Հնդկաստանում կորոնավիրուսով վարակված մարդկանց ընդհանուր թիվն անցած օրվա ընթացքում աճել է 93,337-ով և կազմել է 5,308,014։
Հնդկաստանի Առողջապահության և ընտանիքի բարեկեցության նախարարության տվյալների համաձայն, 24 ժամվա ընթացքում կորոնավիրուսային վարակից բուժված մարդկանց թիվն աճել է 95,880-ով և կազմել 4,208,431, ինչը երկրին այս ցուցանիշում առաջատար է դարձնում, փոխանցում է «ՏԱՍՍ»-ը։
«Հնդկաստանը շրջանցեց ԱՄՆ-ին՝ դառնալով աշխարհում COVID-19-ից վերականգնվածների թվով առաջատար երկիր: Վերականգնված մարդկանց ընդհանուր թիվը գերազանցել է 4,2 միլիոնը», - ասվում է նախարարության թվիթերյան էջում։
Նշվում է, որ ընդհանուր առմամբ,երկրում հիվանդությունից վերականգնման մակարդակը 79.28% է, ինչը, ըստ Առողջապահության նախարարության, ամենաբարձր ցուցանիշն է աշխարհում:
Միևնույն ժամանակ, օգոստոսի 4-ից ի վեր երկիրը շարունակում է մնալ առաջատար՝ վարակված մարդկանց թվի ամենօրյա աճով:
Մեկ շաբաթ շարունակ նոր դեպքեր թիվի օրական աճը 90 հազարից ավելի է: Ընդհանուր հաստատված դեպքերի թվով Հնդկաստանը աշխարհում երկրորդն է և զիջում է միայն ԱՄՆ-ին (6,724,667 դեպք` ըստ ամերիկյան Ջոն Հոփքինսի համալսարանի տվհյալների):
Գերատեսչության տվյալներով, Հնդկաստանում հիվանդության հետևանքով մահվան դեպքերը 24 ժամվա ընթացքում աճել են 1, 247-ով և հասել 85, 619-ի, ինչը ԱՄՆ-ից և Բրազիլիայից հետո աշխարհում երրորդ ամենաբարձր ցուցանիշն է: Ներկայումս Հնդկաստանում կորոնավիրուսային հիվանդությունից բուժվում է 1, 013, 964 հիվանդ:

Общее число инфицированных коронавирусом в Индии выросло за минувшие сутки на 93 337 и составило 5 308 014. Как сообщает в субботу индийское министерство здравоохранения и благосостояния семьи, количество вылечившихся от коронавирусной инфекции увеличилось за 24 часа на 95 880 и составило 4 208 431, что позволило стране стать лидером по этому показателю.
"Индия обогнала США и стала номером один по выздоровлению от COVID-19 в мире. Общее число выздоровевших превысило 4,2 млн", - сообщило ведомство на своей странице в Twitter. Коэффициент выздоровления составил на утро субботы 79,28% от общего числа заболевших, что, по информации Минздрава, является самым высоким показателем в мире.
Как передает ТАСС, с 4 августа страна также остается мировым лидером по суточному приросту заразившихся. Уже более недели число новых инфицированных в среднем растет более чем на 90 тыс. ежедневно. Индия в настоящее время занимает второе место в мире по числу выявленных случаев заболевания новой инфекцией, уступая только США (6 724 667 - по данным американского Университета Джонса Хопкинса).
Согласно ведомству, число умерших от этой инфекции увеличилось за 24 часа на 1 247 и достигло 85 619 человек - это третий показатель в мире после США и Бразилии. В настоящее время лечение проходят 1 013 964 пациента.
Сильнее всего от инфекции пострадали следующие штаты: Махараштра (всего 1 167 496 заболевших), Андхра-Прадеш (609 558), Тамилнад (530 908), Карнатака (503 982), Уттар-Прадеш (342 788).