«Ժառանգները» սերիալը «Էմմի» մրցանակ է ստացել՝ «Լավագույն դրամատիկական սերիալ» անվանակարգում. 72-րդ մրցանակաբաշխությունն անցկացվել է ամերիկյան «ABC» հեռուստաալիքի ուղիղ եթերում, փոխանցում է «ՌԻԱ Նովոստի»-ն։
Այս տարի «Լավագույն դրամատիկական սերիալ» տիտղոսի համար ներկայացվել էին նաև «Թագ», «Ավելի լավ է, զանգեք Սոլին», «Աղախնի պատմությունը», «Օզարկ» և «Եվայի սպանությունը» սերիալները։
Ավելի վաղ հայտնի էր դարձել, որ «Լավագույն կատակերգական սերիալ» անվանակարգում «Էմմի» մրցանակ է ստացել «Շիթս Կրիկ» սերիալը։
«Էմմի» մրցանակը շնորհվում է Հեռուստատեսության արվեստի և գիտությունների ակադեմիայի կողմից, որը հիմնադրվել է 1946 թվականին, և համարվում է ամենահեղինակավոր մրցանակներից մեկը հեռուստատեսային էկրանին աշխատելու համար:
Մրցանակի տիտղոսակրին որոշում են հեռուստատեսային ակադեմիայի շուրջ 23 հազար անդամներ: «Էմմի» ոսկե արձանը թևավոր կնոջ տեսք ունի, որի ձեռքին խորհրդանշական ատոմ է. այն մարմնավորում է գիտության և արվեստի միասնությունը:

«Наследники», маски и дезинфекция: 72-я церемония вручения «Эмми»
Дезинфицирующий гель, перчатки, маски - столь же обязательные сегодня акссесуары, как раньше изысканные ювелирные украшения и экстравагантные наряды. Американские телевизионщики отметили лучших по профессии, их премия называется "Эмми". Об этом пишет Euronews.
В главной по значимости номинации "Лучший драматический сериал" победили "Наследники".
Известная кинематографистка Реджина Кинг стала обладательницей статуэтки за лучшую актерскую работу в мини-сериале "Хранители".
Она призвала своих поклонников активно голосовать на грядущих выборах: "Нужно участвовать, нужно сделать так, чтобы вас голос услышали. Я даже исполнила в свое время роль руководительницы избирательной комиссии".
В номинации "Комедийный сериал" лучшим признали канадский телевизионный ситком "Шиттс Крик".
Лучшим актером в драматическом сериале был назван Джереми Стронг, игравший в "Наследниках".
А лучшим режиссером телеакадемики признали Андрия Париха, постановщика этого сериала.
И если раньше лауреаты произносили слова благодарности, то в пандемию ритуал изменился, и существенно, нужно было дезинфицировать конверты с именами победителей, носить маски и соблюдать социальную дистанцию.