ՄԱԿ-ի ռազմական հանցագործությունների փորձագետները Թուրքիային կոչ են անում սանձել ապստամբներին Սիրիայում
Թուրքիան պետք է զսպի սիրիացի ապստամբներին, որոնց աջակցում է Սիրիայի հյուսիսում, ովքեր կարող են առևանգումներ, խոշտանգումներ և թալան կատարել քաղաքացիական ունեցվածքի նկատմամբ։ Այս մասին, Reuters-ի հաղորդմամբ, նախօրեին հայտարարել են ՄԱԿ-ի ռազմական հանցագործությունների քննիչները։
Կոլեգիան նաև հայտնել է, որ ընդդիմադիր «Սիրիայի ազգային բանակի» կողմից ձերբակալված Սիրիայի քաղաքացիների տեղափոխումը Թուրքիայի տարածք քրեական հետապնդման համար կարող է նշանակել անօրինական արտաքսման ռազմական հանցագործություն:
2020թ-ի առաջին կեսն ընդգրկող զեկույցում Սիրիայի հարցով ՄԱԿ-ի քննչական հանձնաժողովն ասում է, որ բոլոր կողմերից քաղաքացիական անձանց սպանությունները և բռնաբարությունները աճել են 2011թ-ից սկսված հակամարտության մեջ:
«Աֆրինում, Ռաս ալ Այնում և հարակից տարածքներում Թուրքիայի կողմից աջակցվող Սիրիայի ազգային բանակը հնարավոր է կատարել է ռազմական հանցագործություններ՝ պատանդ վերցնելու, դաժան վերաբերմունքի, խոշտանգումների և բռնաբարությունների», - լրագրողների հետ ճեպազրույցում ասել է հանձնաժողովի նախագահ Պաուլո Պինհեյրոն:
Պինհեյրոն շեշտել է, որ Թուրքիան պետք է գործի՝ այդ խոշտանգումները կանխելու և իր վերահսկողության տակ գտնվող տարածքներում քաղաքացիական անձանց պաշտպանությունն ապահովելու համար։
Նշենք, որ Սիրիայում Անկարան և Մոսկվան աջակցում են Սիրիայի հակառակ կողմերին: Ռուսաստանը Իրանի հետ միասին աջակցում է նախագահ Բաշար ալ-Ասադի ուժերին, իսկ Թուրքիան աջակցում է ապստամբներին, ովքեր փորձում են վտարել նրան: Անցյալ տարի Թուրքիան վերահսկողություն հաստատեց սահմանային Ռաս ալ Այն քաղաքում՝ Սիրիայի քրդական «YPG» մարտիկներին հետ մղելու համար, որոնց Անկարան համարում է ահաբեկչական խմբավորում:

U.N. war crimes experts urge Turkey to rein in rebels in Syria
Turkey must rein in Syrian rebels it supports in northern Syria who may have carried out kidnappings, torture and looting of civilian property, Reuters reported on Tuesday, citing United Nations war crimes investigators.
The panel also said transfers of Syrian nationals detained by the opposition Syrian National Army to Turkish territory for prosecution may amount to the war crime of unlawful deportation.
In a report covering the first half of 2020, the U.N. Commission of Inquiry on Syria said assassinations and rapes of civilians by all sides, marked by “sectarian undertones”, were on the rise in the conflict that began in 2011.
“In Afrin, Ras al Ain and the surrounding areas, the Turkey-backed Syrian National Army may have committed the war crimes of hostage-taking, cruel treatment, torture and rape,” panel chair Paulo Pinheiro told a news briefing.
“Turkey should act to prevent these abuses and ensure the protection of civilians in the areas under its control,” he said.
Turkey’s Defence Ministry says it goes to great lengths to avoid civilian casualties during military operations in Syria.
Ankara and Moscow back opposing sides in Syria. Russia, along with Iran, supports President Bashar al-Assad’s forces and Turkey backs rebels trying to oust him. Turkey seized control of the border town of Ras al Ain last year in an offensive to push back Syrian Kurdish YPG fighters, which Ankara views as a terrorist group.