Եվրոպական խորհրդարանը՝ Թուրքիային․ Անհապաղ դադարեցնել ապօրինի հորատումը, «ազգայնական ռազմատենչ հռետորաբանությունը»
15:08 17/09/2020
Եվրախորհրդարանականները դատապարտում են Թուրքիայի գործողությունները Հունաստանի և Կիպրոսի բացառիկ տնտեսական գոտում և լիակատար համերաշխություն հայտնում անդամ երկու պետություններին: Այս մասին տեղեկանում ենք Եվրոպական խորհրդարանից։
Սեպտեմբերի 24-25-ին կայանալիք ԵՄ խորհրդի հատուկ նիստին ընդառաջ` Արևելյան Միջերկրական ծովում Թուրքիայի կողմից իրավիճակի վտանգավոր սրման և Թուրքիայի դերի վերաբերյալ, Եվրախորհրդարանականներն ընդունված բանաձևով իրենց լիակատար համերաշխությունն են հայտնում Հունաստանին և Կիպրոսին` 601 կողմ, 57 դեմ, 36 ձեռնպահ ձայներով։
Նշելով, որ ԵՄ-ն հստակ և վճռականորեն պաշտպանելու է իր շահերը՝ եվրախորհրդարանականները կոչ են անում Թուրքիային անհապաղ դադարեցնել հետագա ապօրինի հետախուզական և հորատման գործողությունները Արևելյան Միջերկրական ծովում, զերծ մնալ Հունաստանի օդային տարածքի և Հունաստանի և Կիպրոսի տարածքային ջրերի խախտումներից և դադարեցնել «ազգայնական ռազմատենչ հռետորաբանությունը»։
Եվրապատգամավորները նշում են, որ լուծումը կարելի է գտնել միայն երկխոսության, դիվանագիտության և բանակցությունների միջոցով:
Նրանք նաև լուրջ մտահոգություն են հայտնում ԵՄ-Թուրքիա հարաբերությունների ներկա վիճակի վերաբերյալ, որի վրա լրջորեն ազդում են Թուրքիայում մարդու իրավունքների ծանր իրավիճակը և ժողովրդավարության ու օրենքի գերակայության քայքայումը։
Պառլամենտականները կոչ են անում ինչպես Թուրքիային, այնպես էլ անդամ երկրներին՝ աջակցել Լիբիայում քաղաքական երկխոսությանը և պահպանել ՄԱԿ-ի ԱԽ-ի կողմից սահմանված զենքի էմբարգոն: Եվրախորհրդարանականները ափսոսանք են հայտնում այն բացասական ազդեցության համար, որ թողնում են Թուրքիայի ներկայիս արտաքին քաղաքականությունն ու Միջերկրական ծովի այլ գործողությունները տարածաշրջանի, այդ թվում՝ Սիրիայի կայունության վրա:
Պնդելով, որ հետագա պատժամիջոցներից հնարավոր է խուսափել միայն երկխոսության միջոցով, նրանք կոչ են անում ԵՄ խորհրդին՝ պատրաստ լինել մշակելու հետագա պատժամիջոցներ, որոնք պետք է լինեն ոլորտային և նպատակային, որոնք բացասական ազդեցություն չեն ունենա Թուրքիայի ժողովրդի կամ այնտեղ բնակվող փախստականների վրա:

MEPs condemn Turkey’s actions in the Greek and Cypriot Exclusive Economic Zone and express full solidarity with the two member states, the European Parliament said in a press release.
Ahead of a Special European Council meeting on 24/25 September on the dangerous escalation and the role of Turkey in the Eastern Mediterranean, MEPs express their full solidarity with Greece and Cyprus, in a resolution adopted by 601 votes in favour, 57 against and 36 abstentions.
Stating that the EU is clear and determined in defending its interests, MEPs call on Turkey to immediately end any further illegal exploration and drilling activities in the Eastern Mediterranean, to refrain from violating Greek airspace and Greek and Cypriot territorial waters and stop “nationalistic warmongering rhetoric.”
A solution can only be found through dialogue, diplomacy and negotiations, MEPs say, calling on all actors involved, especially Turkey, to commit to an urgent de-escalation by withdrawing their military forces from the area.
MEPs express serious concern about the current state of EU-Turkey relations, which are being seriously affected by the dire human rights situation in Turkey and the erosion of democracy and rule of law.
They call for both Turkey and the member states to support the political dialogue in Libya and to adhere to the arms embargo imposed by the UNSC. MEPs deplore the negative impact that current Turkish foreign policy and other actions in the Mediterranean are having on the stability of the region, including Syria.
Insisting that further sanctions can only be avoided through dialogue, they call on the Council to stand ready to develop further restrictive measures that should be sectoral and targeted and would not have an adverse impact on the people of Turkey or the refugees residing there.