ՊԲ-ում ուսումնավարժական հավաքներ են
Պաշտպանության բանակում, հանրապետության զորահավաքային-մարդկային ռեսուրսի ներգրավմամբ, ըստ առանձին մասնագիտությունների, պարբերաբար կազմակերպվում և անց են կացվում տարաբնույթ ուսումնավարժական հավաք-պարապմունքներ:
Արցախի պաշտպանության նախարարության մամուլի ծառայության հաղորդմամբ, ուսումնավարժական հավաք-պարապմունքնեի ընթացքում պահեստազորայինները վեր են հիշում զինվորական ծառայության ընթացքում ստացած գիտելիքները, ձեռք բերում նոր հմտություններ, ծանոթանում ՊԲ-ում ներդրված նորագույն սպառազինությանն ու տեխնիկական միջոցներին, ներդաշնակվում այն ստորաբաժանումների հետ, որոնց կազմում պետք է մարտական առաջադրանքներ կատարեն հավանական պատերազմական գործողությունների ժամանակ:
«Պահեստազորային կազմի հետ անցկացվող ուսումնավարժական հավաքները ՊԲ-ում այսօր կազմակերպվում են շատ ավելի հասցեական, նպատակային ու մասնակիցների մարտական խնդիրների իրական բնույթը հաշվի առնելով: Այս համատեքստում իրականացվող բազմաբնույթ միջոցառումներով բանակի հրամանատարությունն ու երկրի ղեկավարությունը նպատակ ունեն առավել ամրապնդել մեր անվտանգային միջավայրն ու բացառել հակառակորդի՝ հաջողության հասնելու բոլոր հնարավորությունները»,- հայտնում են Արցախի ՊՆ-ից:

В Армии обороны Республики Арцах (Нагорно-Карабахской Республики (НКР)) с привлечением мобилизационного людского ресурса, в соответствии с отдельными специальностями, периодически организуются и проводятся различные учебно-тренировочные сборы-занятия. Об этом сообщает министерство обороны Республики Арцах.
В ходе учебно-тренировочных сборов-анятий резервисты освежают знания, полученные в ходе военной службы, приобретают новые навыки, знакомятся с новейшим вооружением и с техническими средствами Армии обороны, гармонизируются с подразделениями, в составе которых должны выполнять боевые задачи во время возможных военных действий.
«Проводимые с резервным составом учебно-тренировочные сборы в Армии обороны сегодня организуются более адресно, целенаправленно и с учетом реального характера боевых задач участников. В данном контексте посредством разных мероприятий командование армии и руководство страны преследуют цель большего укрепления среды безопасности и исключения всех возможностей противника для достижения успеха», – говорится в сообщении.