Փաշինյան. Այսօր կհրապարակեմ Հայաստանի՝ մինչև 2050թ. վերափոխման ռազմավարությունը
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը շնորհավորական ուղերձ է հղել Հայաստանի Հանրապետության անկախության 29-րդ տարեդարձի առթիվ։ Կառավարության տեղեկատվության ու հասարակայնության հետ կապերի վարչության տարածած ուղերձում ասված է.
«Սիրելի ժողովուրդ՝ Հայաստանի Հանրապետության հպարտ քաղաքացիներ,
Արցախի Հանրապետության հպարտ քաղաքացիներ,
սփյուռքի հպարտ հայություն,
շնորհավորում եմ բոլորիս Հայաստանի Անկախության տոնի առիթով։
29 տարի առաջ այս օրը տեղի ունեցած հանրաքվեով մեր ժողովուրդը միահամուռ ամրագրեց Հայաստանի անկախությունը։ 1991 թվականի սեպտեմբեր 21-ի հանրաքվեն մեր ժողովրդի պատմության ամենակարևոր իրադարձություններից է, որի սկիզբը դրվել էր դեռ 1988 թվականին՝ Արցախյան շարժմամբ։
Հանրաքվեի արդյունքները ողջ աշխարհին ազդարարեցին հայ ժողովրդի ազատատենչ կամքը՝ ունենալու անկախ ու ժողովրդավար պետություն։
Անցած 29 տարիների ընթացքում մենք միասին բախվել ենք բազմաթիվ փորձությունների՝ պատերազմ, սոցիալ-տնտեսական բարդություններ, արտագաղթ, կեղծված ընտրություններ, Հոկտեմբերի 27, քաղաքական բռնաճնշումներ, Մարտի 1, ճգնաժամային իրավիճակներ ու հուսալքություն։
Բոլոր այս դժվարությունները, սակայն, չէին կարող կոտրել հայ ժողովրդին։ 2018 թվականի Ոչ բռնի, թավշյա, ժողովրդական հեղափոխությունը պետական լավատեսության, քաղաքացիական վճռականության պերճախոս արտահայտություն դարձավ, որով ապացուցվեց որ ինքնիշխան, ազատ, հզոր ու երջանիկ պետություն ունենալու հայ ժողովրդի կամքը ուժեղ է, քան երբևէ: Ինքնիշխան ու ազատ պետությունը, այդ պետության հավիտենականությունը հայ ժողովրդի ազգային օրակարգի առանցքում է ահա, և մեր բոլոր ուժերը պիտի կենտրոնացնենք այս օրակարգի ամենօրյա սպասարկման վրա:
Այսօր կհրապարակեմ Հայաստանի՝ մինչև 2050թ. վերափոխման ռազմավարությունը, որը ոչ թե կարծրացած մի փաստաթուղթ է, այլ 2050 թվականի Հայաստանի Հանրապետության մասին մեր պատկերացումները, նպատակները, այդ նպատակներին հասնելու ուղիները քննարկելու, ճշգրտելու, իրագործման վերաբերյալ որոշումներ կայացնելու և իրագործման ընթացքը վերահսկելու մեխանիզմ:
Հավատում եմ, որ սրանով մեր պետական կյանքի նոր փուլ ենք թևակոխում, երբ պետությունը կառավարում ենք ռազմավարական տրամաբանությամբ, երբ այսօր կայացրած ամեն որոշում ունի ոչ միայն ընթացիկ, այլև 10, 20, 30 տարվա ռազմավարական թիրախներ և նպատակներ:
Սա մի մեխանիզմ է, որ ապագայի մասին քննարկումները, ապագայի պլանավորումն ու կառուցումը պիտի դարձնի մեր ամենօրյա աշխատանքի անբաժանելի մաս:
1991 թվականին մենք չգիտեինք, թե ինչպիսին է լինելու 2020 թվականի Հայաստանը, ու բազմաթիվ օբյեկտիվ ու սուբյեկտիվ հանգամանքների բերումով ժամանակ չտրամադրեցինք այսօրվա մասին մեր պատկերացումները ձևակերպելու և դրանց իրագործումն ամենօրյա անելիք դարձնելու վրա:
Բայց ժամանակը մեզ անխուսափելիորեն կանգնեցնում է նման խնդրի առաջ: Մենք չենք կարող սպասել 2050 կամ 2100 թվականի գալուն, տեսնելու համար, թե ինչպիսին է դարձել Հայաստանը: Մենք պիտի պլանավորենք այդ Հայաստանը, գծագրենք ու կառուցենք այն այսօրվանից: Ըստ այդմ՝ օրվա բազմաթիվ ու բազմապիսի հարցերի երբեմն հուսահատեցնող ու շփոթեցնեղ հեղեղից պետք է առաջնահերթություն տանք նրանց, որոնք մեզ կապում են 2050, 2100 թվականի Հայաստանի հետ:
Անկախության 100-ամյակը նշող Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացին պիտի տեսնի, որ մենք մտածել ենք ոչ միայն մեր, այլև իր մասին, պիտի զգա մեր գորովանքն ու պատասխանատվությունը Հայաստանի ապագայի, այսինքն՝ իր ներկայի նկատմամբ, այդ օրվա մասին մեր այսօրվա երազանքները պիտի տեսնի իրագործված:
Համոզված եմ՝ մենք ունենք բավարար կամք, հմտություն, միասնություն ու իմաստնություն մեր ամենօրյա օրակարգը այսպիսի աշխատանքով լցնելու և Հայաստանի ու հայ ժողովրդի հավիտենության համար անսասան ինստիտուցիոնալ պայմաններ ապահովելու համար:

Pashinyan to make public the strategy of Armenia’s transformation by the year 2050
Prime Minister Nikol Pashinyan has issued a congratulatory message on 29th Anniversary of Republic of Armenia’s Independence.
"With the referendum held on this very day 29 years ago, our people unanimously proclaimed Armenia’s independence. Conceived as early as in 1988 with the Artsakh movement, the referendum of September 21, 1991 is an important milestone in the history of our people. The referendum’s outturn demonstrated the free will of the Armenian people to have an independent and democratic state." the message issued by the press service of the Prime Minister's office read.
In the words of the PM, Armenia faced many trials throughout the past 29 years: war, socio-economic bottlenecks, renewed tides of emigration, rigged elections, October 27, political repression, March 1, emergency situations and despair. However, these hardships failed to break our people’s determination.
"The eternity of our sovereign statehood is at the core of our national agenda, and we must focus all our efforts on the daily service of that agenda," the message added.
The Prime Minister also promised to make public the strategy of Armenia’s transformation by the year 2050, which as he put "is not a dogmatic tenet, but a mechanism for further discussion and clarifications that will help us monitor those decisions and practicalities leading to the implementation of our ideas about the Republic of Armenia in 2050."
"I do believe that it ushers in a new era in our public life, when we govern the state with strategic approaches, where the decisions made today have a far-reaching and strategic impact, targeting the next 10, 20, 30 years to come. This is a mechanism to make future planning and construction an integral part of our daily work.
In 1991, we did not know what Armenia would be like in 2020, and due to many objective and subjective factors, we did not take the time to formulate our ideas about the present day and make their implementation a daily task.
But sooner or later time inevitably puts us in front of such a problem. We cannot wait until the year 2050 or 2100 comes to see what Armenia has become. We must plan the future Armenia, design and start building it from today. Accordingly, among the multitude of often confusing issues, priority should be given to those that connect us with 2050, 2100.
The citizens of the Republic of Armenia, who will be celebrating the 100th anniversary of independence, should see that we have cared not only about ourselves, but also about them; they should feel our love and responsibility for the future of Armenia, that is, for their present day. They must see that our dreams of that day have been materialized.
I am convinced that we have enough will, skills, unity and wisdom to fill our daily agenda with such activity and provide the necessary institutional premises for Armenia’s eternity and our people’s survival. This is the key mission of our generation, and we will accomplish it together," concluded Pashinyan.