Կորոնավիրուսային վարակը կարող է կործանարար լինել ուղեղի համար, հայտնում է «Nature» ամսագիրը՝ հղում կատարելով Լիվերպուլի համալսարանի, Լոնդոնի համալսարանական քոլեջի, Յեյլի համալսարանի և Սրբապատկեր բժշկության դպրոցի մասնագետների գիտական աշխատանքին:
Նրանց խոսքով, COVID-19-ով տառապող հիվանդների 62%-ի մոտ ի հայտ են եկել նյարդաբանական և հոգեբուժական բարդություններ. նրանք ունեցել են դեպի ուղեղ արյան մատակարարման խանգարում: Միևնույն ժամանակ, 31%-ի մոտ եղել է շփոթություն և անգիտակից վիճակ:
«Գազետա.ռու»-ի փոխանցմամբ, Լոնդոնի համալսարանական քոլեջում նշել են, որ վարակի ամենատարածված նյարդաբանական հետևանքը կաթվածն է, ինչպես նաև էնցեֆալիտը `ուղեղի հյուսվածքի բորբոքում:
Ավելին, նման ախտանիշները կարող են հայտնվել բնակչության տարբեր խմբերի, այդ թվում` երիտասարդների մոտ:
Ռիո դե Ժանեյրոյի Դաշնային համալսարանի նյարդաբան Ֆերնանդ դե Ֆելիչեն ասում է, որ կորոնավիրուսով վարակված ծանր հիվանդների ավելի քան 50%-ի մոտ կարող են զարգանալ նյարդաբանական բարդություններ։

Ученые рассказали о «разрушительном» влиянии коронавируса на мозг
Заражение COVID-19 может привести к «разрушительным» последствиям для мозга, предупредили ученые. Об этом пишет Росбалт.
Исследование провели сотрудники Ливерпульского университета, Университетского колледжа Лондона, Йельского университета и Медицинской школы Икона, пишет журнал Nature. Они обнаружили нарушения в системе кровоснабжения мозга у 62% пациентов, которые столкнулись с неврологическими осложнениями после коронавируса. Еще у 31% были спутанность сознания.
Также отмечается, что частым последствием инфекции были инсульт и энцефалит (воспаление головного мозга).