«Գրիգոր Լուսավորիչ» ԲԿ բուժանձնակազմի ու հիվանդների սննադային թունավորումից հետո ՍԱՏՄ աշխատակիցներն այցելել են կենտրոն։
Panorama.am-ի հետ զրույցում տեսչական մարմնի հասարակայնության հետ կապերի պատասխանտու Անուշ Հարությունյանը տեղեկացրեց՝ ուտելիքից նմուշներ են վերցվել, ուղարկվել են ՀՎԿԱԿ-ի լաբորատորիա։
«Արդյունքները կլինեն 2-3 օրից, որի հիման վրա վերահսկողական գործողություններ կարվեն»,- ասաց Ա. Հարությունյանը։
ԲԿ-ին սնունդ մատակարարում է «Արտ Լանչ» ընկերությունը, որը սնունդ է պատրաստում նաև մի քանի տասնյակ զորամասերի համար։ ԲԿ-ում այդ օրը կերել են հավի մսով ձողեր, բազուկով աղցան, լոբով ճաշ, աղցան թաբուլե, խաշած միս, կտրտած կանաչի, մակարոնով փլավ։
Հիշեցնենք, որ աշխատակիցների ու հիվանդների շրջանում սննդային թունավորման մասին տեղեկատվությունը հրապարակել է նաև ԲԿ ֆեյսբուքյան էջը։
«Սննդային թունավորումը (հարցականով) վերաբերում էր 33 հոգու, որից 25-ը բուժանձնակազմից, իսկ 8-ը` պացիենտ»,-հայտնել էին ԲԿ-ից՝ ավելացնելով, որ սննդային թունավորման նշաններ նրանց մոտ ի հայտ են եկել սեպտեմբերի 19-ի երեկոյան։
Ի պատասխան «Արտ Լանչ» ընկերության հիմնադիր Բակուր Մելքոնյանը հայտարարել էր.
«Մի քանի պրոֆեսինալ բժիշկ մասնագետների հետ զրույցից հասկացանք, որ թունավորում չկա, այլ եղել է աղեստամոքսային խանգարում:
Ամբողջությամբ նույն սնունդից, նույն օրը, նույն հիվանդանոցում օգտվել են 500֊ից ավել մարդ և միայն 33 անձի մոտ հաջորդ օրը եղել է փորլուծություն»։

Чем отравились врачи Медцентра в Ереване? Результаты будут известны через 2-3 дня
После пищевого отравления сотрудников и пациентов в медицинском центре «Сурб Григор Лусаворич» сотрудники Инспекционного органа продовольственной безопасности посетили центр.
Пресс-секретарь Инспекционного органа продовольственной безопасности Ануш Арутюнян в беседе с корреспондентом Panorama.am сообщила, что взяты образцы еды и уже направлены на экспертизу в лабораторию Национального центра по контролю и профилактике заболеваний.
«Результаты будут примерно через 2-3 дня, на основании чего будут предприняты контрольные действия», – отметила А. Арутюнян.
Отметим, что поставщиком еды в Медцентр является компания «Арт Ланч», которая готовит еду для нескольких десятков воинских частей. В Медцентре в тот день заказали куриные палочки, салат из свеклы, суп с фасолью, салат табуле, отварное мясо, нарезанную зелень, макароны.
Напомним, новость о пищевом отравлении сотрудников и пациентов больницы на своей странице в соцсети Facebook обнародовал также Медцентр.
«Пищевое отравление (под вопросом) коснулось 33 человек, 25 из которых – сотрудники Медцентра, 8 – пациенты», – сообщили из больницы, добавив, что признаки пищевого отравления у них появились вечером 19 сентября.
В ответ на это основатель компании «Арт Ланч» Бакур Мелконян заявил:
«Из разговора нескольких профессиональных врачей поняли, что отравления нет, произошло желудочно-кишечное расстройство». Он также добавил, что в тот день в столовой питались ещё 500 человек.