лемпен.
Резкое увеличение смертности среди сотрудников СМИ из-за пандемии в последнее время фиксируется в Индии, пояснил Лемпен.
В то же время за два месяца, с 1 июля до начала сентября, количество умерших от коронавируса журналистов удвоилось.
При этом в целом пандемия унесла жизни 205 журналистов в странах Латинской Америки, 90 - в Азии, 28 - в Европе, 22 - в Африке и 21 - в Северной Америке. Больше всего журналистов умерло в Перу - 82, далее следуют Эквадор - 40 журналистов, Индия- 36, Бангладеш - 31 Мексика - 26, в США - 20, Бразилия - 19 и Пакистан - 10, Боливия, Великобритания и Нигерия - по восемь журналистов.
В организации подчеркивают, что фактическая цифра жертв среди журналистов от коронавируса выше, поскольку некоторые страны не сообщают об их смерти.