Եվրոպական ժառանգության օրերը կանցկացվեն սեպտեմբերի 26-27-ին՝ գլխավորապես առցանց՝ «Ժառանգություն և կրթություն․ ցկյանս ուսումնառություն» խորագրով: Հայաստանում և Արցախում այս օրերի ընթացքում ավելի քան 100 մշակութային կազմակերպություն «այցելուներին կհյուրընկալեն» գլխավորապես առցանց ձևաչափով, կկազմակերպվեն օրվա խորհրդին համահունչ բազմաթիվ մշակութային միջոցառումներ, համերգներ, տեսաֆիլմերի ցուցադրություններ, գրական-երաժշտական ցերեկույթներ, կրթական, ինտերակտիվ ծրագրեր, հանդիպում-քննարկումներ, դասախոսություններ, հեծանվային արշավ և այլն: Այս մասին հայտնում են ՀՀ ԿԳՄՍ նախարարությունից:
Կապված նոր տեսակի կորոնավիրուսի համաճարակի հետ՝ միջոցառումների կազմակերպման գործընթացում հատկապես կարևորվել է խորագրին համահունչ կրթական ծրագրերի առցանց կազմակերպումը, ինչպես նաև երիտասարդության ներգրավվածությունը:
Ամբողջական ծրագիրն ու ժամանակացույցը ներբեռնելու համար խնդրում ենք սեղմել այստեղ:
Եվրոպական ժառանգության օրերն անցկացվում են յուրաքանչյուր տարի՝ Եվրոպական մշակութային կոնվենցիային (1954 թ.) միացած 50 եվրոպական երկրներում: Ծրագրի իրականացման մտահղացումը 1984 թվականին ծագել է Ֆրանսիայում՝ «Պատմական հուշարձանների բաց դռների օր» խորագրի ներքո: «Եվրոպական ժառանգության օրեր» ծրագիրը պաշտոնապես հաստատվել է Եվրոպայի խորհրդի կողմից 1991 թվականին, իսկ 1999 թվականին ծրագրին միացել է նաև Եվրամիությունը, և նախաձեռնությունը սկսել է իրականացվել «Եվրոպա. միասնական ժառանգություն» կարգախոսի ներքո: Տարեկան ավելի քան 70,000 մշակութային միջոցառում է իրականացվում ողջ Եվրոպայում՝ բարձրացնելու հասարակության տեղեկացվածությունը Եվրոպական ժառանգության վերաբերյալ, ընդգծելու դրա բացառիկության և բազմազանության, շարունակական պահպանության կարևորությունը:

The 2020 European Heritage Days will be held in Armenia on 28-29 September, the Ministry of Education, Science, Culture and Sport reports. For the 2020 edition of the Heritage Days the theme is heritage and education and events will be held primarily online.
Within the scope of the Days, more than 100 cultural and educational organizations will host virtual cultural events, concerts, video shows, marches, literature and music events, educational programmes throughout the territory of Armenia and Artsakh.
Due to the coronavirus pandemic, this year the stress has been put on the online delivery of educational programmes and the involvement of youth.
The full programme of events organized by the Ministry is available on its official website (http://escs.am/files/files/2020-09-18/2ddeba0de0e762b71b07979a42445561.pdf).
To note, European Heritage Days are held annually in the 50 European countries which joined the European Cultural Convention (1954). The idea of the program implementation appeared in France, in 1984, under the motto Monuments’ Open Doors”. “European Heritage Days” program was officially established by the Council of Europe in 1991, and the European Commission joined the program in 1999. The initiative started under the motto “Europe: A Common Heritage”. Annually, more than 70.000 cultural events are held throughout Europe to increase public awareness about European heritage, to emphasize its uniqueness and diversity, the importance of its preservation.