Ախալքալաքի և Նինոծմինդայի ընտրատարածքից առաջադրված պատգամավորի անկախ թեկնածու Հենզել Մկոյանը պնդում է, որ երեկ իր նախընտրական շտաբի բացումից հետո, եղբոր ընկերությունում ֆինասական ոստիկանությունը ստուգումներ է իրականացրել, ինչպես նաև վախեցնում են իր աջակիցներին:
Պատգամավորի անկախ թեկնածու Հենզել Մկոյանն Jnew-ի խմբագրություն է զանգահարել և վստահեցրել, որ քաղաքական հետապնդում է իրականացվում:
«Այս ամենը կատարվում է, որպեսզի իմ թեկնածությունս հանեմ, մինչև վերջ գնալու եմ, եթե նույնիսկ կրակեն: Երեք անգամ զանգեցին, որ հանեմ թեկնածությունս, ես չհանեցի: Բոլորի անունները դատախազությունում կա, հիմա անուններ չեմ կարող տալ»,- ասել է Մկոյանը:
Վերջինիս խոսքերի համաձայն, Նինոծմինդայում և Ախալքալաքում նախընտրական շտաբների բացումից հետո ֆինանսական ոստիկանությունը ստուգումներ է սկսել SJGC գազաբաշխիչ ընկերությունում, որի բաժնեմասերի 40 տոկոսի սեփականատերը եղբայրն է: Մկոյանը պնդում է, որ սա հատուկ իր դեմ է արվում:
«Այսօր 30-ից ավելի ոստիկանական մեքենա լցրին քաղաքը, ովքեր եկել էին քարոզարշավին՝ մոտ 30-40 մարդու բռնել են, բոլորին տուգանում են, մի խոսքով վախեցնում են: Երկրորդը՝ ֆինանսական ոստիկանությունը մտել է գազի ընկերություն, բոլոր փաստաթղթերը հավաքում և կնիքում է: Այդ հիմնարկը մաքուր է աշխատել, գտել են 10 հոգի, ասենք թե մեր հակառակորդներից, որոնք դիմում են գրել, իբր գազի հաշվիչը շատ է գրում, դրա համար փաստաթղթերը հավաքում են: Ես հայտարարում եմ, որ սա հակաընտրության համար է, չի կարելի բիզնեսին ճնշել, որը ժողովրդի համար է ստեղծվել, վարկեր են վերցրել միլիոններով, գազաֆիկացրել են շրջանը ու այսօր մարդկանց վախեցնում են, փակում են, որ չմասնակցեն ընտրություններին կամ իրենց ենթարկվեն»,- հայտարարել է Հենզել Մկոյանը:
Վրաստանում հոկտեմբերի 31-ին կայանալիք խորհրդարանական ընտրություններին «Վրացական երազանք» կուսակցությունը Հենզել Մկոյանի փոխարեն, որպես մեծամասնական պատգամավորի թեկնածու է առաջադրել Սամվել Մանուկյանին, որից հետո Մկոյանն առաջադրվել է որպես անկախ թեկնածու: Մկոյանը Վրաստանի խորհրդարանի պատգամավոր է 1999 թվանակից մինչ օրս և ամեն անգամ իշխող կուսակցության մաս է կազմել:

Энзел Мкоян: Делают все, чтобы я снял свою кандидатуру
Энзел Мкоян, независимый кандидат в депутаты от избирательного округа Ахалкалаки-Ниноцминда, утверждает, что после открытия его предвыборного штаба финансовая полиция проводит проверки в компании его брата, а его сторонникам угрожают.
Независимый кандидат в депутаты Энзел Мкоян позвонил в редакцию JNEWS и заверил, что имеет место политическое преследование.
«Все это делается для того, чтобы я снял свою кандидатуру, но я пойду до конца, даже если пристрелят. Мне трижды звонили, говорили, чтобы я снял свою кандидатуру, но я не сниму. Их имена переданы в прокуратуру, сейчас я не могу их назвать», – говорит Мкоян.
По словам Мкояна, после открытия предвыборного штаба в Ниноцминда и Ахалкалаки финансовая полиция начала проверки в газораспределительной компании SJGC, где его брат является владельцем 40% акций. Мкоян утверждает, что это направлено специально против него.
«Сегодня в город вывели более 30 полицейских машин, всех, кто приходил на избирательную кампанию – задержали, около 30-40 человек, всех оштрафовали, одним словом, запугивают. Во-вторых, финансовая полиция зашла в газовую компанию, собрала все документы и опечатала их. Эта компания работает чисто, они нашли 10 человек, скажем, от наших оппонентов, которые написали заявление, как будто счетчики газа много пишут, поэтому и собрали документы. Я заявляю, что это контрвыборы, нельзя оказывать давление на бизнес, созданный для людей. Взяли миллионные кредиты, газифицировали район, а сегодня они запугивают людей, запирают, чтобы те не принимали участие в выборах и чтобы подчинить их себе», – заявил Мкоян.
Независимый кандидат открыл предвыборный штаб в Ахалкалаки
На предстоящих парламентских выборах 31 октября в Грузии партия «Грузинская мечта» вместо Энзела Мкояна выдвинула кандидатуру Самвела Манукяна в мажоритарные депутаты, после чего Мкоян баллотировался как независимый кандидат.
Отметим, что Энзел Мкоян был депутатом парламента Грузии с 1999 года и по сей день и всегда являлся членом правящей партии.