Ոչ մի ոստիկան դիմակ չկրող ոչ մի քաղաքացու մոտով անտարբեր չպետք է անցնի. վարչապետ
«Ոչ մի ոստիկան դիմակ չկրող ոչ մի քաղաքացու մոտով անտարբեր չպետք է անցնի»,-կառավարության նիստում հայտարարեց վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը՝ դիմելով ոստիկանապետին, բայց նաև հորդորեց քաղաքացիների արժանապատվությունը պահպանել:
Վարչապետը հայտարարեց, որ դիմակը ծնոտը փակելու համար չէ, այլ քիթը և բերանը փակելու համար և այն պետք է ճիշտ կրել:
Նիկոլ Փաշինյանը հայտնեց, որ նախորդ մեկ ամսի ընթացքում, բացի մեկ օրից, հանրապետությունում արձանագրվել է կորոնավիրուսով վարակման 200-ից պակաս դեպք, բայց երեկ արձանագրվել է 295 նոր դեպք, իսկ դրա նախորդ օրը՝ 257 դեպք: Վարչապետը դեպքերի աճը կապեց նաև կատարվող թեստերի թվի աճի հետ, երբ իրականացվել է համապատասխանաբար 4319 և 4135 թեստավորում: Նա նկատեց, որ հայտնաբերումների տոկոսը մնում է ցածր:
Առողջապահության նախարարին փոխարինող փոխնախարար Անահիտ Ավանեսյանը հայտարարեց, որ թեստավորման արդյունքներում տոկոսային աճ կա և այն այսօր մոտ 7 տոկոս է կազմում:
«Մենք կարծում ենք, որ այս աճը պայմանավորված է մինչ դպրոցական շրջանի ակտիվացման և առևտրի հետ», - նկատեց փոխնախարարը՝ փաստելով, որ սեպտեմբերի 15-ին բացվեցին դպրոցները, բայց մինչև այդ բավական ակտիվություն էր նկատվում: Փոխնախարարի խոսքով, առաջիկա երկու շաբաթների դիտարկումների ընթացքում կտեսնեն, թե ինչպես է այն ազդում հիվանդության կորի վրա:
Վարչապետը նկատեց, որ կորոնավիրուսի դեմ պայքարի մեկ ապացուցված գործիք ունեն՝ այն դիմակի կրումն է և այդ պայմանը պետք է պահպանվի: Նրա խոսքով, դիմակի կրումը անհարմարություն է բոլորի համար, բայց պետք է արվի, քանի որ մարդկանց կյանքերի հետ գործ ունենք:
Վարչապետը հայտարարեց, որ այսօրվա դրությամբ հանրապետությունում կա 925 կորոնավիրուսից մահացած մարդ և ևս 283 կորոնավիրուսով վարակվածներ այլ պատճառներով են մահացել:
Նրա խոսքով, ամեն 100 դեպքից 2-ը անխուսափելիորեն մահ է:
«Երբ տեսնում եմ, թե այլ երկրներում ինչ է կատարվում, ավելի եմ համոզվում, որ մեր ռազմավարությունը, որ պետք է սովորենք ապրել կորոնավիրուսի հետ, ճիշտ ճանապարհն է»,- հայտարարեց վարչապետը և ներկայացրեց վիճակագրություն, ըստ որի, այն երկրները որտեղ սահմանափակումներով համաճարակային լավ արդյունքներ են ունեցել, այնտեղ տնտեսական պրոբլեմները շատ ավելի խորն են:

Премьер Армении: Ни один полицейский не должен безразлично проходить мимо не носящего маску гражданина
«Ни один полицейский не должен безразлично проходить мимо гражданина, который не носит маску», – сказал премьер-министр Армении Никол Пашинян на заседании правительства 17 сентября, обращаясь к начальнику Полиции, призвав при этом беречь достоинство граждан.
Премьер-министр указал, что маска предназначена не для прикрытия челюсти, а для того, чтобы закрывать нос и рот, ее нужно носить правильно.
Никол Пашинян сообщил, что в течение предыдущего месяца, за исключением одного дня, в республике ежесуточно регистрировалось менее 200 случаев заражения коронавирусом, но за минувшие сутки в Армении было зарегистрировано 295 новых случаев, а еще сутки назад – 257 случаев.
Премьер-министр связал рост случаев заражения с увеличением количества проводимых тестов, когда было проведено 4319 и 4135 тестов соответственно. Он отметил, что процент выявления остается низким.
Заместитель министра здравоохранения, заменяющая главу Минздрава Арсена Торосяна, Анаит Аванесян заявила, что есть процентный рост в результатах тестирования, сегодня он составляет около 7%.
«Мы считаем, что этот рост обусловлен активизацией в дошкольный период и покупками», – отметила замминистра, констатировав: школы открылись с 15 сентября, но до этого наблюдалась довольно большая активность.
По ее словам, мониторинг в ближайшие две недели покажет, как это повлияет на кривую заболеваемости.
Премьер-министр отметил, что есть одно проверенное средство в борьбе с коронавирусом – это ношение маски, и это условие необходимо соблюдать. По его словам, ношение маски причиняет неудобство всем, но это нужно делать, пока мы имеем дело с человеческими жизнями.
Премьер-министр заявил, что в настоящее время в стране от коронавируса скончались 925 человек, еще 283 инфицированных коронавирусом умерли по причине других болезней.
По его словам, 2 случая из 100 неизбежно заканчиваются летальным исходом.
«Когда я вижу, что происходит в других странах, все больше убеждаюсь, что наша стратегия, согласно которой мы должны научиться жить с коронавирусом, является правильным путем», – заявил премьер, представив статистику, согласно которой в странах, где были зарегистрированы хорошие эпидемиологические результаты благодаря ограничениям, экономические проблемы гораздо глубже.