«Փաստ». Փաշինյանն է օգտվում ԱՎԿ տվյալների՞ց, թե՞ հակառակը
Փաստ» թերթը գրում է. «Վերջին մի քանի օրերին Նիկոլ Փաշինյանն իր ֆեյսբուքյան էջում նորից վերսկսել է տարբեր վիճակագրական տվյալների հրապարակումը՝ դրանք որակելով որպես մեծ ձեռքբերում։ Վերջին հրապարակումը վերաբերում էր ոչխարի և այծի արտահանման 256 տոկոս աճին։ Երեկ արդեն որոշ փորձագետներ խոսում էին այն մասին, որ նման թվերը առավելապես մանիպուլյատիվ բնույթ են կրում:
Մասնավորապես առանձին տնտեսագետներ նշում էին, որ ընդամենը 2019 թվականի վերջին ընդունված համապատասխան ծրագիրը պարզապես չէր կարող այս կարճ ժամանակահատվածում նման արդյունք ապահովել, այսինքն՝ իրականում գործ ունենք առնվազն մի քանի տարվա ծրագրերի հետ։ Մյուս կողմից հնչում էին տեսակետներ, որ գործ ունենք ոչ այնքան ոլորտի զարգացման, որքան ինչ-որ իմաստով «տրանզիտի» հետ: Մեզ հետ զրույցում տնտեսագետներից մեկը շեշտում էր, որ նման թվեր հրապարակելուց առաջ լավ կլիներ ուսումնասիրել, թե որքանով ենք կարողանում բավարարել ներքին սպառումը, ինչպես է կատարվում մսի գնագոյացումը և այլն:
Մեկ այլ փորձագետ թերթի լրագրողի հետ զրույցում ուշադրություն է հրավիրել այն հանգամանքի վրա, որ Փաշինյանն ակտիվորեն թվական տվյալներ է հրապարակում հատկապես Ազգային վիճակագրական կոմիտեի տվյալների՝ հերթական ամփոփումից ու հրապարակումից առաջ: «Երբեմն այնպիսի տպավորություն է, որ ոչ թե Փաշինյանն է օգտվում ԱՎԿ տվյալներից, այլ հակառակը»,-կեսլուրջ-կեսկատակ ասաց մեր զրուցակիցը»։

«Паст»: Пашинян пользуется данными Статистического комитета или наоборот
азета «Паст» пишет, что последние несколько дней Никол Пашинян снова начал публиковать на своей странице в Facebook разные статистические данные, называя их большим достижением. Последняя публикация касалась 256% роста экспорта коз и овец. Вчера уже некоторые эксперты заявили о том, что эти цифры носят преимущественно манипулятивный характер.
В частности, некоторые экономисты отмечают, что принятая лишь в конце 2019 года соответствующая программа не могла за столь короткое время обеспечить подобный результат, то есть в реальности мы имеем дело как минимум с программами, которые реализуются нескольких лет. С другой стороны звучат мнения, что мы имеем дело не столько с развитием сферы, сколько в каком-то смысле с «транзитом». В беседе с изданием один из экономистов отметил, что до того, как опубликовать такие цифры, нужно изучить, насколько удается удовлетворить внутренний спрос, как происходит ценообразования мяса и т.д.
Другой экономист в беседе с корреспондентом издания обратил внимание на то обстоятельство, что Пашинян активно публикует цифры в основном до очередного обобщения и опубликования данных Статистического комитета. «Иногда создается такое впечатление, что не Пашинян пользуется данными Статистического комитета, а наоборот», - сказал собеседник издания.