ՍԴ նորընտիր դատավորներից երկուսը երդվեցին
Առաջինը նախագահի կողմից առաջադրված ՍԴ անդամի թեկնածուն՝ Արթուր Վաղարշյանը երդվեց։ Բայց, նախքան երդման արարողությունը, նա ԱԺ նախագահից հետաքրքրվեց՝ գոնե երդման պահին կարո՞ղ է դիմակը հանել, որին ի պատասխան Արարատ Միրզոյանն ասեց՝ դե հանեք։
Արթուր Վաղարշյանն էլ դիմակը հանեց, ապա սկսեց իր խոսքը. նախ շնորհակալություն հայտնեց ՀՀ նախագահին՝ իր թեկնածությունն առաջադրելու համար, ապա նաև խորհրդարանին՝ իր վստահության քվեի համար։
«Ստանձնելով ՍԴ դատավորի պաշտոնը՝ ՀՀ ժողովրդի առջև երդվում եմ ապահովել սահմանադրության գերակայությունը, գործել անկախ և անաչառ, հավատարիմ մնալ ՍԴ դատավորի բարձր կոչմանը»,- երդման տեքստը կարդաց Արթուր Վաղարշյանը։
Պատգամավորներն էլ ծափերով շնորհավորեցին նրան։
Կառավարության առաջադրած ՍԴ անդամի թեկնածու Էդգար Շաթիրյանը ևս նախքան երդման տեքստը կարդալը նախ շնորհակալություն հայտեց ՀՀ Կառավարությանը՝ իրենց ՍԴ դատավորի պաշտոնում առաջադրելու համար, և ՀՀ խորհրդարանին՝ վստահության համար.
«Ստանձնելով ՍԴ դատավորի պաշտոնը՝ ՀՀ ժողովրդի առջև երդվում եմ ապահովել սահմանադրության գերակայությունը, գործել անկախ և անաչառ, հավատարիմ մնալ ՍԴ դատավորի բարձր կոչմանը»։

В четверг, 17 сентября, Национальное Собрание Армении продолжило работу очередных заседаний. Сегодняшнее заседание парламента началось с церемонии принесения присяги двух новоизбранных судей Конституционного суда РА.
Присягу первым принес выдвинутый президентом на пост члена КС РА Артур Вагаршян. Но прежде он поинтересовался у спикера НС Арарата Мирзояна, может ли хотя бы в момент принесения присяги снять маску. «Ну, снимайте» – отреагировал Мирзоян.
Артур Вагаршян снял маску и начал свое слово: сперва он поблагодарил президента Республики Армения за выдвижение своей кандидатуры, затем парламент – за оказанное доверие.
«Вступая в должность судьи Конституционного суда, я клянусь перед народом Республики Армения обеспечивать верховенство Конституции, действовать независимо и беспристрастно, оставаться верным высокому званию судьи Конституционного суда», – зачитал текст присяги Артур Вагаршян.
Депутаты поздравили его аплодисментами.
Выдвинутый правительством кандидат в члены Конституционного суда Эдгар Шатирян также сначала поблагодарил правительство Республики Армения за выдвижение его кандидатуры на должность судьи КС, а парламент – за оказанное доверие.