Ռուսաստանը սեպտեմբերի 21-ից վերսկսում է թռիչքները ԵԱՏՄ երկրներից Բելառուսի, Ղազախստանի և Ղրղզստանի հետ։ ՏԱՍՍ-ի հաղորդմամբ, այս մասին ուրբաթ օրը լրագրողներին հայտնել են կորոնավիրուսային վարակի դեմ պայքարի օպերատիվ շտաբում։
Նշվում է, որ նիստի ըթնացքում որոշում է կայացվել փոխադարձության հիմքով վերսկսել միջազգային ավիահաղորդացությունը Ղազախստանի (քաղաք՝ Նուր-Սուլթան), Ղրղսզստանի (Բիշկեք) և Բելառուսի (քաղաք Մինսկի) հետ։ Հաղորդվում է նաև, որ չվերթներ իրականացվելու են շաբաթական մեկ անգամ։
Բացի այդ, սեպտեմբերի 27-ից Ռուսաստանը կվերսկսի միջազգային թռիչքները Հարավային Կորեայի հետ։
Նշենք՝ ԵԱՏՄ երկրներից միայն Հայաստանն է մնում, որի հետ ՌԴ-ն դեռ սահմանները չի բացում։ Երեկ ՀՀ-ում ՌԴ դեսպան Սերգեյ Կոպիրկինը լրագրողներին ասել էր, նման հարցերը, բնականաբար, քննարկվում են և երկկողմ մակարդակում, և ԵԱՏՄ շրջանակում:

Russia to resume flights with EAEU states, except Armenia
Russia will resume flights with EAEU member states Belarus, Kyrgyzstan and Kazakhstan from September 21, Tass news agency reported, citing the operational headquarters for the fight against coronavirus.
According to the source, flights will also resume to South Korea starting from September 27.
«Flights to these states will be operated on a reciprocal basis once a week,» the message said.
To note, Armenia remains the only EAEu member state Russia has not opened the borders with. Russian Ambassador to Armenia Sergey Kopirkin earlier told reporters that the issue remained under consideration both in the bilateral format and within EAEU. "The assessment of the epidemic situation is decisive in making the final decision," the Ambassador said.
To remind Russia stopped regular and charter flights with other countries on March 27. The exceptions were flights organized for the return of Russians from abroad, and certain flights operated on behalf of the government.