«Հրանտ Դինքի» անվան միջազգային մրցանակն այս տարի շնորհվել է իրավապաշտպան Օսման Քավալային
Սեպտեմբերի 15-ին տեղի ունեցավ «Հրանտ Դինք հիմնադրամի» 12-րդ միջազգային մրցանակաբաշխությունը։ Այս տարվա մրցանակակիներ դարձան Թուրքիայում ձերբակալված իրավապաշտպան և գործարար Օսման Քավալան և եգիպտացի կանանց իրավունքների պաշտպան Մոզն Հասանին: Այս մասին գրում է bianet-ը։
«Ինձ համար մեծ պատիվ է լինել աշխարհի բազմաթիվ ֆեմինիստներից մեկը, ովքեր ստացել են այս մրցանակը՝ կանանց և այլ խոցելի խմբերի նկատմամբ խտրականության բոլոր ձևերի դեմ պայքարի համար», - ասել է Մոզն Հասանը:
Օսման Քավալան բանտից ուղղված իր նամակում շեշտել էր միջմշակութային երկխոսության կարևորությունը՝ խաղաղության հաստատման համար. «Կարծում եմ, որ հասարակության տարբեր շերտերի և տարբեր երկրներում ապրողների նախապաշարմունքները կարելի է հաղթահարել՝ օգտագործելով միտքը, հաղորդակցվելը և լսելը»:
Մրցանակաբաշխությունն անցկացվել է Հրանտ Դինքի ծննդյան 66-ամյակի օրը։
Մրցանակաբաշխությանը Հրանտ Դինքի այրին՝ Ռաքել Դինքը, կատարել է «Ես բլբյուլ եմ» երգը, որն ամուսնու ամենասիրելի երգերից մեկն էր (տեսանյութի 1:12:48 վայրկյանին)։
Հիշեցնենք, որ Հրանտ Դինքը սպանվեց 2007թ.-ի հունվարի 19-ին` Ստամբուլում «Ակօս» թերթի խմբագրատան առջև։

«Мы должны выбрать свет, а не тьму»: вручена премия Гранта Динка
Накануне, 15 сентября, в 12-й раз состоялась церемония вручения международной премии, носящей имя основателя и бывшего главного редактора газеты «Акос» Гранта Динка.
12-я Международная премия Гранта Динка вручена находящемуся в заключении турецкому правозащитнику и предпринимателю Осману Кавалу и Мозн Хасан – египетской феминистке и защитнице прав человека, пишет bianet.
«Для меня большая честь быть одной из многих феминисток со всего мира, получивших эту награду за свою борьбу против всех форм дискриминации в отношении женщин и других уязвимых групп», – сказала Мозн Хасан в своей благодарственной речи, которую она прислала из Египта.
Осман Кавала в своем письме из тюрьмы подчеркнул важность межкультурного диалога для миростроительства: «Я считаю, что предрассудки между различными слоями общества и теми, кто живет в разных странах, можно преодолеть, используя разум, общаясь и выслушивая».
На церемонии выступила также президент фонда «Грант Динк», вдова убитого журналиста Гранта Динка Ракель Динк. На церемонии Ракель Динк также исполнила «Yes pulpul yem» (Я словей), одну из любимых песен Гранта Динка.
«Повсеместно злоба, ненависть, проблемы и злодеяния ... Но сколько еще? До каких пор? Это должно измениться… Мы должны выбрать свет, а не тьму. Давайте требовать справедливости, честности и милосердия, давайте облечемся в любовь и уважение, давайте жить вместе и остаться в живых ...», – сказала супруга Динка.