Հայաստանն ու Արցախն ամբողջովին հզոր են պաշտպանելու իրենց, իրենց շահերը, իրենց սահմանները. Զոհրաբ Մնացականյան
10:05 21/09/2020
«Հայաստանը շատ հետևողական է եղել իր մոտեցումներում խաղաղ գործընթացի վերաբերյալ»,- Եռաբլուրում լրագրողների հետ զրույցում ասաց ՀՀ արտաքին գործերի նախարար Զոհրաբ Մնացականյանը։
Նրա խոսքով, առավել քան հստակ ընդգծել են, որ խաղաղ գործընթացն այլընտրանք չունի, կարգավորումը միայն հնարավոր է խաղաղ ճանապարհով։
«Այդ ամենը մենք ասում ենք բացաձակ այն ինքնավստահության հիման վրա, որ Հայաստանն ու Արցախն ամբողջովին հզոր են պաշտպանելու իրենց, իրենց շահերը, իրենց սահմանները։ Այդ առումով մենք մնում ենք բացարձակ հավատարիմ խաղաղ կարգավորմանը: Այն տրամաբանության մեջ է, որ մենք  առավել քան պատրաստ ենք եղել և մնում խաղաղ գործընթացի շարունակությանը և շարունակելու այն աշխատանքը, որ կատարել ենք այս ամբողջ շրջանում»,- ասաց Զ.Մնացականյանը։
Նախարարը հիշեցրեց, որ վերջին անգամ հանդիպումը եղել է հունվարին, բայց հայկական կողմի վճռականությունը՝ շարունակելու խաղաղ և բանակցային գործընթացը, երբեք չի նվազել. «Մենք պատրատ ենք, երբ կլինեն հայտարարություններ, թե ինչպես ենք մենք շարժվում առաջ, երբ լինի հստակություն, կհայտարարենք։
Բանակցությունների սեղան վերադառնալու մեր կողմից հստակություն կա, մյուս կողմի համար,  ճիշտն ասած, պատրաստ չեմ... ։ Մենք պատրաստ ենք շատ արագ։ Հիմա խորհրդակցում ենք, խոսում ենք համանախագահների հետ, աշխատում ենք, կկարողանանք պայմանավորվել»։
Հարցին, թե ինչպե՞ս կմեկնաբանեք Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի հայտարարությունը՝ հայկական կողմը ձախողել է բանակցությունները, Զ. Մնացականյանն ասաց, որ որևէ կերպ չի մեկնաբանի այդ հայտարարությունը,  որը շատ հուզական էր։
«Այդ առումով կթողնեմ առանց մեկնաբանության»,- ասաց ՀՀ ԱԳ նախարարը։

З. Мнацаканян: Армения и Арцах обладают полной мощью для защиты себя, своих интересов и своих границ
12:13 21/09/2020
«Армения всегда была последовательной в своих подходах касательно мирного процесса», – заявил в беседе с журналистами в воинском пантеоне «Ераблур» в Ереване глава МИД РА Зограб Мнацаканян.
По его словам, мы более чем четко подчеркнули, что мирному процессу нет альтернативы, урегулирование возможно только мирным путем.
«Все это мы говорим на основе абсолютной уверенности в себе, что Армения и Арцах обладают полной мощью для защиты себя, своих интересов, своих границ. В этом плане мы остаемся приверженными мирному урегулированию. Именно в рамках этой логики мы были и остаемся готовы к продолжению мирного процесса и той работе, которую мы проделали на протяжении всего этого периода», – подчеркнул З. Мнацаканян.
Глава МИД РА напомнил, что последняя встреча состоялась в январе, но решительность армянской стороны по продолжению мирного переговорного процесса никогда не уменьшалась: «Мы готовы, когда будут заявления, как продолжим двигаться вперед, появится определенность, мы обо всем объявим».
Что касается готовности проведения встречи, З. Мнацаканян заявил: «Мы готовы сделать это очень быстро. Сейчас консультируемся, говорим с сопредседателями, работаем, сможем договориться».
На вопрос, как он прокомментирует заявление президента Азербайджана Ильхама Алиева о том, что армянская сторона провалила переговоры, З. Мнацаканян сказал, что не будет никак комментировать это заявление, поскольку оно было очень эмоциональным.